ŽIAR NAD HRONOM. „Mesto nie je iba námestie," odkazuje Alena Šípkovská, ktorá žije s rodinou v dome na okraji niekdajšej záhradkárskej oblasti už takmer štyridsať rokov, samospráve.
Ukazuje pritom na rozbitú cestu z dlažobných kociek, ktorej stav ešte zhoršili kamióny zo stavby R-jednotky. Tie z miesta dávnejšie odišli, cesta však ostala neopravená.
Alena Šípkovská hovorí o rozbitej ceste a nedotiahnutých úpravách po rozkopávkach.
Odkaz zo susedstva osady: Mesto na nás zabudlo
So susedom Rudolfom Kulbákom sa sťažujú aj na nedotiahnuté rozkopávky pred ich domami. „Nové osvetlenie sem dali týždeň pred voľbami. Nejaká firma urobila výkopy, osadili lampy, ale pozrite sa , čo tu nechali," hovorí o kopách hliny a trčiacich kábloch. „Keď prší, všetko to máme na ceste. Okrem toho nám narušili vstupy k domom. Takto je to od novembra a nápravy sa asi nedočkáme."
Ľudí, ktorí žijú len asi päťdesiat metrov od nich v osade vybudovanej z chatrčí, sa vraj neboja. Prekážajú im najmä neporiadok, divoké skládky a túlavé psy.
Po osadení nových lámp im v pred domami ostali kopy hliny. Stav trvá mesiace.
„Nikto sa tu o to nestará, pritom sme rovnakí občania ako tí na námestí. Máme poslancov, no tých očividne táto časť mesta nezaujíma," neodpustí si poznámku na adresu zastupiteľov.
Podnikateľ: Naše nehnuteľnosti nikto nekúpi
Dobré slová ťažko hľadá aj podnikateľ, architekt Pavel Henč, ktorý si v lokalite postavil sídlo svojej firmy Magic Design pred takmer dvadsiatimi rokmi. Z väčšiny okien spoločnosti je vidieť špinavú osadu a hromady odpadu. Prvé chatrče sú od vchodu do budovy vzdialené sotva tri metre.
„Je to strašné, bojí sa sem chodiť poštárka. Keď sem privediem zákazníka, najskôr mu šokovanému musím vysvetľovať, čo to tu je a až potom môžeme prejsť k práci." Do opráv už ani neinvestuje. „Neoplatí sa mi to, nikto to nekúpi. So vznikom susednej osady šli ceny našich nehnuteľností rapídne dole."
Nižšiu daň mu mesto neodkleplo
Odmieta tvrdenia, že mesto nemá na riešenie problému žiadne páky, ktoré sa mu roky dostávajú ako odpoveď od samosprávy. Myslí si, že tá by malo pokutovať predovšetkým žiarske Urbárske a pasienkové spoločenstvo, ktoré vlastní väčšinu pozemkov pod nelegálnymi stavbami a divokými skládkami. „V tejto krajine predsa máme platné zákony, ktoré môže použiť."
Keďže neriešenie problémov tejto časti zo strany radnice považuje za nespravodlivosť, požiadal mesto o päťdesiatpercentné zníženie dane z nehnuteľnosti. To jeho žiadosť zamietlo. Po zvýšení dane z priestorov slúžiacich na podnikanie o viac ako dvadsať percent, si napokon ešte priplatí. Myslí si, že by pomohlo rozdelenie Žiaru na lukratívnejšie a menej lukratívne časti a prispôsobenie dane životnému prostrediu a službám v tej-ktorej zóne.
Rôzne sadzby pre rôzne časti Žiaru neplánujú
Hovorca mesta Martin Baláž na výhrady sťažovateľov opäť odpovedal, že problémy v časti Pod Kortínou samospráva vyriešiť nedokáže.
„V tomto prípade ide o celoslovenský a celospoločenský problém, ktorý by sa mal riešiť na štátnej úrovni. Nemáme na to zákonné páky," zopakoval. Na otázku, prečo urbárnikom mesto za dlhé roky nevyrúbilo žiadnu pokutu, odpovedal: „To by bolo krajné riešenie."
Mesto zavrhuje aj nápad znižovania daní, s ktorým prišiel podnikateľ Pavel Henč. Argumentuje, že sadzby dane dnes určuje platné všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom sa o systéme úľav nehovorí. „Muselo by sa zmeniť, no neplánujeme to. To by mohli chcieť zľavu obyvatelia Ulice SNP, lebo im popod okná jazdia tisícky áut, alebo tí, ktorí žijú v časti, kde sú diskotéky a pohostinstvá a každý víkend im tam robia hluk opití ľudia," ozrejmuje postoj mesta.
Sľúbil však aspoň, že nedotiahnuté úpravy po rozkopávkach, odstránia. „Projekt rekonštrukcie verejného osvetlenia ráta vo svojej finálnej fáze s tým, že sa všetky nedostatky odstránia a rozkopané časti sa uvedú do pôvodného stavu."
Doručovateľka sa bojí chodiť do osady
Pracovníčka pošty, ktorá má na starosti osadu Pod Kortínou a jej okolie, má strach. Desia ju túlavé psy aj agresívni ľudia. Slovenská pošta chce s akýmkoľvek doručovaním v tejto časti mesta skončiť.
ŽIAR NAD HRONOM. Doručovanie v žiarskej časti Pod Kortínou pošta v súčasnosti zabezpečuje štandardne.
„Teda do všetkých odovzdacích miest označených popisnými číslami, vrátane objektu, kde sídli firma Magic Design,“ vysvetlila Bela Lisáková, vedúca oddelenia internej a externej komunikácie Slovenskej pošty.
Strach zo psov i z ľudí
Dodala však, že v lokalite, kde za uplynulé roky vznikla rómska osada, sa jej pracovníci pravidelne stretávajú s ťažkosťami.
„Môžeme potvrdiť, že poštová doručovateľka, ktorá má na starosti tento rajón, mala problémy s agresívnym správaním obyvateľov osady a takisto s túlavými psami.“
Pri kontrole situácie zo strany jej nadriadených, dokonca Pod Kortínou zaútočil na zamestnancov pošty pes.
Osadu „odrežú“
Väčšina drevených chatrčí vznikla v osade nelegálne a nie je označená popisným číslom. Výnimku tvoria len dve záhradné chatky.
„V takýchto podmienkach nie je možné dostatočne identifikovať prípadných adresátov a dodržať tak kvalitu doručovania,“ komentuje súčasný stav Lisáková.
Pošta chce preto s poskytovaním služieb v osade skončiť.
„V najbližších dňoch plánuje Slovenská pošta požiadať Poštový regulačný úrad o zaradenie tejto lokality do miest bez doručovacej služby,“ uzavrela zástupkyňa spoločnosti.
(iva)