ŽIAR NAD HRONOM. O tom, či a o koľko si vo funkciách prilepšili primátori miest a mestskí poslanci, sa verejnosť dozvie len málokedy a zväčša náhodne. Funkcionári majú síce povinnosť každoročne odovzdať komisii mestského zastupiteľstva oznámenie o svojich majetkových pomeroch, zverejniť ho však nemusia.
Neochota podrobiť sa kontrole
Za bezzubú v tomto smere označuje súčasnú zákonnú úpravu Fero Pauliny z Aliancie Fair-play. „Občan sa dozvie iba informácie bez väčšej výpovednej hodnoty. Ak odovzdávanie majetkových priznaní nemá zostať iba formalitou, je potrebné, aby zákon stanovil povinnosť poskytovať väčší rozsah kontrolovateľných informácií," tvrdí.
Politik však môže byť otvorený verejnosti aj v súčasnosti. Stačí, ak podrobný prehľad o svojom majetku zverejní prostredníctvom internetového projektu Aliancie Fair-play politikaopen. Vyšle tak podľa neho signál, že mu neprekáža podrobiť sa verejnej kontrole a hrať s ľuďmi férovú hru.
Najväčší záujem o svoj projekt zaznamenala Aliancia Fair-play pred komunálnymi voľbami. „Po voľbách je nárast iba pozvoľný," hovorí o neochote šéfov samospráv podeliť sa o podrobnosti o svojom vlastníctve, príjmoch či iných funkciách s voličmi.
Primátori: Verejná požiadavka zatiaľ neprišla
Všetci primátori miest nášho regiónu podľa ich vyjadrení povinné oznámenia komisiám zastupiteľstiev odovzdali, priekopníkom v ich zverejňovaní na internete však nechce byť ani jeden z nich.
„Nevidím dôvod zverejňovať tieto informácie na internete, no ak zaznamenám v tomto zmysle nejaký osobný dotaz, nemám problém zodpovedať ho," zareagoval primátor Žarnovice Kamil Danko (Smer-SD, KDH, SNS, ĽS-HZDS, KSS). Trend zverejňovania, ktorý razia mimovládky presadzujúce transparentnú politiku, považuje za účelný. „Nemá to zmysel. Vždy sa to dá obísť. Často sa stáva, že ľudia, ktorí majú zaujímavý majetok, oficiálne nemajú nič," argumentuje.
Odovzdanie podkladov komisii pre posudzovanie konfliktu záujmov, zloženej z mestských poslancov, je dostatočné aj podľa primátorky Kremnice Zuzany Balážovej (nezávislá). V prípade, že niekto na základe infozákona o sumár jej majetku požiada, v odpovedi nevidí žiadny problém.
Po našej otázke, či ho zavesí napríklad na oficiálnu stránku mesta, zaváhala, no napokon povedala: „Ak by sa objavila spoločenská objednávka tohto typu, zvážila by som to."
Novobanský primátor Ján Havran (Smer-SD, ĽS-HZDS) potvrdil, že s poslancami o zverejňovaní týchto údajov neuvažovali a podobnú požiadavku im zatiaľ neadresoval žiadny Novobančan. „Rieši sa to, tak ako to zákon vyžaduje, v špeciálnej komisii zastupiteľstva. V tejto oblasti zatiaľ priekopníkmi nie sme," dodal.
Černaj vlani priznal aj domy na Floride
Závažnejšie problémy ako zverejňovanie svojich majetkových priznaní na webovej stránke mesta musia podľa primátorky Nadeždy Babiakovej (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS) riešiť predstavitelia banskoštiavnickej samosprávy. „Ešte sme sa tým nezaoberali, ľudia si to navyše môžu zistiť sami, napríklad na portáli katastrálneho úradu."
Obsah stránky mesta sa podľa jej slov z hľadiska transparentnosti postupne rozrastá, nedávno na nej začali zverejňovať informácie o zahraničných služobných cestách zástupcov mesta. Či však príde na rad aj majetok primátorky a poslancov, Babiaková nepotvrdila.
Ako jediný v regióne prisľúbil zverejniť svoj majetok žiarsky primátor Ivan Černaj (nezávislý). „Urobím to na vlastnej stránke do niekoľkých dní, tak ako som to urobil v minulom roku," uviedol.
Vlani sa však na internete objavili iba údaje o Černajovom nehnuteľnom majetku, a to približne v rovnakom čase, ako médiami prešla správa, že vlastní dva domy na Floride v USA.
S požiadavkou, že by ho mali nasledovať aj miestni poslanci, sa zo strany Žiarčanov nestretol. „Ale určite by nebolo na škodu veci, ak by tak spravili," myslí si.