Hygienici našli salmonellu vo vajciach, z ktorých v žiarskej reštaurácii, kde sa nakazilo viac ako 30 ľudí, pripravovali obedné menu. Prevádzkovateľka stravovacieho zariadenia tvrdí, že ich kúpila v žiarskej prevádzke Tesco. Veterinárni inšpektori dnes preto v hypermarkete vykonali kontrolu.
ŽIAR NAD HRONOM. Vajcia, v ktorých sa potvrdila salmonella, odobrali hygienici pri kontrole v žiarskej reštaurácii Tulipán 21. júla po tom, čo sa u viacerých klientov reštaurácie objavili zdravotné ťažkosti.
Hygienici: Nevieme, kto je zodpovedný
"Z originálneho 30-kusového balenia v ňom bolo už len šesť, päť z nich sme vzali na ďalšie testovanie, pričom laboratórne výsledky v nich potvrdili Salmonellu enteritidis," uviedla Eva Striežová, epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.
Vajcia pritom podľa dokladu o kúpe mali pochádzať zo žiarskej prevádzky obchodnej siete Tesco Stores SR, a.s., a ich producentom mal byť chov sliepok v Stredných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš. Výsledky testov zverejnili hygienici v pondelok.
"Nemôžeme sa vyjadriť k tomu, kde na ceste od výrobcu ku konečnému spotrebiteľovi nastala chyba, teda k tomu, kde došlo k ich kontaminácii. Či k tomu mohlo dôjsť v hypermarkete alebo priamo v chove, musí zistiť veterinárna a potravinová správa," povedala s tým, že môže potvrdiť len to, že v čase kontroly boli vajcia v reštaurácii uskladnené správnym spôsobom. "Okrem toho boli zakúpené deň predtým a ich dátum spotreby bol 13. august," upresnila epidemiologička.
Kto je zodpovedný za epidémiu salmonelly hygienici určiť nevedia. Epidemiologička Eva Striežová hovorí o aktuálnej situácii. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Prevádzkovateľka reštaurácie chybu odmieta
Ľubica Tulipánová, prevádzkovateľka reštaurácie Tulipán, ktorú pre nákazu z jedla hygienici ešte v deň kontroly zatvorili, vinu na rozšírení ochorenia odmieta.
"Chcem sa ospravedlniť svojim stravníkom a návštevníkom reštaurácie Tulipán. Salmonella sa do halušiek s perkeltom nedostala našou vinou, ale bola už vo vajciach. Keď pracujeme s vajcami, nemôžeme vedieť, či sú nakazené alebo nie," zareagovala na najnovšie informácie.
Pôvodné správy totiž hovorili o tom, že zdrojom nákazy boli pravdepodobne traja zamestnanci reštaurácie, u ktorých sa ochorenie objavilo tiež.
Prevádzkovateľka a kuchárka argumentuje 33-ročnou praxou, z čoho 28 pracovala v školských jedálňach a päť rokov podnikala.
"Nikdy v živote sa mi takáto vec nestala," tvrdí Tulipánová. Verí, že keď hygienici povolia otvorenie jej podniku, zákazníci sa doňho vrátia.
Minulotýždňová kontrola po celkovej očiste priestorov žiadne riziko pre stravníkov nepreukázala. "Nezistili sme prítomnosť patogénnych mikroorganizmov. Reštaurácia ale môže otvoriť až po tom, čo všetci tamojší zamestnanci budú preukázateľne zdraví," upresnil Milan Kortiš, šéf regionálnych hygienikov.
Inšpektori hľadali podozrivé vajcia
Svoje zistenia posunuli hygienici Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Žiari nad Hronom, ale aj kolegom vo Veľkom Krtíši, ktorí by mali preveriť producenta vajec.
Veterinárni inšpektori dnes vykonali kontrolu aj v žiarskom hypermarkete Tesco.
"Odobrali vzorku vajíčok. Konkrétna šarža, o ktorú malo ísť, sa však už nenašla. Vzali sme aspoň vzorky vajíčok s iným dátumom spotreby. Predpokladáme totiž, že ak nákaza pochádza od zvierat v chove, tie vajcia znášajú aj ďalej," povedala riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Žiari nad Hronom Terézia Pallerová.
Výsledky kontroly budú podľa jej slov známe najskôr v pondelok.
So žiadosťou o vyjadrenie sme oslovili aj spoločnosť Tesco Stores SR. Správu oň budeme aktualizovať.
Ochorelo dvojročné dieťa aj tehotná žena
Od 20. júla sa v regióne, ale aj mimo neho objavilo 38 prípadov ochorenia, medzi nimi aj tehotná žena a dvojročné dieťa. Opakujúcimi sa príznakmi boli hnačky, zvracanie, ale aj zvýšená teplota. Dnes je však podľa Striežovej hospitalizovaný už len jeden človek.
"Predpokladáme, že počet ochorení ďalej stúpať nebude, keďže už tretí deň nám ich výskyt nenarastá."
Všetci, u ktorých sa ochorenie prejavilo, udávali ako pôvod ťažkostí priamo jedlo zo žiarskej reštaurácie. "Zatiaľ sme nezaznamenali inú príčinu. Nikto neudával, že by konzumoval napríklad vajíčka z Tesca," doplnila epidemiologička.
RADY ODBORNÍKOV: Ako predísť nákaze z jedla
Salmonella je pôvodom zvieracie ochorenie, treba si preto dávať pozor na všetky potraviny živočíšneho pôvodu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vnímať ako potenciálne nakazené každé vajce či surové mäso a tomu prispôsobiť manipuláciu s nimi.
Dôležité je nielen dbať o dodržanie doby spotreby potravín, ale aj o ich správne skladovanie a správny postup prípravy.
Vajcia by sa v žiadnom prípade nemali skladovať pri izbovej teplote a patria do chladničky. O tom, či sa nakazíme, však rozhoduje predovšetkým dostatočné tepelné spracovanie vajec či mäsa, pri ktorom zničíme aj samotnú salmonellu.
V prípade vajec to znamená variť ich minimálne desať minút. Pri mäse platí, že v jadre, teda v najhrubšej časti, by malo dosahovať 70 stupňov aspoň pätnásť minút.
To znamená, že ak ste fanúšik krvavých steakov, vajec na hniličku či domácich majonéz z tepelne neupravených vajec, vystavujete sa riziku.
Ďalšou chybou pri príprave jedla môže byť používanie rovnakej pracovnej plochy na krájanie surového mäsa a ďalších potravín, ktoré už ďalšou tepelnou úpravou neprejdú, napríklad zeleniny na šalát či pečiva. Tak môže dôjsť ku kontaminácii nenakazených surovín.
Nákaze ale v konečnom dôsledku nemusí zabrániť ani vhodná tepelná úprava. Ak je salmonella napríklad na škrupine z vajca, môžeme ju na rukách zaniesť aj do hotového jedla, prípadne na riad.
Po kontakte so surovým mäsom či vajcami si tak treba poriadne umyť ruky, kým budeme v príprave napríklad obedu pokračovať.
(iva)