HLINÍK NAD HRONOM. V auguste oslávia v Hliníku 110. výročie od postavenia Kalvárie. Keďže v ostatných rokoch spustla, miestny farár Pavol Štefanka sa rozhodol, že jej treba dať dôstojnejšiu podobu.
Pomôcť majú patróni
„Naposledy sa to tu opravovalo v roku 2000,“ povedal Štefanka. „Odvtedy však Kalvária zase chátrala, preto sme sa rozhodli, že to trochu vylepšíme,“ pokračoval.
S opravami začali s príchodom jari. „V kostole som vyhlásil brigádu, na ktorej sa zúčastňujú veriaci z okolia. Zapojili sa aj birmovanci,“ vysvetlil. „Prebrúsili sme rámy obrazov a dvere. Aspoň to, čo môžeme, robíme svojpomocne. Na ostatnom pracuje firma z Detvy.“ Na otázku, z čoho hradia opravy, reagoval stručne. „Z farského účtu, zo zvončekov a milodarov.“
Na kaplnkách vymenili striežky a urobili nové fasády, ktoré znehodnotili sprejeri. „Verím, že po opravách tu už vyčíňať nebudú,“ podotkol. Myslí si, že zabrániť tomu môže aj novinka, ktorú odpozorovali od iných Kalvárií.
„Chceme to mať pod kontrolou. Jednotlivé kaplnky preto dáme do starostlivosti patrónom, ktorí sem budú pravidelne prichádzať. Ak by sa aj niečo stalo, včas sa o tom dozvieme. Nie až vtedy, keď to bude v značnom rozklade,“ myslí si.
Tvrdí, že okrem šiestich kaplniek už majú svojich majiteľov všetky. „Niektorí z nich sú pokračovateľmi tradície, pretože Kalváriu stavali a financovali jednotlivé rodiny. Takto pôjdu v šľapajach svojich predkov,“ povedal.
Hliníckej kalvárii pomáhajú dobrovoľníci. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Kostol slúžil ako sklad
V kostole na hliníckej Kalvárii sa po dlhých rokoch vyplní aj prázdne miesto po soche Panny Márie Bolestnej. Tú v roku 1991 niekto ukradol.
„Hovorilo sa, že ju našli a nachádza sa niekde v Prahe. Zostalo však len pri rečiach. Vyhlásil som preto zbierku a veriaci prispeli na výrobu jej kópie.“
Momentálne je vraj socha takmer hotová. Podľa pôvodiny ju vyrobil Poliak Marius Wasilevski. „Je z lipového dreva. Už ju treba len natrieť. Do oslavy 14. augusta sa to určite stihne.“
Kostol vraj slúžil viac menej ako sklad. „Boli tu lavičky, rúry, baldachýn. Teraz sme sem hore doviezli plechovú búdu a všetko vypratali tam. Aby bol kostolík kostolíkom.“
Vyčíňanie sprejerov
Kalváriu v Hliníku postavili v roku 1901 pri príležitosti 150. výročia Kalvárie v Banskej Štiavnici.
„Na vrchu Zmína najskôr vyrástol kostolík, ktorý sa stal Božím hrobom,“ vysvetlil Pavol Štefanka.
Neskôr pribúdali jednotlivé kaplnky krížovej cesty. Vedľa kostola neskôr Hliníčania postavili Kaplnku Zmŕtvychvstania a následne vybudovali aj ružencové kaplnky. Na ich výzore sa podpísal čas a už pred desiatimi rokmi ich všetky vymaľovali. „Postupne ich ale postriekali sprejeri,“ povedala Dolnoždánčanka, ktorá sa aj tentoraz zapojila do brigády. Obáva sa, že svojím vyčíňaním ich mladí ľudia opäť znehodnotia. Jej slová potvrdil aj jeden z robotníkov.
„Pred pár dňami som tu videl výrastkov, ktorí si už z vynovených kaplniek stihli urobiť toaletu. Zadnú časť jednej z nich jednoducho označkovali,“ krútil hlavou. „Dokonca povedali, že mi ďakujú za to, ako pekne som im to tu pripravil na ich ďalšie výtvory,“ uzavrel.
Poškodzovaniu Kalvárie by mal predísť bezpečnostný systém, ktorý tam majú v najbližších týždňoch nainštalovať.