Na hrade Revište spadol veľký hradný múr

Len niekoľko dní po tom, čo sa na hrade Revište v žarnovickej mestskej časti Revištské Podzámčie konala prvá brigáda na záchranu, na tejto zrúcanine z 13. storočia sa zrútil veľký hradný múr.

Zavalené vstupná brána revištského hradu.Zavalené vstupná brána revištského hradu. (Zdroj: VLADIMÍR ČERNÁK)

Len niekoľko dní po tom, čo sa na hrade Revište v žarnovickej mestskej časti Revištské Podzámčie konala prvá brigáda na jeho záchranu, na tejto zrúcanine pochádzajúcej pravdepodobne z 13. storočia sa zrútil veľký hradný múr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽARNOVICA. Pád hradného múru dokonca zmenil celkovú panorámu hradu, ktorá sa naskytá už z diaľky.

Zavalilo prístupovú cestu

"Od jari, kedy sme tam začali chodiť, bol tento múr vyklonený zo svojej osi a popraskaný," podotkol predseda Správnej rady Združenia na záchranu hradu Revište Vladimír Černák. Za šťastie v nešťastí by sa dalo podľa jeho slov označiť to, že vstupná brána aj s hradbami odolala náporu tohto pádu.

SkryťVypnúť reklamu

Kamenie z približne osemmetrového múru však zavalilo prístupovú cestu. Celý múr je takpovediac navalený vo vstupnej bráne. Cesta na hrad teraz vedie cez náročný terén, dobrovoľníci tak budú musieť najprv skaly odpratať.

"V niektorých miestach je naváľaných skál do výšky dvoch metrov," skonštatoval Černák. Po ich odprataní sa budú môcť neskôr využiť na prípadné opravy múrov.

Vstupná brána. Prejsť cez ňu je momentálne komplikované. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ

Vstup na vlastné riziko

Ruiny podľa Černáka ohrozujú aj obyvateľov domov, ktoré pod ním stoja. „Niektoré časti hradu sú v takom stave, že nevieme odhadnúť, kedy sa čo môže zrútiť a na ktorú stranu to spadne. A najmä sa nedá predpovedať časová postupnosť toho procesu,“ povedal. „Či je možné sedemstoročnej ruine ešte pomôcť je otázkou na odborníka, ktorý by vedel posúdiť statiku hradieb a múrov. Z toho by sa dala určiť aj lokalita, ktorá je pod hradom nebezpečná,“ vysvetlil. „Najskôr by sme ale potrebovali vyriešiť otázku nájomnej zmluvy. Potom by sme oslovili statika a v spolupráci s pamiatkovým úradom vieme ako so záchrannými prácami postupovať,“ povedal. „Ak by sme mali nájomnú zmluvu, mohli by sme žiadať o granty či osloviť ministerstvo kultúry, alebo nejakých sponzorov.“ Tvrdí, že niektoré časti sa určite zachrániť dajú. „Chceli by sme to dostať aspoň do takého stavu, aby to tu nepadalo a návštevníci by tadiaľto pokojne mohli prejsť.“

SkryťVypnúť reklamu

Najbližšie plánujú vyznačiť nebezpečné miesta v okolí hradu tabuľkami s nápisom „Vstup na vlastné riziko“.

„Všetko sa naraz urobiť nedá. S prácami sme začali bez rozpočtu len tento rok, naše kroky sú postupné. Zatiaľ sme stihli vyčistiť nádvorie od kríkov a chodníky sme upravili tak, aby bol hrad prístupnejší,“ dodal.

Vladimír Černák verí, že niektoré časti hradu sa ešte dajú zachrániť. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ

Skaly ohrozujú domy

„V lete sem zvykne chodievať veľa turistov. Najmä tí, čo splavujú Hron. Takisto deti z táborov,“ povedala Martina z pohostinstva pod hradom, ktorá k ruine tiež niekoľkokrát vyšla. Tvrdí ale, že každý, kto tam ide musí vedieť, čo si môže dovoliť. „Sú tam síce porobené cestičky, no je tam strmina a dole zráz. S malým dieťaťom by som tam napríklad nešla.“

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Matuška z Revištského Podzámčia označil zvyšky hradu za nebezpečné.

