KOSORÍN. Zanedbané a schátrané budovy bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Kosorín skrývajú skládku umelých hnojív a pesticídov.
Bývalé družstvo nie je nijako zabezpečené. FOTO: (IVA)
Neznáme chemikálie
„Sú tu bandasky a fľaše plné chemikálií. Je tu toho veľmi veľa, môže to byť nebezpečné," ukázal nám desiatky zelených nádob v jednej z rozobraných budov obyvateľ obce, ktorý si neprial byť menovaný. Obáva sa, že neznámy obsah plastových fliaš sa môže dostať do pôdy a vody. Okrem toho môže podľa neho na mieste, kam sa dostane každý, vzniknúť požiar. Na stene dreveného objektu svieti nápis: Zákaz manipulovať s otvoreným ohňom.
Podľa majiteľov mali byť obaly uložené v betónovej garáži, sú však v polozbúranej z väčšej časti drevenej budove.FOTO: (IVA)
Starosta Kosorína Ľuboš Finka (Smer – SD) potvrdil, že o situácii vie, s úradmi však zatiaľ nekomunikoval. S majiteľom areálu, ktorým je spoločnosť Azex z Janovej Lehoty, nemá obec uzavretú ani nájomnú zmluvu, napriek tomu, že časť pozemkov pod družstvom patrí jej. „O tom, čo presne sa tam nachádza, informácie nemám," hovorí starosta.
Majitelia: Sú to len obaly
So žiadosťou o vyjadrenie sme sa obrátili aj na konateľov firmy Azex, Martina a Milana Sekeru. Tí vo svojej písomnej odpovedi uvádzajú, že činnosť v areáli farmy ukončili vlani v októbri. „Po tom bol objekt riadne zabezpečený proti vstupu nepovolaných osôb, brány boli uzamknuté a oplotenie bolo v poriadku," tvrdia. Počas nasledujúcich mesiacov podľa ich slov plot niekto poškodil a ukradol vstupné brány.
O desiatkach bandasiek, z ktorých mnohé sú plné, hovoria ako o sklade použitých obalov z prostriedkov na ochranu rastlín.
„Tie boli riadne uložené v uzamknutej betónovej garáži, teda zabezpečené proti akémukoľvek vniknutiu nepovolaných osôb a neoprávnenému nakladaniu s nimi. V priebehu mesiacov október 2010 až marec 2011 boli ukradnuté kovové vráta z uvedenej garáže aj napriek pravidelným kontrolám objektu zo strany spoločnosti," píšu ďalej vo vyjadrení s tým, že bezprostredne po zistení tejto skutočnosti dali obaly zlikvidovať oprávnenej osobe. Do kedy sa tak malo alebo má stať, neuviedli.
Environmentálna záťaž?
Po našom upozornení vykonal kontrolu bývalej farmy aj Obvodný úrad životného prostredia, a to za účasti miestneho starostu. „Pán Sekera, ako vlastník objektu, sa obhliadky zúčastniť nemohol, no došlo k nej s jeho súhlasom," informoval prednosta úradu Michal Motyka.
„Ide pravdepodobne o ekologickú záťaž," zhodnotil.
Tá je ako sklad pesticídov, chemických látok, ktoré sa v poľnohospodárstve používajú proti chorobám, škodcom a burine, evidovaná aj v informačnom systéme evironmentálnych záťaží ministerstva životného prostredia.
Register takéto územie charakterizuje ako možnú hrozbu pre zdravie človeka, no i pre pôdu a vodu.
Úradníci budú hľadať riešenie
Obvodný úrad životného prostredia chce ďalším škodám zabrániť pracovným rokovaním za účasti vlastníkov pozemkov a budov a ďalších zástupcov štátnej správy.
Na otázku, či a komu v tomto prípade hrozí pokuta, zatiaľ Motyka neodpovedal.
Bližšie sa k tomu nevedeli vyjadriť ani hasiči. Tým chýbajú informácie o zložení chemikálií. „Pravdepodobne tento týždeň urobíme na mieste fyzickú obhliadku," avizoval Emil Hefko z Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom.