BANSKÁ ŠTIAVNICA. Novým predajcom vlakových cestovných lístkov v Banskej Štiavnici sa stalo občianske združenie Štokovec. To od roku 2009 pretvára tamojšiu železničnú stanicu na priestor pre umenie a kultúru Banská St a nica.
Ponúkli lepšie služby cestujúcim
Od septembra každý, kto si kúpi lístok v historickom banskom meste, prispeje práve na činnosť kultúrneho centra, ktoré rezidenciami slovenských a zahraničných výtvarníkov pôsobí nielen ako platforma pre odbornú diskusiu, ale približuje súčasné umenie aj verejnosti.
Jeho aktivity sa týmto spôsobom rozhodla podporiť Železničná spoločnosť Slovensko. Potvrdil to jej hovorca Alexander Buzinkay.
Dodal však, že Štokovec vybrali na základe verejného obstarávania. „Ponúkli nižšie percento odmeny, vyšší počet obslúžených vlakov a iné doplnkové služby pre cestujúcu verejnosť oproti ďalšiemu záujemcovi,“ zdôvodnil rozhodnutie prepravcu.
Návrhy lístkov vytvoria študenti
„Aj keď počet spojov, ktoré odtiaľto premávajú nie je vysoký, je ich len sedem, osem denne, je to pre nás unikátna možnosť použiť časť z výťažku z predaja na to, čomu sa na stanici venujeme,“ povedala Zuzana Bodnárová zo združenia Štokovec.
K cestovaniu po železnici chcú motivovať nie len ľudí, ktorí tradične dochádzajú na podujatia v ich réžii ale získať pre cestu vlakom čo najviac návštevníkov a turistov.
„V súčasnosti hľadáme spôsob, ako ich za cestovanie vlakom odmeniť, hlavne na dlhších trasách ako Banská Štiavnica – Bratislava. Takouto odmenou by mohla byť napríklad upomienková grafika, signovaný originál, za viacero ciest,“ naznačila Bodnárová.
Tému grafického cestovného lístka chcú zadať študentom výtvarných odborov, ktorí sa zúčastnia jesenných workshopov Banskej St a nice.
O rok sa možno piknikujúci stretnú medzi panelákmi
Občianske združenie pôsobiace na železničnej stanici približuje tému umenia vo verejnom priestore Banskoštiavničanom, ale aj návštevníkom historického mesta. Aj tento rok si zvolilo tému pikniku.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Združenie Štokovec, ktoré zastrešuje rezidencie výtvarníkov v umeleckom centre v banskoštiavnickej stanici, zorganizovalo aj tento rok podujatie pre širokú verejnosť.
Panelák v staničnej hale
Po vlaňajšom pikniku na Trojici, ktorý mal aspoň na deň oživiť historické centrum, sa tento raz rozhodli pre špecifickú industriálnu atmosféru stanice.
Návštevníci júlového pikniku sa pohybovali v železničnej hale, na peróne i v priľahlom staničnom parku.
Piknik ponúkol návštevníkom možnosť kúpiť si kvalitné knihy, podporiť slovenskú literatúru a opäť otvoril tému umenia vo verejnom priestore.
„Ľudia mohli reagovať na umenie vo verejnom priestore, a to nielen na naklonený panelák Tomáša Džadoňa s názvom Je to atrakcia alebo to padá? priamo v staničnej hale, ale aj na dielo Veľká melanchólia, výsledok rezidenčného pobytu mladej maliarky Zuzany Flimelovej,“ upozornila na veľkoplošnú maľbu šesť krát deväť metrov, ktorú odhalili práve počas pikniku, Zuzana Bodnárová zo Štokovca.
Sieťotlačová dielňa na peróne
K atmosfére susedského stretnutia pri dobrom jedle a kultúre prispel aj projekt maďarského fotografa Petra Puklusa, ktorý v Banskej Stanici získal trojmesačnú umeleckú rezidenciu podporenú International Visegrad Fund. Počas pikniku ponúkol takmer štyridsiatim rodinám svoje služby v improvizovanom fotografickom ateliéri.
Témy pikniku sa pridržiaval aj grafický dizajnér Peter Liška s jeho sieťotlačovou dielňou na peróne, kde na plagáty, tričká, utierky či obrusy tlačil motívy od ôsmich autorov. Objavili sa medzi nimi atribúty spájané so stolovaním, jedlom, piknikom ako rozliaty pohár, skrížené vidličky a nože, plastová škatuľa na jedlo a podobne.
„Vytvárali sme z nich vizuálny sendvič, rôzne obrázky v rôznych farbách sme cez seba náhodným spôsobom prekrývali. Každý si mohol vybrať, aké „ingrediencie“ do svojho sendviča chce,“ vysvetlil a dodal, že prizerajúcich sa ľudí zaujímala najmä technológia sériovej tlače. „Všetci sa pýtali, ako to funguje.“ Originálne produkty obohatia od druhej polovice septembra malý obchodík so suvenírmi, ktorý bude na stanici ponúkať aj pohľadnice a iné informačné materiály týkajúce sa mesta.
Piknik na sídlisku
Budúci rok by chcel Štokovec zavŕšiť trilógiu podujatí piknikom na banskoštiavnickom sídlisku Drieňová.
„Historické centrum, industriálna stanica a sídlisko. Bude zaujímavé sledovať prejavy ďalšieho z troch rozdielnych svetov tohto mesta, pričom každý z nich má špecifickú atmosféru,“ okomentoval výber miesta jeden zo zakladajúcich členov Štokovca, výtvarník Svätopluk Mikyta, čerstvý držiteľ medzinárodného ocenenia Strabag Artaward International 2011.
„Budeme môcť porovnať, ako ľudia reagujú na priestor, v ktorom sa za normálnych okolností pohybujú. Počas nášho pôsobenia v Banskej Štiavnici sme totiž zistili, že tí z Drieňovej len málo chodievajú do historického centra a tí z historického centra naopak nechodia na Drieňovú, no často ani k nám na stanicu,“ spomenul jednu zo zvláštností súčasnej Banskej Štiavnice.
(iva)