NOVÁ BAŇA. Mestská knižnica sa zaplnila deťmi, ktoré si výzdobu kraslíc chceli vyskúšať osobne. Rôzne techniky im predstavil lektor Marian Jausch.
Základom je voskovanie
Na začiatok deti vyfúkli obsah niekoľkých vajíčok. Aby ich pri tom nebolela hlava, lektor im poradil ako na to.
„Na ostrom konci vajíčka si malou vŕtačkou urobíme otvor a vnútro vyfúkneme klystírom. Pomaly to vzduchom vytláčame, pričom obsah vyjde von tým istým otvorom," opísal postup. „Z hygienického hľadiska je to výhodné najmä pri vyfukovaní husacích či kačacích vajíčok. Pri nich totiž hrozí nákaza salmonelózou," upozornil.
V obkľúčení detí, ktorým ukazuje techniku voskovania.
Základom zdobenia veľkonočných vajíčok je voskovanie. „Vosk musí byť takej hustoty, aby sa s ním na vajíčko dalo písať," vysvetlil. Zároveň prezradil recept na jeho prípravu. „Vosk z kahancovej sviečky rozpustíme vo vonnej lampe. Pridáme do toho zinkovú belobu a zamiešame tak, aby vznikla konzistencia podobná smotane na šľahanie. Ak chceme dosiahnuť inú farbu, pridáme voskovku podľa nášho výberu. Vosk potom ihlou nanášame na vajíčko." Vzápätí deti uchopili do rúk prázdne vajíčka a začali usilovne zdobiť. „Potom ich dáme našim šibačom," ozvali sa dievčatá. Chlapci ich vraj darujú mamám.
„Sú to šikovné deti. Ak sa ujme aspoň jedno vajíčko, moja práca tu nebola zbytočná," usmieval sa ich učiteľ.
Predávajú ich v Paríži
Výzdobe veľkonočných vajíčok sa Marian Jausch venuje už trinásť rokov. „Na jednej výstave som ich videl zdobené technikou madeira (dierované vajíčka, pozn. redakcie) a bol som zvedavý, či to dokážem aj ja," hovorí o prvotnej výzve. „Moje počiatočné pokusy vyzerali asi tak, ako teraz vidíme u týchto detí. Kým človek príde na ten správny grif, trochu to trvá," hovorí.
Marian Jausch najčastejšie používa práve techniku madeira. Skúšal tiež zdobenie drôtom, no blízka mu je aj dekupáž, takzvaná servítková technika. Medzi jeho výtvormi však zaujmú aj vajíčka zdobené farebnými kamienkami. „Tie sú od Swarovského," podotkne. „Je to síce trochu nákladnejšie, ale keď človek chce, aby to stálo za to, nedá tam hocičo," povie.
Swarovského kamienkami vyzdobil aj husacie vajce.
Počas rokov, ktoré sa venuje svojej záľube, stihol urobiť zhruba 5-tisíc kraslíc. „Teraz putujú niektoré z mojich veľkonočných vajíčok do Francúzska. Zobrala ich tam Slovenka žijúca v Paríži, kde ich predáva. Výnos z nich sa použije na pomoc opusteným, týraným, chorým a postihnutým deťom. Pracuje totiž pre neziskovú spoločnosť Deti Dunaja, ktorá je na to zameraná," pripomenie aj iné ako estetické poslanie jeho veľkonočných vajíčok.