ŽIAR NAD HRONOM. Sťažnosti na vysokú vlhkosť a problémy s plesňou v nových mestských bytoch sa objavili krátko po tom, čo ich mesto vlani v jeseni odovzdalo nájomníkom.
Vlhko a pleseň
„Vlhlo nám to zhora aj zdola. Mali sme mokré steny aj pleseň. Objavilo sa to vo väčšine bytov. Veď tu ide o zdravie,“ hovorí jeden z nájomníkov, Anton Jazvinský.
Tvrdí, že stavebná firma, ktorá v budove bývalého sídla Červeného kríža vybudovala len vlani 19 nájomných bytov pre seniorov, neodviedla kvalitnú prácu.
„Veľká voda išla všetka pod barák. Na jeseň bolo dobre, lebo bolo sucho, potom prišli dažde a vlhkosť začala vystupovať. Mokré steny sme sušili ventilátorom a zápasili sme aj s plesňou,“ pridáva sa ďalší z nájomníkov, ktorý však nechce byť menovaný. „Je to tu zle odvodnené,“ myslí si.
Stopy vlhka sa vyskytli vo viacerých bytoch. FOTO: ARCHÍV JEDNÉHO Z NÁJOMNÍKOV
„Vysokú vlhkosť nám tu dokonca namerali a mesto nám kázalo viac vetrať, čo sa neskôr podpísalo pod nedoplatky za teplo,“ dopĺňa Jazvinský s tým, že v byte mali s manželkou často pocit ako v saune či v práčovni. Nedôslednosť pri rekonštrukcii budovy tak podľa neho vyšla nájomníkov draho. „Pritom sme pri vetraní počúvali len príkaz mesta.“
Kontrola odhalila nedostatky
Výhrady nájomníkov potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. Štátny zdravotný dozor, ktorý vykonal v jednom z bytov, preukázal výskyt plesní.
„Zistili sme ale aj, že mesto objekt prevádzkuje bez rozhodnutia nášho úradu na uvedenie priestorov do prevádzky podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, hoci na povinnosť požiadať o vydanie tohto rozhodnutia sme investora stavby upozornili v záväznom stanovisku ku kolaudácii,“ píše v oficiálnom vyjadrení hygienikov Janka Štoffová, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia.
Dom nespĺňa podmienky zákona
Za porušenie zákona úrad mestu uložil pokutu 165 eur. Mesto ju zaplatilo a o uvedenie objektu do prevádzky požiadalo dodatočne.
Na základe tejto žiadosti skontrolovali hygienici 16 z 19 nájomných bytov. „V 14 bytoch sa vyskytovala pleseň alebo stopy po plesni a niektorí nájomníci udávali pocit vlhkosti ,“ konkretizuje výsledky prehliadky Štoffová.
Hygienici vyzvali mesto, aby sa postaralo o odstránenie stôp po plesni. Podľa Štoffovej slov totiž zákon hovorí o tom, že na žiadnom mieste vnútorného povrchu stropu, stien a podlahy priestorov určených na pobyt ľudí nesmú byť viditeľné stopy po plesni ani po kondenzácii vodnej pary.
Problémy má mesto vyriešiť do konca septembra. Ak tak neurobí, úrad verejného zdravotníctva môže podľa zákona pristúpiť k tvrdším sankciám.
Mesto chyby reklamovalo
„S ničím podobným sme pri odovzdávaní bytov vlani na jeseň nerátali,“ reaguje hovorca mesta Martin Baláž.
Argumentuje, že okolie objektu vlhlo aj pred jeho rekonštrukciou a zmenou na bytový dom.
„Tým, že sa zateplili fasády a osadili plastové okná, vnútorné podmienky objektu sa zmenili. Ukazuje sa, že stavba zrejme stále zreje a k jej stavu prispeli aj výdatné zrážky,“ tvrdí Baláž.
Situáciu rieši mesto v rámci reklamácie. Náklady na odvodnenie budovy a ďalšie úpravy tak bude znášať dodávateľ stavby, spoločnosť Remeslo stav.
Mesto sa spolieha, že po dodatočných stavebných zásahoch, problémy s vlhkom a plesňami pominú. Pomôcť majú aj protiplesňové nátery.
Tvrdenie o tom, že by mesto pri odovzdaní bytov do užívania bez povolenia hygienikov porušilo zákon, Baláž odmieta.
„Kolaudačné rozhodnutie nás oprávňuje na užívanie stavby,“ tvrdí.
Nad tým, že by nedoplatky nájomníkov za kúrenie zaplatil magistrát, neuvažujú s odôvodnením, že by šlo o precedens a nefér konanie voči iným nájomníkom mesta.
„Podľa nás to priamo nesúvisí so stavom bytov. Príčina je v tom, že obyvatelia domu neplatili zálohové platby celý rok, ale len od jesene, čiže nemali naakumulované dostatočné množstvo prostriedkov ako iní, ktorí platia dvanásť mesiacov,“ dodáva na vysvetlenie hovorca mesta.