ŽIAR NAD HRONOM. Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko uskutočnila audit fungovania žiarskej samosprávy koncom minulého roka, mesto však jeho výsledky zverejnilo až uplynulý štvrtok. Analýza, ktorú si objednalo krátko pred novembrovými komunálnymi voľbami, ho stála takmer 7500 eur.
Správa tímu auditorov hovorí o viacerých nedostatkoch. „Najviac slabých miest vidíme v personálnej oblasti, pri prideľovaní bytov a dotácií, či v miere otvorenosti konania politikov pred občanmi.," povedal riaditeľ mimovládky Gabriel Šípoš.
Priestor pre korupciu a konflikt záujmov
Pre prijímanie zamestnancov mesta podľa analýzy chýbajú presné pravidlá a na zváženie v tejto oblasti dáva aj prílišné právomoci žiarskeho primátora. „Bez kritérií nie je zaručený súťažný výber najlepších uchádzačov. Neexistujú ani pravidlá na predchádzanie uprednostňovaniu blízkych osôb pri výbere zamestnancov a zástupcov mesta v mestských firmách.," tvrdí.
Pri prideľovaní bytov a dotácií dnes v Žiari podľa Šípoša môže dochádzať ku konfliktu záujmov členov výberových komisií. Nariadenia, ktoré upravujú podmienky pre získanie bytu alebo peňažného príspevku, sú síce zverejnené na stránke mesta, ďalšie informácie o výbere a jeho výsledkoch tam však už Žiarčania nenájdu. Nedozvedia sa ani to, že sa niektorý z mestských bytov uvoľnil. Šéf Transparency odporúča samospráve využívať transparentnejšie formy – pri nájmoch bytov žrebovanie a pri ich predaji dražbu.
Gabriel Šípoš ocenil facebookový profil mesta. FOTO: VLADIMÍR ŠIMÍČEK
V meste podľa zistení Transparency zatiaľ nefunguje ani kontrola procesu verejných obstarávaní a nakladania s majetkom mesta zo strany obyvateľov. Za na slovenské pomery mierne podštandardné správa označuje možnosti verejnosti zúčastňovať sa na rozhodovaní o meste. Jej zástupcovia, odborníci a neposlanci, chýbajú napríklad v komisiách založených pri mestskom zastupiteľstve, ktoré majú v konkrétnych otázkach poradnú a odporúčaciu funkciu.
Jednou z mála vecí, ktoré Transparency ocenila, je pravidelne aktualizovaný profil mesta na sociálnej sieti Facebook.
Za najotvorenejšími samosprávami Žiar zaostáva
Problémy, ktoré organizácia identifikovala vo fungovaní žiarskej samosprávy, sú podľa Šípošových slov na Slovensku bežné.
„V roku 2009 sme podobný audit robili v Martine, teraz sa pripravuje v Prievidzi a Banskej Bystrici. Martin ako jediný zaviedol väčšinu našich odporúčaní do praxe. Žiar v porovnaní s menovanými mestami trochu zaostáva," zhodnotil.
Tomu má zodpovedať aj 77. miesto v rebríčku otvorenosti stovky najväčších samospráv v krajine, ktorý Transparency zverejnila vlani pred komunálnymi voľbami.
Prijmú šesť nových etických kódexov
Odpoveďou mesta na výčitky Transparency je zoznam 45 už prijatých alebo plánovaných opatrení na zvýšenie transparentnosti a otvorenosti vo vzťahu k obyvateľom. Samospráva napríklad už začala zverejňovať videozáznamy z rokovaní poslancov. Ďalšími krokmi majú byť zavedenie elektronických aukcií alebo vytvorenie viacerých etických kódexov. Vlastnými etickými pravidlami by sa ponovom mali riadiť volení zástupcovia Žiarčanov, teda primátor a poslanci, zamestnanci mesta a mestských organizácií, pracovníci škôl zriadených mestom, redakcia mestských novín či tí, ktorí majú na starosť verejné obstarávanie.
„Niekoľko politík kvality na mestskom úrade máme aj v súčasnosti, je to skôr o tom, že ich vylepšíme a budú zadefinované pre presné skupiny ľudí," doplnil žiarsky primátor Ivan Černaj (nezávislý).
Audit mimovládky považuje za prínos. Vďaka nemu sa podľa neho mesto zaviazalo smerovať k vyššej transparentnosti, ktorá má Žiarčanov urobiť spokojnejšími.
„Či sa nám to podarí, neviem, neexistuje totiž taký stav, aby nebola kritika," myslí si.
Záväzky, ktoré si samospráva dala, spoločne s analýzou Transparency International Slovensko zverejnenili na oficiálnej webovej stránke Žiaru. Termínom naplnenia všetkých opatrení má byť podľa Černajovho vyjadrenia koniec tohto roka.
Žiarčanka: Správu zverejnili neskoro
Verejného prerokovania opatrení na zvýšenie transparentnosti mesta sa zúčastnili traja obyvatelia a dvaja poslanci.
ŽIAR NAD HRONOM. Štvrtkové prerokovanie programu žiarskej samosprávy na zvýšenie otvorenosti vo vzťahu k verejnosti skončilo z hľadiska účasti fiaskom.
Okrem niekoľkých pracovníkov radnice naň prišli len traja obyvatelia a dvaja miestni poslanci.
Žiarčanku Zuzanu Denkovú, jednu zo zástupcov verejnosti, to neprekvapilo. „Až tak veľa verejných stretnutí v Žiari nebolo, aby ľudia boli na ne zvyknutí. Ak sa vedenie mesta nedá znechutiť a bude robiť verejné stretnutia aj k iným témam, tak sa možno stanú tradíciou a ľudia začnú chodiť," domnieva sa. Ocenila snahu samosprávy verejne prerokovať výsledky auditu Transparency International Slovensko, vytkla jej však, že správu z neho pred stretnutím nezverejnila.
„Mohli by sme si ju naštudovať. Boli by sme pripravenejší a mohli by sme faktograficky pristupovať k prerokovaniu, takto sa to nieslo skôr v diskusnej rovine," zhodnotila.
Nízku účasť Žiarčanov okomentoval aj primátor Ivan Černaj: „Mrzí ma to, ale je to rozhodnutie obyvateľov. Spropagované to bolo, myslím, dostatočne." Pripustil však, že správu, ktorú má magistrát k dispozícii už mesiace, mohli zverejniť aj skôr. „Brali sme to skôr ako prvú prezentáciu našich plánov na zlepšenie, takže to nebol zámer," tvrdí.
Gabriela Šípoša, riaditeľa Transparency International Slovensko, nízka účasť nepotešila. „Mnoho ľudí si zrejme neuvedomuje, že transparentnosť je nielen o teoretickom vzťahu politikov k občanom, ale často aj o úspore peňazí platených z daní a o kvalite ich života," zareagoval.
(iva)