BANSKÁ ŠTIANVICA. Na problémy s pitnou vodou poukázal Roman Štelcl z Katovej ulice.
Manželka berie antibiotiká
„Už roky mám bolesti v krku. Manželka s tým má tiež problém a momentálne berie antibiotiká. Vybrala už dvoje, lekárka jej údajne povedala, že v Štiavnici je toho teraz veľa. Vraj je tu nejaká črevná infekcia, alebo čo,“ povedal. Podľa neho voda, ktorá im doma tečie, nie je v poriadku. „Sú tu staré rozvody a kanalizácia. Ľudia na Katovej ulici, teda nielen ja, sa sťažujú, že majú hrdzavú vodu. Rúry sú zanesené a majú tam nízky tlak. Keď som sa na to pýtal vodárov, ktorých poznám, povedali, že je to spôsobené tým, že odber vody nie je taký veľký a potom v potrubiach dlho stojí.“
Neoficiálne dal vraj vodu aj na rozbor. „Nebolo to v Žiari, nechcem menovať konkrétne mesto, ale robilo sa to cez známeho. Na základe tých výsledkov ku nám prišla hygiena zo Žiaru. Urobili rozbor a poslali nám papiere, že tam boli zistené ťažké kovy a zdroj, z ktorého brali vzorku, odstavili.“
Hygienici u nich brali vzorky ešte pred desiatimi rokmi. „Bol tam zvýšený obsah železa a mangánu,“ vysvetlil. „Vodári mi potom na moju sťažnosť odpovedali, že odobrali vzorku vody, ktorá podľa vyhodnotenia mikrobiologicky vyhovovala. Potvrdila sa však nízka tvrdosť a zvýšené železo s mangánom. Preto zdroj pod názvom Svätý Ján vyradili zo systému,“ citoval z odpovede. „Potom sme to už neriešili. Chodieval som na týždňovky, nemal som čas venovať sa tomu,“ zdôvodnil.
Eva Loufináová, tiež z Katovej ulice, na sebe zdravotné problémy zatiaľ nespozorovala.
Ťažké kovy nezistili
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom monitoruje kvalitu vody v Banskej Štiavnici pravidelne.
„Podľa našich výsledkov je dlhodobo vyhovujúca, aj v ukazovateli ťažké kovy,“ informovala Darina Harachová z oddelenia hygieny životného prostredia. „Ako zdroj vody pre verejný vodovod v tejto časti mesta slúži Pohronský skupinový vodovod, ktorého zdroje sa nachádzajú v oblasti Harmanca,“ vysvetlila.
„Katova ulica je zásobovaná pitnou vodou z verejného vodovodu, ktorého prevádzkovateľom je Stredoslovenská vodárenská spoločnosť,“ pokračovala s tým, že jej kvalitu sleduje tiež prevádzkovateľ a podľa jeho informácií je vyhovujúca aj v ukazovateli ťažké kovy.
„Ak majú obyvatelia tejto časti s kvalitou vody problémy, je potrebné okamžite sa obrátiť na prevádzkovateľa verejného vodovodu. Vedúca prevádzky totiž potvrdila, že neevidujú žiadne sťažnosti od ľudí z tejto časti mesta,“ uviedla Harachová. „V prípade zásobovania z vlastného vodného zdroja, studne či vrtu, si za kvalitu vody zodpovedá majiteľ,“ uzavrela.
Polstoročné potrubie
„Od roku 2001 sme nikoho nekontaktovali,“ potvrdil Roman Štelcl. „Pani primátorka sľúbila, že vodárov požiada o rozbory. Čakáme, či sa s tým ide niečo robiť,“ povedal. „Ak vymenia vodovod, budem spokojný, problém zmizne,“ myslí si. „Ide totiž o staré kanalizačné potrubie z roku 1960,“ podotkol. „V opačnom prípade dám na svoje náklady urobiť oficiálny rozbor a rozbehnem to ďalej.“
Problémy s vodou potvrdila aj Eva Loufináová, ktorá tiež býva na Katovej ulici. „Niekedy máme slabý tlak a stáva sa, ako napríklad minulý týždeň, že tečie pomútená,“ povedala. „Keď ustane, vyčistí sa,“ odpovie na otázku, čo pije. „Máme umrieť smädom, alebo ju kupovať? Však by sme zbankrotovali.“ Zdravotné problémy zatiaľ na sebe nespozorovala.
„Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť sme oslovili s prosbou o rozbory vody a aby nás informovali, či je to v poriadku. Odpoveď nám zatiaľ neprišla,“ povedala Banskoštiavnická primátorka Nadežda Babiaková.
„Žiadne sťažnosti na kvalitu vody na tejto ulici sme nezaznamenali,“ informovala hovorkyňa Veolie Slavomíra Vogelová. „Môže ísť aj o chybu vnútorných rozvodov,“ podotkla. „Z našej strany tam problém nie je,“ tvrdí. „Keďže sa k nám nedostal žiadny podnet, nemali sme dôvod ani na odobratie vzoriek vody,“ dodala.