ŽIAR NAD HRONOM. S revitalizáciou centrálnej zóny v Žiari v týchto dňoch finišujú. Hovorca samosprávy Martin Baláž tvrdí, že robotníci sa venujú už len záverečným úpravám. „Preberacie konanie od dodávateľa spoločnosti Eurobuilding, Bratislava, začalo 15. apríla. Posledné nedostatky by mali odstrániť do konca mesiaca."
Štrk sa roznáša
Napriek tomu, že projekt ešte nie je definitívne ukončený, obyvatelia mesta sa už teraz sťažujú na chodníky a časti vysypané štrkom.
„Všade sa to roznáša a vyzerá to hrozne. Keby tam dali aspoň vyššie chodníky, aby sa nerozkopával," píše v internetovej diskusii Peter Podskalecký. Pripája sa k nemu aj ďalšia Žiarčanka, Jana Kamenická: „Všetko a všetci sú od toho špinaví." Tomáš Haládek zase ľutuje deti na korčuliach, kolobežkách či trojkolkách. „Budú to musieť obiehať," píše a dodáva, že sa mu nepáči ani štrk okolo detských preliezačiek.
Nová centrálna zóna. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Slová diskutujúcich potvrdzuje aj Baláž. So sťažnosťami na materiál, s ktorým projekt počíta na veľkej ploche vynoveného centra sa v uplynulých týždňoch stretávajú aj mestskí úradníci.
Architektka: Chce to čas a vodu
Autorka projektu revitalizácie centrálnej mestskej zóny Eva Wernerová z piešťanskej firmy AWE Atelier použitý materiál obhajuje. Architektka s ním má pri tvorbe parkov dlhoročnú skúsenosť. Z terajšieho mäkkého štrku by sa mal podľa jej slov stať pevný povrch. „Chce to však čas. Definitívnu podobu dostane až používaním v časovom horizonte jedného, dvoch rokov. Po tom by sa z neho nemalo vôbec prášiť," tvrdí.
Za chybu považuje, že chodníky sa tvorili v suchom počasí. „Im svedčí skôr dážď, voda im totiž pomáha usadnúť. Verím, že keď sa spustí zavlažovanie, ich stav sa zlepší."
Viac zelene, ale až po rokoch
Projekt hovorí aj o rozšírení zelených plôch. Zo starých stromov a kríkov väčšinu vypílili, ponechali len tie, ktoré do koncepcie nového námestia podľa autorov zapadali. Prevládať by mali listnaté dreviny oproti pôvodným ihličnanom.
„Pribudlo 139 nových drevín, 703 krovín, trvalky, 1518 letničiek a iné druhy kvetov," vymenoval hovorca mesta.
Wernerová opäť upozorňuje, že definitívnu podobu získa zeleň až po nejakom čase. „O zrelom parku sa dá hovoriť po tridsiatich rokoch, no po troch rokoch budú mať aleje, ktoré sú dnes vysoké sotva dva metre výšku zhruba šesť metrov. Ich koruny sa navyše rozvinú aj do šírky."
Súčasťou projektu, na ktorý samospráva získala 1,573 milióna eur z eurofondov, bolo osadenie novej dlažby a fontány, úprava chodníkov, nové verejné osvetlenie, odpadkové koše, lavičky, stojany na bicykle, pitná fontána či zavlažovací systém na trávniky. Deťom majú slúžiť hracie prvky zamerané najmä na rozvoj motoriky.
Nové námestie je plne prístupné aj hendikepovaným. „Obsahuje nielen prvky pre vozičkarov, ale aj pre nevidiacich," upozornil hovorca mesta.
Psičkarov z námestia zatiaľ nevykážu
Mesto pohyb psov na ploche vynoveného námestia zakázať nehodlá.
ŽIAR NAD HRONOM. Psičkari a ich domáci miláčikovia patria jednoducho k mestskej kultúre, argumentuje mesto v prospech pohybu psov na novom námestí.
„Nevidíme v tom žiadny problém. Naopak, zdalo sa nám totalitné vykazovať ich z novej centrálnej zóny," povedal hovorca Martin Baláž.
Dodal však, že majitelia psov budú musieť dbať o to, aby po ich štvornohých spoločníkoch na trávnikoch či štrku nič neostávalo.
Na dodržiavanie zákazu znečisťovania verejného priestranstva budú dohliadať mestskí policajti a kamerový systém. Za porušenie pravidiel hrozí psičkarom pokuta 30 eur.
„Keby sme videli, že sa nám z námestia stáva lúka na venčenie, tak to budeme riešiť inak. Zatiaľ však žiadne obmedzenie užívania nechystáme," zopakoval Baláž.
(iva)