ŽARNOVICA. Výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, konkrétne štiepky s výkonom viac ako desať megawattov, spustia v bývalom areáli Preglejky už v krátkom čase.
Špičková technológia
Elektráreň v meste buduje spoločnosť Energy Edge. „Už v máji by chceli spustiť skúšobnú prevádzku," informoval žarnovický primátor Kamil Danko. „Prvá etapa ich investície, teda dokončenie výrobných priestorov, by mala byť uzavretá koncom apríla. Tak dúfam, že sa im to podarí," povedal.
„Investor komunikuje s ďalšími podnikateľskými subjektami, ktoré chce získať ako potenciálnych obchodných partnerov," pokračoval Danko. „Pôjde tam o prípravu vysokokvalitnej štiepky pre tepelné spracovanie so špičkovou technológiou. Samozrejme, na to sú nadviazané aj dodávateľsko-odberateľské vzťahy v tejto komodite," vysvetlil. „Partneri by teda mali byť zameraní na spracovanie dreva, pričom ich vedľajšie produkty sú vhodným materiálom na vysokokvalitnú drevnú štiepku."
S novým investorom by podľa Danka mali vzniknúť aj nové pracovné miesta. „V Žarnovici by sa tak mohlo zamestnať zhruba 40 ľudí. Momentálne robia personálny výber na kľúčové, rozhodujúce pozície," povedal.
Štyridsaťmiliónový projekt
„Stavebné povolenie sme dostali vlani v októbri. Keby sme elektráreň chceli spustiť už v máji, v takom krátkom čase, ocitli by sme sa v knihe rekordov," reagoval trochu odľahčene na slová primátora konateľ Energy Edge Ján Šestina. Následne však dodal, že s výrobou začnú ešte tento rok. „Stavbu ukončíme niekedy v auguste, ale je predpoklad, že prevádzku spustíme v novembri," vysvetlil. Medzitým vraj spravia výber na určité pracovné pozície. Zároveň potvrdil, že momentálne už v Žarnovici prebieha nábor zamestnancov. „Hľadáme operátorov výroby, ľudí na meranie jej regulácie a strojných technológov," vymenoval. „V prvej etape prijmeme 16 ľudí, po ukončení druhej ďalších 29. Celkovo ich teda zamestnáme 45," povedal. Tvrdí, že šancu zamestnať sa v elektrárni môžu ľudia využiť prostredníctvom žiadostí, ktoré spracúva žarnovická viceprimátorka Alena Kazimírová. „Nejaké som si už od nej zobral, po Veľkej noci chcem niektorých kontaktovať a nastane samotný výber."
Do technologicky náročnej stavby elektrárne podľa Šestinu investovala spoločnosť Energy Edge len v prvej etape 23-milión eur. Podobnú sumu si vraj vyžiada aj druhá etapa. „Je to relatívne drahý projekt. Dokopy to vyjde zhruba na štyridsať miliónov," podotkol. „Celé by sme to mali dokončiť na prelome roka," uzavrel.