LUTILA. Celkové náklady revitalizácie centrálnej zóny dosiahli 729-tisíc eur. „Z toho neoprávnené predstavujú 71 290 eur,“ podotkol starosta Ján Pružina. „Zvyšok sú oprávnené, z ktorých sme päť percent hradili my, 80 percent sme mali z fondov a pätnásť zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlil.
Sochu svätca premiestnili
Stavba obsahovala šestnásť objektov. „Robili sa spevnené plochy, chodníky, fontána, altánok, verejné sociálne zariadenie, osvetlenie, lávka cez potok, oplotenie kostola a jeho nasvietenie či rozvody elektrickej energie,“ vymenoval starosta niektoré z nich.
Projekt zahŕňal aj reštaurovanie sochy sv. Jána Nepomuckého z konca devätnásteho storočia. „Bola v dezolátnom stave, už rok predtým sme ju uložili na farskom úrade, aby ju vonkajšie vplyvy viac nepoškodzovali.“ Socha je vlastníctvom obce a momentálne majú jej zreštaurovaný originál na chodbe obecného úradu. „Časom jej chceme nájsť krajšie miesto. Nemali by sme však problém nechať ju aj na miestnej fare.“ Kópia sochy je umiestnená pred kostolom, teda o niekoľko metrov ďalej ako pôvodne. „Nešlo to do konceptu tohto projektu,“ zdôvodnil, prečo nezostala na námestí.
Socha sv. Jána Nepomuckého. Jej kópia stojí pred kostolom.
Objavili sa aj negatívne ohlasy
Na novom námestí už stihli urobiť tradičný jarmok. „Možno aj vďaka krajšiemu centru prišlo neskutočne veľa ľudí. Zaznamenali sme od nich najmä kladné reakcie,“ hovorí starosta. Zároveň pripustil tiež negatívne ohlasy. „Jeden mladý muž bol najmä proti premiestneniu sochy sv. Jána Nepomuckého z námestia ku kostolu. Vraj odtiaľ odstraňujeme kresťanské symboly. Pán farár ale s týmto projektom nemal absolútne žiadny problém. Naopak, vítal, že sme do toho zahrnuli aj kostol, ktorý je súčasťou tohto priestoru,“ povedal. „Tlaky však boli také obrovské, že som navštívil aj nebohého pána biskupa Rudolfa Baláža. Ten vyjadril len počudovanie, že niekto je proti tomu. Ale beriem to tak, že by bolo zvláštne, keby všetci so všetkým súhlasili.“
Oficiálne otvorenie námestia plánujú až po právoplatnej kolaudácii, ktorá by mala byť o pár dní. Pri tejto príležitosti chcú usporiadať slávnosť. „Predsa len, ide o jednu z najväčších investícií v obci,“ povedal Pružina. Pre porovnanie spomenul, že viac ich stála napríklad kanalizácia v hodnote 27 miliónov korún, teda zhruba 896-tisíc eur.
Lutilská fontána ponúka v horúčavách príjemné osvieženie.
Fontána pripomínajúca baroko sa niektorým nepáči
V Lutile námestie oživili fontánou. Mnohým sa z diaľky zdá, že ide o motív „cikajúceho chlapčeka“. Ide však len o postavičku, ktorej z náručia vyteká voda.
Na fontánu pripomínajúcu baroko sa vraj zniesla mierna kritika. „Nedalo sa s tým už nič robiť. Pôvodne sme chceli požiadať o zmenu projektu, aby sme tam mohli dať niečo iné,“ hovorí starosta Ján Pružina. „Za peniaze, ktoré na to boli určené, sa však nedalo nič zohnať. Nechceli sme žiadny luxus, ale niečo, čo do toho prostredia zapadne.“
V Lutile nikdy predtým fontánu nemali. „Je to pre nás novinka,“ podotkol. S jej prevádzkou už ale mali prvé problémy. „Najmä počas horúčav nám robila starosti voda. Rástli v nej riasy a začala zelenieť. Už dvakrát sme preto fontánu vypustili, všetko vyčistili a vydezinfikovali. Zároveň sme tam pridali bazénovú chémiu, bez ktorej to jednoducho nejde. Odvtedy problém nemáme.“
(ešte)