Sobota, 16. december, 2017 | Meniny má Albína

Zverko tretí na Závode míru nejmladších.

V uplynulých dňoch sa cyklistický kolotoč pretekov rozkrútil na plné obrátky. Už dlhé roky patria májové cesty cyklistom na Pretekoch mieru. V českom Jevíčku bol odštartovaný jubilejný 35.ročník Medzinárodného etapového preteku „Závod míru nejmladších“

Reprezentačný tréner Slovenska nominoval na Európsky Olympijský festival mládeže trojicu pretekárov, v ktorej figurujú dvaja žiarski cyklisti a to David Zverko a Juraj Bellan.(Zdroj: František Sitora)

Na štarte sa prezentovalo 122 kadetov z desiatich krajín a na mladých cyklistov čakalo náročných 192 km, rozdelených v štyroch etapách. V šesťčlennom výbere družstva Slovenskej republiky sa predstavili aj dvaja cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, David Zverko a Juraj Bellan. Pre kadetov Slovenska to bol zároveň nominačný pretek pre účasť na Európsky Olympijský festival mládeže, ktorý sa uskutoční v júli 2011 v Turecku.
O vynikajúci výsledok Slovenska na tomto podujatí sa postaral talentovaný kadet MŠK Žiar nad Hronom David Zverko, ktorý v silnej konkurencii obsadil celkové tretie miesto a získal biely dres najúspešnejšieho kadeta vo svojej vekovej kategórii.
Už prvá etapa bola nesmierne náročná, merala 79 km a viedla kopcovitým terénom s obávaným záverečným stúpaním na Hartinkov. Tam unikol svojim súperom dánsky reprezentant EG Niklas, ktorý si vytvoril zhruba 48 sekundový náskok. Ten udržal až do cieľa v Jevíčku a bezpečne zvíťazil. V záverečnom špurte štvorčlennej stíhacej skupiny bodovali Slováci. Druhá priečka patrila Martinovi Dubeňovi a tretia Davidovi Zverkovi. So stratou 54 sekúnd prišiel do cieľa na výbornom deviatom mieste Juraj Bellan. Do druhej etapy nastúpil v žltom tričku vedúceho pretekára dánsky reprezentant EG Niklas, zelené patrilo Martinovi Dubeňovi a biele tričko Davidovi Zverkovi z výberu Slovenska. Druhá etapa merala 23 km. Cyklisti absolvovali sedem 3250 metrov dlhých okruhov. V štvrtom okruhu čakala na cyklistov jediná rýchlostná prémia, na ktorej sa zbierala bonifikácia.

Víťazstvo na tejto prémii si vybojoval David Zverko a pripísal si na svoje konto cenné sekundy. Aj záverečný špurt v druhej etape patril Davidovi Zverkovi, ktorý suverénne zvíťazil a odniesol si cenné etapové víťazstvo. To mu vynieslo zelený dres najaktívnejšieho pretekára peletónu. Juraj Bellan prišiel do cieľa v hlavnom peletóne a udržal si svoje deviate miesto. Tretia etapa „kráľovská“ merala 75km a dokonale roztrhala peletón. Víťazom najťažšej etapy sa stal opäť dánsky cyklista EG Niklas a upevnil si svoje vedúce postavenie pred záverečnou etapou. David Zverko prišiel do cieľa so stratou 48 sekúnd na víťaza na ôsmom mieste a klesol v priebežnom hodnotení na štvrtú priečku. Juraj Bellan neudržal svoje deviate miesto a posunul sa na pätnástu priečku. Záverečná štvrtá etapa sa išla ako časovka jednotlivcov na trati dlhej 15 km. Silný nárazový vietor a náročný profil trate dokonale preveril v “etape pravdy“ štartovné pole. Dánsky cyklista Eg Niklas potvrdil svoju suverenitu v 35.ročníku a opäť zvíťazil. Vynikajúci výkon v časovke podal David Zverko, ktorý v nej obsadil štvrté miesto, ktoré mu vynieslo konečné tretie miesto v celkovej klasifikácii. Juraj Bellan v časovke odviedol svoje maximum a udržal sa v elitnej pätnástke. Aj vďaka žiarskym cyklistom, ktorí počas celých pretekov jazdili aktívne, ukazovali sa na rýchlostných i horských prémiach a v záverečných špurtoch sa presadzovali, obsadilo družstvo Slovenska konečné vynikajúce druhé miesto za Dánskom.
Vďaka výborným výkonom na Závode míru nejmladších nominoval reprezentačný tréner Slovenska na Európsky Olympijský festival mládeže trojicu pretekárov, v ktorej figurujú dvaja žiarski cyklisti a to David Zverko a Juraj Bellan. Tretím nominovaným je Martin Dubeň z CyS Žilina.

1. Makové koláče sú v Luxembursku exotika – hovorí Kremničanka Michaela Brunnerová (+FOTO) 174
  2. Vianočné trhy v Župkove: Ukážu živý aj vyrezávaný betlehem 102