NOVÁ BAŇA. Vojšínska chata je od mesta vzdialená zhruba sedem kilometrov. Postavili ju v roku 1938 a celé roky slúžila turistom nielen z okolia, ale aj rôznych kútov Slovenska či Čiech.
„Mrzí ma, že v súčasnosti sa už nevyužíva tak ako kedysi. Roky sa o ňu nikto poriadne nestará a pomaly pustne,“ hovorí Novobančan Jozef Rusňák, ktorý sa angažuje v Detskej organizácii Fénix. „Venujeme sa organizovaniu vlastivedno-turistických podujatí, momentálne je nás okolo 60,“ vysvetlil.
Injekčné striekačky na izbách
V minulosti bola chata maximálne využitá. Jej častými návštevníkmi bývali aj deti z Fénixu.
„Vždy, keď sme sem prišli, urobili sme tu poriadok. Udržiavali sme aj neďaleký náučný chodník,“ pokračuje. „Chodili sme sem pravidelne, aspoň raz za mesiac, v lete či zime. Bol to náš druhý domov,“ podotkol. „Mohli sme sa tu pripravovať na naše celoslovenské podujatia. Trénovali sme tu stavbu stanu, prípravu ohniska, orientáciu,“ vymenoval.
Mesto im vraj prostredníctvom centra voľného času (CVČ) zvyklo chatu poskytnúť bezplatne. „Preto sme v rámci šetrenia kúrili drevom a aby nám nemuseli dávať obliečky, doniesli sme si spacie vaky,“ vysvetľuje.
„Keď sme sem asi pred piatimi rokmi prestali chodiť, nastal problém nielen s chatou, ale aj s náučným chodníkom,“ tvrdí.
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
„Zrazu sa o to nemá kto postarať. Drevené lavičky a stôl, ktoré kedysi slúžili na príjemné posedenie, spolu s ohniskom tiež chátrajú,“ ukazuje na spustnuté miesto.
Príčinou chátrania chaty je podľa Jozefa Rusňáka súčasný riaditeľ CVČ v Novej Bani. „Do takého stavu sa nikdy predtým nedostala,“ tvrdí. „Keď sme o ňu s Fénixom prejavili záujem, mal som od našej predsedníčky prisľúbené nejaké finančné prostriedky na údržbu. Mohli sme začať s celkom slušnou hŕstkou peňazí. Debatoval som aj s niektorými podnikateľmi, od ktorých som mal prísľub, že pomôžu,“ hovorí s tým, že by prispeli najmä na základné opravy. „Potom by sa už pracovalo na projektoch a cez projekty,“ podotkol.
So žiadosťou o bezplatný prenájom sa obrátil aj na predchádzajúce mestské zastupiteľstvo. „Bez toho, aby sa sem vôbec prišli pozrieť, zamietli ju. S bývalou pani primátorkou som o tom tiež hovoril. Sľúbila, že sa s riaditeľom porozpráva, ale nestalo sa.“ Podobných žiadostí adresoval na mestský úrad ešte niekoľko, no bez úspechu. „Vždy to zamietli bez seriózneho zdvôvodnenia.“
Následne ukazuje fotografie, na ktorých zachytil chatu a jej okolie na dôkaz, akí ľudia sa v nej schádzali. „Nechávali tu nehorázny neporiadok. Už predtým sme na izbách, pod posteľami a medzi matracmi, pravidelne nachádzali injekčné striekačky,“ opisuje, čo videl. „Raz tu parkovalo asi osem áut s rôznymi poznávacími značkami. Mrzí ma, že som to vtedy tiež neodfotil.“ Tvrdí, že takéto návštevy si na chatu vodil starší syn riaditeľa CVČ.
Riaditeľ: Nekomentujem
Riaditeľ novobanského centra voľného času Zdeno Šuška reagoval na slová Jozefa Rusňáka stručne. „Ľudí, ktorých si nevážim, nekomentujem.“
Bývalá primátorka Anna Miháliková uviedla, že predošlé mestské zastupiteľstvo dalo riaditeľovi CVČ na jeho žiadosť rok na to, aby získal mimorozpočtové zdroje na opravu chaty. „Pred záverom tohto časového limitu som prostredníctvom pána Rusňáka mala dohodnuté stretnutie s predsedníčkou Fénixu, ktoré však na poslednú chvíľu zrušil. Či to myslel vážne, alebo blufoval, vie len on,“ povedala. „Ak skutočne našiel medzi matracmi injekčné striekačky, jeho povinnosťou bolo okamžite zavolať políciu. Aspoň mestskú,“ dodala.
Primátor Ján Havran informoval, že v súčasnosti je chata Vojšín využívaná len sporadicky na denné výlety detí z CVČ v Novej Bani. Jej dlhodobé chátranie považuje za dedičstvo z predchádzajúcich období.
„Príčinou zlého technického stavu je fakt, že mesto predtým nenašlo vo svojom rozpočte prostriedky ani na základnú údržbu tohto objektu,“ povedal. Úpadok podľa neho súvisí aj so zánikom lyžiarskeho vleku na Vojšíne. „Takisto so slabým záujmom o organizovanú turistiku v našom meste v ostatnom čase, s výnimkou organizácie Fénix.“
Chaty sa môžno mesto zbaví
Primátor pripomenul, že v súčasnosti vlastní mesto Nová Baňa viac objektov, ktoré sú v nevyhovujúcom technickom stave. „V najbližších obdobiach sa budeme rozhodovať, akým spôsobom s týmito nehnuteľnosťami naložíme.“ Nevylúčil, že viacerých sa budú musieť zbaviť. „Aby sme boli schopní postarať sa o tie, ktoré k svojej činnosti bytostne potrebujeme a aby sme zabránili ďalšiemu znehodnocovaniu mestského majetku,“ vysvetlil.
V budúcnosti môže chata vzhľadom na svoje umiestnenie a históriu slúžiť len pre účely turizmu. „Prípadne na trávenie voľného času v prírode pre deti či seniorov z Novej Bane. Súvisí to s tým, že sa nachádza na doteraz jedinom náučnom chodníku v našom meste,“ uzavrel.
Minulosť: Nocľah za korunu
Na Vojšínskej chate kedysi vládol čulý ruch. „Jedna noc v nej stála ľudí s turistickým preukazom jednu korunu,“ spomína Novobančan Jozef Rusňák. Nezabúda pritom ani na prvú chatárku známu pod prezývkou „Vojšínmama“, teda Karolínu Vozárovú. „Ľudí vždy pritúlila v akejkoľvek hodine, aj o polnoci. Pohostila ich, navarila, napiekla,“ pochválil jej starostlivosť. „Verím, že sa opäť dá všetko do poriadku a znovu to bude fungovať ako kedysi,“ nestráca optimizmus.