HRONSKÁ DÚBRAVA/B. ŠTIAVNICA. Skupina vysokoškolákov prispela k zviditeľneniu nápisu na kopci pri Hronskej Dúbrave, ktorý sa za desiatky rokov stal symbolom Trate mládeže.
Rozporuplný fenomén
„Študenti Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v rámci workshopu, ktorý sa konal u nás na stanici, nápis vyčistili a obnovili jeho biely náter," povedala Zuzana Bodnárová z občianskeho združenia Štokovec, ktoré v banskoštiavnickej stanici od roku 2009 vytvára priestor pre umenie a kultúru. Akciu nazvali Typobrigádou, keďže študenti sa venujú aj typografii a tvorbe písma.
FOTO: OZ ŠTOKOVEC
„Išlo o spontánny čin. Aj keď názory verejnosti na fenomén Trate mládeže sa môžu líšiť a niektorí ho môžu vnímať ako ukážku propagandy niekdajšieho režimu, myslíme si, že je dôležité zachovávať takéto prvky v krajine," vysvetlila dôvod brigády.
Nápis z betónových tvárnic pripomínajúci stavbu 21 kilometrov dlhej železničnej trasy z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice, na ktorej v rokoch 1948 a 49 pracovala masa študentov, je podľa Bodnárovej napriek všetkému súčasťou genius loci regiónu.
Obnovený nápis pripomínajúci vzorovú akciu socializmu. FOTO: OZ ŠTOKOVEC
Leto na stanici
Štokovec aj tieto prázdniny pripravuje pre návštevníkov kultúrneho centra v banskoštiavnickej stanici viacero podujatí.
Rôzne umelecké techniky spoznajú počas Xerox workshopu a pokračovania sympózia Áno_Lino, ktoré by sa tento rok malo rozšíriť o detskú dielňu.
Leto na stanici by mali oživiť aj inštalácie výtvarníka Tomáša Džadoňa, ktorý vo svojej tvorbe skloňuje panelákovú architektúru. Na stanici chcú vystaviť napríklad jeho sochu niekoľko metrov vysokého šikmého paneláka akoby vyrastajúceho zo zeme s názvom Je to atrakcia alebo to padá?.
Autor: iva