„Ísť tam je veľmi riskantné,“ podotkol. „Chodieva tam veľa ľudí, aj rodiny s deťmi. Čo ak by sa tam nachádzali práve v čase, keď ten múr spadol? Kto ponesie zodpovednosť za prípadnú tragédiu?“ pýta sa. „Šťastie, že sa nič také nestalo, keď tam minulý týždeň brigádovali dobrovoľníci.“ Následne upozornil na domy, ktoré stoja priamo pod hradom. „Keby sa tam znovu niečo odtrhlo, je možné, že ich skaly zavalia. Ľuďom, čo tam bývajú, nezávidím,“ uzavrel.

„Zatiaľ nám z Revištského Podzámčia nikto nič nehlásil, určite však pôjdeme situáciu preveriť. Keďže nás doposiaľ nikto nekontaktoval, predpokladáme, že bezprostredné nebezpečenstvo obyvateľom blízkych domov nehrozí,“ povedala v piatok popoludní Judita Džadoňová zo žarnovického mestského úradu. Ako magistrát po obhliadnutí miesta pádu v žarnovickej mestskej časti bude postupovať, zatiaľ nevedela. „Nepatrí nám asi pozemok, ani samotný hrad, takže uvidíme, aké budú možnosti.“ Udalosť ju však veľmi neprekvapila. „Sú to predsa ruiny.“

Ruiny revištského hradu. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ

Vyrovnanie vlastníckych vzťahov

Združenie na záchranu hradu Revište vzniklo na jar tohto roka. Ruiny hradu, ktorý pochádza pravdepodobne z 13. storočia, sa v súčasnosti rozpadávajú. Dobrovoľníci ho preto chcú vyčistiť a urobiť základné opatrenia, aby bol pre návštevníkov bezpečnejší. Za sebou už majú aj prvú brigádu, počas ktorej sa im podarilo vyčistiť areál od náletových drevín a krovín.

Jednou z priorít združenia je aj vyrovnanie vlastníckych vzťahov. Hrad totiž v súčasnosti nie je pod správou, vlastnícky sa k nemu nikto nehlási. Vlastníkom pozemku, na ktorom sa hradné ruiny nachádzajú, sú Lesy SR, š. p. Hrad ako taký však nie je v katastri zakreslený a neexistuje k nemu list vlastníctva.

Autor: ešte, iva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  2. Myslíte si, že múka vydrží večnosť? Záleží, ako ju skladujete
  3. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  4. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  5. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  7. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  8. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  1. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  2. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  3. Myslíte si, že múka vydrží večnosť? Záleží, ako ju skladujete
  4. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  5. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  6. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  7. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  8. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 10 254
  2. Myslíte si, že múka vydrží večnosť? Záleží, ako ju skladujete 5 337
  3. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 5 267
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 873
  5. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 4 845
  6. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 4 553
  7. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 4 101
  8. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 3 397
  1. Vladimír Bojničan: Otvorený list pre Jána Valchára: O kolonializme, Grete Thunberg a sebaklame
  2. Dušan Piršel: Pandémia v politike – prehnané ambície a absencia talentu a charakteru
  3. Rado Surovka: Husársky kúsok Roberta Fica
  4. Roman Kebísek: Ako sa správa stoický filozof? Marcus Aurelius o tom písal pri Hrone
  5. Radovan Čipka: Ak nemôžeš zrušiť, aspoň posuň Robo!
  6. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia
  7. Jozef Ďanovský: Vydať knihu na Slovensku ako neznámy autor je ťažšie ako ju napísať
  8. Ján Valchár: Rafineritída sa šíri skokovo a Grétku skoro zabil dron
  1. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 13 820
  2. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 11 122
  3. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 9 709
  4. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 7 654
  5. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 6 451
  6. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 5 000
  7. Ján Valchár: Súboj mentálnych atlétov alebo Nobelovu cenu za novú vojnu 4 377
  8. Ján Valchár: Quo vadis ruský automotive? 4 202
  1. Roman Kebísek: Ako sa správa stoický filozof? Marcus Aurelius o tom písal pri Hrone
  2. Dušan Koniar: Trnafský Kazisvet, náš agilný sused zo spoločného dvora
  3. Radko Mačuha: Leninovec Blaha sa rozčuluje nad stratou sochy Čulena.
  4. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou?
  5. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  6. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský?
  7. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  8. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Lidl to zaručuje kampaňou Nedotknuté.


V Trenčíne sa začína symbolické odpočítavanie posledných 10 týždňov do roku 2026, keď sa mesto stane Európskym hlavným mestom kultúry.


Auto Becchi patrí už dlhé roky medzi podporovateľov športových organizácií.


Most nad Lutilským potokom.

Práce potrvajú do konca júna budúceho roka.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu