Obyvatelia Viesok vycestovali do novozámockého okresu, kde sa v dedine Kisújfalu, teda Nová Vieska, konalo ich ďalšie celoslovenské stretnutie.
ŽIAR NAD HRONOM. Štvrtý ročník už tradičného podujatia sa konal v obci, kde väčšinu, 80 percent, tvoria obyvatelia maďarskej národnosti.
„Pripravovali sme sa na to celý rok,“ povedal starosta Novej Viesky Róbert Kis. „Keďže podobné, síce menšie, podujatie s názvom Dni obce organizujeme už sedemnásť rokov, obavy zo zvládnutia organizácie sme nemali.“
Rumuni, Srbi, Gréci a Maďari
Zo šestnástich obcí, ktoré patria do združenia Viesok, ich prišlo na juh Slovenska dvanásť. Okrem toho nechýbali partnerské obce Novej Viesky z Maďarska, Srbska, Rumunska a Grécka. Spája ich skutočnosť, že vo všetkých z nich žije maďarská menšina.
Oproti minulým ročníkom pribudli k združeniu dve obce, s ktorými v rámci ostatného stretnutia oficiálne podpísali partnerské zmluvy. „Sú to české Vísky a maďarská Mezöfalva,“ upresnil Róbert Kis.
Okrem tradičného sprievodu obcou si ľudia mohli v rámci programu zasúťažiť v rybolove, streľbe na asfaltové holuby a futbalisti si už klasicky zmerali sily v turnaji. Od štrnástej hodiny premávali mikrobusy, ktoré záujemcov zaviezli na exkurziu do Parížskych močiarov. Je to chránené územie, kde sa pravidelne konajú medzinárodné vedecké ornitologické pozorovania a výskumy.
Gréci z partnerskej obce Novej Viesky predviedli v sprievode svoj temperament, keď pochodovali tanečným krokom.
Iná kultúra a spôsob života
Starosta Ladomerskej Viesky (okres Žiar nad Hronom), Vladimír Baran, iniciátor myšlienky Viesok na Slovensku, navštívil tohtoročného organizátora už šiestykrát.
„Dá sa povedať, že do tejto obce siahajú začiatky nášho združenia. Presne v piatok 13. júla 2007 som totiž počas služobnej cesty do Palárikova a Štúrova prišiel aj sem,“ povedal. „Róbert Kis bol vlastne prvý z kolegov, s ktorým som sa v tejto súvislosti stretol. Vtedy sme si povedali, že to skúsime,“ pripomenul zrod podujatia.
„Chodím sem veľmi rád. Je tu úplne iná kultúra, tradícia, spôsob života. Ľudia sú tu veľmi srdeční, priateľskí, úprimní a hrdí na svoju históriu,“ nešetril chválou.
Starostovia Vladimír Baran z Ladomerskej Viesky a Róbert Kis z Novej Viesky.
O dva roky sna Morave
„Týmto stretnutím neoficiálne završujeme prvú etapu, keď si podujatie organizačne vyskúšali štyri obce. Keďže ostatné o to prejavili tiež veľký záujem, už vlani v marci sme sa dohodli na ďalšom poradí do roku 2015,“ pokračoval Vladimír Baran. „O rok sa stretneme v Družstevnej pri Hornáde, v roku 2013 nasledujú Vísky v okrese Blansko na Morave.“
Najväčším pozitívom spoločného podujatia je podľa neho účasť mladých, nové kamarátstva a priateľstvá. „A jednoznačné prehlbovanie hrdosti na svoju obec a región,“ dodal.