KREMNICA. Jubilujúci umelec Ján Allerám predstavuje na výstave nielen zaujímavé rytecké artefakty, vďaka ktorým sa zaradil k rešpektovaným slovenským rytcom, ale tiež zaujímavé maľby a kresby, predovšetkým zákutia rodného mesta.
Namiesto futbalu tvoril
Pri pohľade na jeho akvarely a olejomaľby si určite mnohí návštevníci nostalgicky spomenú, že mnohé zo zobrazených objektov už dnes môžu obdivovať iba prostredníctvom obrazov.
Maliarska tvorba Jána Alleráma tak získava aj pridanú, archívnu hodnotu. Patrí k nim napríklad maľba baníckej klopačky, ktorá existovala ešte v 80. rokoch 20. storočia, no dnes z nej zostali iba rozpadávajúce sa základy.
Ako sa na vernisáži výstavy umelec priznal, k športu ho to nikdy veľmi neťahalo a namiesto sledovania futbalových zápolení si vo voľnom čase radšej sadol k práci, ktorá bola pre neho súčasne aj koníčkom.
Ojedinelý jav v histórii mesta
Rytecký rod Jána Alleráma zanechal po sebe v Kremnici výraznú stopu, presahujúcu dve storočia. Podľa historika múzea Daniela Kianičku ide aj v kontexte histórie mesta o ojedinelý jav, keďže prvé archívne záznamy o rodine Alleram siahajú až do roku 1774.
Vtedy sa vo Viedni narodil Mathias Alleram, ktorý krátko po absolvovaní viedenskej ryteckej akadémie zapustil korene práve v Kremnici. Tu ho po čase menovali za hlavného rytca kremnickej mincovne. Aj nasledujúce generácie Alleramovcom zostávali minciarskej tradícii blízke, viacerí z nich sa zaoberali umeleckými odbormi, kovospracujúcimi remeslami, či priamo rytectvom.
V tradícii pokračujú vnuci
Rytecká tvorba Jána Alleráma je tiež bezprostredne spojená s kremnickou mincovňou. Od roku 1972, kedy začal samostatne pripravovať razidlá, prešli jeho rukami takmer všetky československé a slovenské obehové mince, ako aj pamätné mince a množstvo zahraničných mincí a medailí.
Hoci po meči už rodinná tradícia Alleramovcov pokračovať nebude, po praslici bude tento odkaz nepochybne pokračovať. Umelecký odkaz rodu posúva ďalej dcéra Jána Alleráma Gabriela Čerťaská, ktorá vyučuje na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici , jeho vnuk Filip – taktiež rytec kremnickej mincovne a vnučky Stanislava, Lucia a Alžbeta, ktoré sa rovnako ako mnohí ich predkovia vydali umeleckou cestou.
Výstava potrvá vo výstavnom kabinete expozície Líce a rub peňazí v meštianskom dome na Štefánikovom námestí do 2. júla.
Autor: eta