JASTRABÁ. Kvalitu pitnej vody v obci spochybňuje fakt, že po intenzívnych dažďoch nie je číra.
„Trvá to už dlho. Ja s mojou rodinou ju nepijeme, používame ju však pri vykonávaní osobnej hygieny či umývaní riadu,“ povedala Jastrabčanka Anna. „Mútna je najmä po dažďoch, ale inak by mala byť v poriadku. Raz sme ju dali na rozbor cez jedného známeho a ten nám povedal, že je nezávadná. Odporúčal nám ju však prevárať,“ podotkla. Zároveň dodala, že pitný režim si zaobstaráva prostredníctvom svojich súrodencov, ktorí žijú mimo obce a vodu jej pravidelne dovážajú.
Zabezpečili antikorovú cisternu
Starosta Jastrabej, Vojtech Sklenár, problém s vodou potvrdil. „Vyvrcholilo to minulý rok, keď nás prekvapili silné dažde. Do prameňov začala presakovať povrchová voda, ktorá rozplavovala horniny. Tie sa dostali do prameňa a odtiaľ do záchytnej nádrže, čiže do vodární. Teda aj celkového rozvodu do domácností,“ vysvetlil. Tvrdí, že problém sa snažia riešiť od vlaňajšieho leta. „Odstavovali sme pramene, pričom jeden bol mútnejší, druhý čistejší. Ten mútnejší sme dávali do prepadu, prečisťovali sme prípojky, no nepomohlo to.“ O komplikáciách hovoril aj so zástupcami spoločnosti Veolia, ktorá miestny vodovod prevádzkuje.
„Minulý týždeň som sa stretol s riaditeľom a v týchto dňoch sme už začali s výkopovými prácami,“ pokračoval. „V prvej etape začneme hľadať a čistiť pramene a odrážať povrchovú vodu, ktorá sa nachádza pri intenzívnych zrážkach v okolí prameňa,“ opísal postup pri odstraňovaní problému. Pripomenul, že voda tečie v domácnostiach mútna len po intenzívnych dažďoch.
„Keď zaprší menej, ani to nebadať,“ podotkol. „Voda sa v rozmedzí normy chlórovala, čo niektorým prekážalo. Vodári nám preto zabezpečili antikorovú cisternu, z ktorej mohli obyvatelia čerpať. Zo začiatku bol o ňu veľký záujem. Potom to ale upadlo tak, že za celý týždeň si odtiaľ zobrali ledva 200 litrov vody,“ povedal.
Črevné problémy nehrozia
„Vzhľadom na to, že tu máme základnú školu, robia sa tu pravidelné odbery,“ pokračoval Sklenár. „Nezávadnosť pitnej vody kontroluje žiarska hygiena s tým, že ak by sa nemohla biologicky používať, automaticky ju odstavia,“ hovorí. „Nenašli sa prvky, ktoré by škodili organizmu. Ide len o senzorickú vlastnosť vody, ktorá je zakalená,“ prízvukuje. Podľa neho by najneskôr koncom augusta malo byť všetko v poriadku.
„Je tam špecifický problém. Po prívalových dažďoch sa v tej lokalite niečo do vody dostáva,“ povedala Janka Štoffová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. „Venovali sme tomu zvýšenú pozornosť, robili sme rozbory, ale mikrobiológia bola v poriadku. Takže črevné a podobné problémy tá voda nespôsobuje,“ tvrdí s tým, že jej kvalitu spochybňujú len senzorické vlastnosti. „Tá voda nemá škodlivý účinok na zdravie ľudí,“ zdôraznila.