BANSKÁ ŠTIAVNICA. Témou 14. ročníka festivalu, ktorý si každoročne pozrie zhruba 3-tisíc návštevníkov, bola Koža a vlna.
Pergamen z kozej kože
Okrem strihania oviec mohli návštevníci vidieť aj prvotné spracovanie vlny. Priadka Mária Pavlendová z Prenčova napríklad predviedla, ako z nej na kolovrátku vyrába materiál na štrikovanie svetrov či ponožiek. „Je to náročná práca, ale mám ju rada. Čas pri nej si krátim piesňami," povedala s úsmevom. „Najťažšie je očistiť ovčiu vlnu," podotkla.
Študenti Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici zas predviedli ukážku výroby pergamenov.
„Toto je kozia koža, ktorá sa musela najskôr odchlpiť a teraz ju chlapci napínajú na rám," ukazuje na práve prebiehajúci proces ich učiteľ Ľubomír Šlauka. „Následne ju mechanicky spracujú z rubovej strany a vyhladia. Keď uschne, ešte ju opracujú pemzou a budú do nej vtierať plavenú kriedu," opísal postup. „Hotový pergamen je určený buď na písanie, alebo na viazanie kníh," vysvetlil. Zároveň pripomenul, že ich študenti sa v prvých dvoch ročníkoch zoznamujú s materiálmi a technológiami, s ktorými sa potom stretávajú pri reštaurovaní papiera a knižnej väzby. Takisto aj pri výrobe kópií stredovekých listín.
Ľadová očista
Pre oko diváka je vždy počas festivalu atraktívna aj ukážka stredovekého kúpeľa. Ten autenticky predviedli dievčatá z Divadelného súboru Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici, keď vošli do kade s ľadovou vodou.
„Najnáročnejšia na tom bola improvizácia a studená voda," povedali zhodne. Scénka, v ktorej jedna z herečiek napadla svoju kolegyňu brezovými vetvičkami, pôsobila vierohodne a pomerne drsne. „Nebolelo to. Dá sa to zvládnuť dobrou technikou," vysvetlili.
Medzi remeselníkmi sme natrafili aj na pernikára z českého Hodonína. Jeho výrobky sa síce nedajú jesť, ale slúžia ako dekoratívne a vonné predmety.
„Robíme ich podľa starej receptúry zo 16. storočia," povedal Petr. „V takejto podobe sa v našej zemi objavili prvýkrát," podotkol. „Slúžia vyslovene pre potešenie. Perníková vôňa z nich vydrží podľa ich veľkosti. Z tých menších sa šíri asi tak dva roky, z veľkých šesť až osem. Ale celkovo je ich životnosť v suchej miestnosti až dvadsať rokov," vysvetlil. Jeho výrobky predstavujú kresťanské motívy, symboly šťastia, večného priateľstva či znamenia zverokruhu.