KREMNICA. Bratislavská spoločnosť Študio - 21 plus, ktorá rekonštruuje Štefánikovo námestie v centre Kremnice, žiada od mesta zaplatiť viac ako 13 200 eur nad rámec zmluvy. Tá hovorí o rozpočte 957 762,15 eura bez DPH.
Práce možno prerušia
Firma argumentuje, že projekt počítal s pevnou podkladovou vrstvou cesty pod námestím, očakávania sa však nenaplnili a plocha sa po odkrytí ukázala ako nevyhovujúca.
"Mali sme položiť železo-betónovú konštrukciu na blato, ktoré sa tam nachádzalo alebo sme tam mali to blato nechať?" hovorí technický zástupca stavebnej firmy Benjamín Baráth.
Tvrdí, že požiadavka ďalších peňazí za práce navyše, je oprávnená. "Sú to požiadavky, ktoré vyvstali zo zrejme nedokonalého projektu," pokračuje a dodáva, že ak mesto firme nezaplatí, bude uvažovať o prerušení prác na obnove centra. "Nejde totiž o dvadsaťpäť korún."
Stavebná firma chce peniaze za neplánovanú úpravu podkladovej vrstvy pod cestu popod námestie. Mesto odpovedá, že ich má nájsť v zmluvnej cene, na ktorej sa dohodli.
Primátorka: Cena je konečná
O možnom preplatení prác na spevnení podkladu cesty včera rokovali kremnickí poslanci. S primátorkou Zuzanou Balážovou (nezávislá) sa zhodli, že peniaze z mestského rozpočtu neuvoľnia.
"Ak sa stane, že v rámci projektu vzniknú práce naviac, mal by to znášať dodávateľ, pretože cena za celý projekt je stanovená dohodou a podľa zmluvy je konečná," myslí si Balážová.
"Pri takýchto projektoch sa väčšinou na jednej strane objavia práce navyše, no na druhej strane sa niečo nezrealizuje, alebo to stojí menej peňazí, ako sa predpokladalo. To sú skryté úspory. Toto je asi piaty projekt, ktorý uskutočňujeme, a doposiaľ si vždy dodávatelia dokázali takzvané práce naviac vykompenzovať v rámci zmluvnej ceny," tvrdí primátorka.
Mesto podľa jej slov zvyčajne dopláca iba za úpravy, ktoré si samo dodatočne objedná.
Baráth reaguje, že v cene, na ktorej sa s mestom dohodli, žiadne skryté rezervy nie sú.
"Ak dnes firma vyhrá nejakú súťaž a jediným kritériom je pritom cena, samozrejme sa s ňou snaží ísť čo najnižšie. Myslíte si, že sú tam nejaké rezervy?"
Firma priznáva časový sklz
Projekt obnovy historického centra počíta s rekonštrukciou komunikácií a chodníkov, so sadovými úpravami, s novým osvetlením a ozvučením námestia a s osadením malej architektúry v podobe lavičiek a smetných košov. Mesto naň získalo príspevok 1 135 217, 47 eura z eurofondov a štátneho rozpočtu, zvyšných päť percent nákladov znáša samo.
Obyvatelia žijúci na námestí a rovnako tamojší podnikatelia však upozorňujú, že práce napredujú iba pomaly. Meškanie priznáva aj Študio - 21 plus.
"Nejaký sklz tam je, ale dá sa to dobehnúť," tvrdí Baráth.
Nedodržanie harmonogramu odôvodňuje zlým počasím a tým, že na stavenisku pracovali aj správcovia inžinierskych sietí. "Síce sme vedeli, že tam budeme paralelne, ale ich práce prebiehali dlhšie, ako mali," hovorí.
Na otázku, koľko na námestí v súčasnosti pracuje robotníkov, konkrétne neodpovedal. "Sú tam subdodávatelia aj naši ľudia. Niekedy ich tam pracuje desať, inokedy pätnásť alebo dvadsať."
Pracovné kapacity podľa jeho slov aktuálne posilnili o jedného majstra a jeden mechanizmus.
Mesto ale už teraz uvažuje o krízovom riešení.
"V prípade, že by to nestíhali, budeme musieť požiadať o predĺženie termínu," avizuje primátorka.