ŽIAR NAD HRONOM. Všeobecná nemocnica v Žiari nad Hronom musí krv pre svojich pacientov dovážať z iných miest, najčastejšie z blízkej Banskej Bystrice, no občas aj z Bratislavy či Košíc.
Postupne však chce v tomto smere dosiahnuť čo najväčšiu mieru sebestačnosti.
Nedostatok životodarnej tekutiny sa preto v zdravotníckom zariadení, ktoré je spádovým pre okresy Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom a čiastočne aj pre Handlovú a okolie, rozhodli pre vlastné odbery.
„Pre nemocnicu je to výhodnejšie a u tunajších darcov možno zaváži, že ich krv pomôže práve ľuďom z regiónu," hovorí o praktickej aj o psychologickej stránke zmeny Alena Polášková z hematologicko-transfúzneho oddelenia.
Pomôcť môžu aj študenti
Aj napriek propagácii v podobe letákov a esemesiek pravidelným darcom, zatiaľ nemocnica trpí ich nedostatkom. Každý utorok sa odberov zúčastní v priemere pätnásť ľudí, čo je podľa Poláškovej málo. „Približne päťdesiat ich prišlo hneď v prvých týždňoch po zavedení novinky. Išlo o mestských úradníkov. Doslova hlava na hlave to tu bolo aj nedávno, keď sme zbierali krv na pomoc ťažko chorému chlapčekovi. Inokedy je to ale slabé, potrebovali by sme aspoň raz toľko darcov" spomenie výkyvy návštevnosti vedúca laborantka.
V budúcnosti by podľa jej slov mohli nízke čísla zdvihnúť organizované skupiny z firiem či zo škôl.
Darcovstvo je aj o prevencii
Vyšetrenie, ktoré musí absolvovať pred odberom krvi každý darca, prezradí o jeho zdravotnom stave podľa Poláškovej viac ako preventívna prehliadka u obvodného lekára.
Stáva sa, že lekári z rozboru krvi alebo z vyšetrenia pred odberom včas odhalia aj veľmi vážne ochorenie a zachránia tak život.
Dôležitá je aj pravidelnosť odberov. „Tie pôsobia aj ako imunitný stimul, pretože podporujú tvorbu nových krviniek."
Darcovia: Prečo áno?
Žiarčan Ján (54) bol v minulosti pravidelným darcom. Dnes má zdravotné problémy a musel skončiť. „Keby som mohol, pokračujem v tom. Je to dobrá vec, ktorá môže niekomu zachrániť život. Okrem toho, neviem, kedy budem transfúziu sám potrebovať," hovorí.
Po prvýkrát sa pre darcovstvo rozhodla aj stredoškoláčka Dominika Kmeťová (18) zo Žiaru nad Hronom. Nasledovala tak svojho otca, ktorý sa odberov zúčastnil viackrát. „Môžem tak niekomu pomôcť – to bol dôvod prečo som to urobila. V budúcnosti by som krv darovala opäť."
AKO SA STAŤ DARCOM
Žiarska nemocnica uskutočňuje odbery pravidelne každý utorok v čase od 6. hodiny do 9.30 v priestoroch hematologicko-transfúzneho oddelenia.
Darcom sa môže stať každý zdravý človek od 18 do 60 rokov.
Muži môžu darovanie krvi opakovať po troch mesiacoch a ženy každé štyri.
Darcom nemôže byť nikto, kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C, je pozitívny na HIV, má pohlavne prenosnú chorobu alebo sa lieči na chronické ochorenie. Vyradené sú tehotné ženy, ženy polroka po pôrode i počas menštruácie a rovnako aj alergici v sezónnom období. Mimo sezóny darovať môžu, no aspoň tri dni pred odberom by mali vysadiť lieky proti alergii.
Človek by si mal dať pred odberom ľahké raňajky a čaj alebo kávu. Dobré je aj ovocie, napríklad banán, v lete sa odporúčajú broskyne. Nezabudnite na dostatok tekutín.
Ak to záujemca o darcovstvo nestihne doma, v nemocnici mu ponúknu rožky a čaj.
Po odbere dostane stravný lístok v hodnote dvoch eur a balíček vitamínov. Rôzne výhody poskytujú darcom aj niektoré zo zdravotných poisťovní.
(iva)