Streda, 12. august, 2020 | Meniny má DarinaKrížovkyKrížovky
POZVÁNKA NA NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ

Návštevníci v pyžame budú mať vstup do múzea zdarma

Na Noc múzeí a galérií pripravili múzeá pre návštevníkov špeciálny program. Hry, divadlo, kostýmované prehliadky či medaily majstrov sveta v hokeji – to všetko možno počas víkendu zažiť v Banskej Štiavnici, vo Svätom Antone či v Kremnici.

Vo Svätom Antone vás tento rok nebudú lektorky sprevádzať v historických kostýmoch, ale v pyžamách.Vo Svätom Antone vás tento rok nebudú lektorky sprevádzať v historických kostýmoch, ale v pyžamách. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Na Noc múzeí a galérií pripravili múzeá v regióne pre návštevníkov špeciálny program. Hry, divadlo, kostýmované prehliadky či medaily majstrov sveta v hokeji – to všetko možno počas víkendu zažiť v Banskej Štiavnici, vo Svätom Antone či v Kremnici.

BANSKÁ ŠTIAVNICA/KREMNICA. Roky s nepriateľom za bránami je názov tohtoročnej témy programu Noc múzeí a galérií Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Ťahákom pre zvedavých návštevníkov bude najmä zážitková hra Viribus unitis (Spoločnými silami) prebiehajúca postupne vo viacerých expozíciách múzea.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľké štiavnické pátranie

Návštevníci zažijú tajomnú atmosféru čias protitureckých bojov, keď ľudský život závisel od malicherných okolností. „Budú pátrať po častiach šifrovanej správy pre veliteľa obrany mesta banskoštiavnického hradného kapitána," prezradila Mária Tomeková z marketingového oddelenia múzea. Spoznajú pri tom i menej známe exponáty v podobe cenných indícií. Na konci ich čaká odmena za zásluhy o obranu mesta.

Sprievodnými aktivitami budú tvorivé dielne, kde si môžu tí, ktorí do múzea 14. mája zavítajú, vyrobiť vlastnú listinu s patinovaním, pečatením alebo si vyraziť pravú banskoštiavnickú mincu.

S rozlúštením šifrovanej správy pomôžu návštevníkom múzea kostýmovaní sprievodcovia. FOTO: MIRO HOLÝ

Veľké pátranie po častiach šifrovanej správy začne v Galérii Jozefa Kollára na Námestí svätej Trojice o 18. hodine. Podľa inštrukcií, ktoré návštevníci získajú od sprievodcov, budú môcť postupne poskladať správu, ktorej časti nájdu v štôlni Michal, kostole svätej Kataríny, na Novom zámku či na Starom zámku.

Skryť Vypnúť reklamu

Sprievodkyne v nočných košeliach

Do neskorých nočných hodín bude mať svoje brány otvorené neďaleké Múzeum vo Svätom Antone.

Na nádvorí svätoantonského kaštieľa vystúpia o 20. hodine ochotníci banskoštiavnického divadelného súboru Paradájz Pikčr s totálne neakčným trilerom Obludárium alebo Adelka ešte nevečerala. Vstupné na predstavenie je dobrovoľné.

Po ňom budú nasledovať večerné prehliadky historickej časti aj najväčšej poľovníckej expozície na Slovensku. „Chystáme aj dva neskoré vstupy o 21.15 a 21.30.," upresnila Monika Arvajová, pracovníčka múzea.

Svätoantonský kašieľ ukrýva najväčšiu poľovnícku expozíciu na Slovensku. FOTO: JÁN KROŠLÁK

„Zaujímavosťou tohto ročníka Noci múzeí a galérií budú lektorky oblečené v nočnom odeve. Návštevníci, ktorí nájdu odvahu a prídu v pyžame, budú mať vstup zdarma," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

Vystavia medaily majstrov sveta

Špeciálny program pripravili na sobotu aj Múzeu mincí a medailí v Kremnici. O19. hodine začnú kostýmované prehliadky numizmaticko-historickej expozície Líce a rub peňazí a umelecko-historickej expozícii Cesty zberateľstva v umení 15. až 18. storočia.

„Ich súčasťou bude aj audiencia u kráľa Karola Róberta, bábkové divadlo s predstavením Kráľovský program či stretnutie s permoníkom v podzemných priestoroch meštianskeho domu v centre Kremnice, kde vystavujeme banícke a hutnícke zariadenia a techniku," spomenula niektoré z atrakcií Erika Grniaková z Múzea mincí a medailí.

Najväčším lákadlom tohto ročníka celoeurópskeho podujatia budú v kremnickom múzeu medaily, ktoré pre tohtoročných majstrov sveta v hokeji vyrobila kremnická mincovňa. „Snažíme sa to pripraviť tak, aby si bronzovú medailu zo sady troch cenných kovov mohli deti vyskúšať, prípadne sa s ňou vyfotiť."

Hlavnú časť programu doplnia tradičná lukostreľba, ryžovanie zlata, vlastnoručná razba mincí či koncert kremnickej speváčky Lenky Ferenčíkovej.

Na návštevníkov Kremnice čaká viacero atrakcií. FOTO: IVA ZIGOVÁ

Svetielkujúce gýče

Kremnické múzeum gýča, ktoré je držiteľom slovenského rekordu v počte gýčov na jednom mieste, výnimočný program na sobotu nechystá. Milovníci recesie, sadrových sošiek či nepraktických maličkostí do domácnosti si však môžu prísť na svoje v upravenej otváracej dobe medzi 19. a 21. hodinou.

Rekordné múzeum gýča si návštevníci budú môcť prehliadnuť pri špeciálnom osvetlení. Na snímke recesista Roman Vykysalý. FOTO: PAVOL FUNTÁL

„Nechceme konkurovať kremnickému Múzeu mincí a medailí, no ak sa návštevníci rozhodnú cestou nazrieť aj k nám, môžeme im sľúbiť špeciálne intímne osvetlenie v podobe svetielkujúcich a fosforeskujúcich gýčov," povedal sprievodca múzea Peter Páchnik.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 2. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 3. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Svätá vojna
 8. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 9. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 10. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 797
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 22 984
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 464
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 808
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 13 469
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 10 997
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 701
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 663
 9. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 631
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?