HLINÍK NAD HRONOM. Kalvária postavená 14. augusta 1901 na vrchu Zmína prešla v ostatných mesiacoch opravami. Kaplnky majú novú fasádu a strechy. Kostol, ktorý slúžil viac menej ako sklad, je uprataný. Na miesto po soche Panny Márie Bolestnej, ktorú pred dvadsiatimi rokmi odtiaľ niekto ukradol, nainštalovali jej kópiu. Počas slávnostnej omše, na ktorú prišlo zhruba tristo ľudí, ju posvätili.
Nenechali ho v štichu
Na sochu Panny Márie Bolestnej sa vyzbierali veriaci. Podľa pôvodiny ju zhotovil Poliak Marius Wasilewski.
„Je z lipového dreva, namaľovaná starým štýlom, teda niekoľkými vrstvami farieb a gleju. Šaty má červené, čo symbolizuje božstvo, pretože Panna Mária je Bohorodička. Pokrývku hlavy má bielu, čo symbolizuje jej nevinnosť, modrý plášť zase človečenstvo. Topánky jej Marius urobil podľa vzoru levočskej Madony,“ vysvetlil hlinícky farár Pavol Štefanka. Práve on okolo seba zmobilizoval brigádnikov, aby Kalvárii stihli dať do jej osláv dôstojnejšiu podobu. Následne sa poďakoval všetkým, ktorí mu pri prácach pomáhali. „V prvom rade mojim najbližším spolupracovníkom, že ma nenechali v štichu. Každý pomáhal ako sa dalo. Niektorí modlitbami, iní milodarmi, ďalší prácou. Úprimné Pán Boh zaplať za vynaloženú námahu,“ povedal. „Jednotlivé kaplnky chceme dať do starostlivosti patrónom, ktorí si ich adoptovali,“ pripomenul. „Odovzdám im ich pri septembrovej svätej omši, pretože ešte nie sú všetky úplne hotové.“
Vyšlo to perfektne
Slávnosť dopadla podľa Štefanku lepšie ako očakával. „Je to perfektné, ani som si nemyslel, že to vyjde tak parádne. Máme krásne počasie a prišlo veľa ľudí,“ netajil svoju spokojnosť. Počet veriacich, ktorí prišli, odhadol zhruba na tri stovky. „Pán Boh však neráta, my sme radi, že prišli,“ podotkol.
„Mám veľmi dobré pocity, všetko vyšlo nádherne. Krížovú cestu sme začínali v hmle, ale keď sme vystúpili hore, už nám svietilo slniečko. Vnímam to ako veľmi pekný symbol,“ povedal administrátor Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. „Je obdivuhodné, čo ľudia na tejto Kalvárii dokázali urobiť,“ podotkol. Pôvodne mal prísť na slávnosť biskup Rudolf Baláž, ktorý však náhle zomrel. „Z tohto všetkého by mal radosť. Vždy sa vedel tešiť z každého dobra, ktoré sa podarilo.“ Nečakaná zmena program administrátora veľmi nenarušila. „V tento deň som mal relatívne voľno. V Banskej Bystrici som mal mať svätú omšu, ale poprosil som, aby to niekto zobral za mňa. Takže nemal som problém prísť,“ dodal.