ŽIAR NAD HRONOM. Kto mohol, hľadal v minulých dňoch osvieženie pri vode. Ostatní sa s horúčavami snažili bojovať najmä konzumáciou veľkého množstva tekutín, ventilátormi a v uliciach hľadaním tieňov.
Hospitalizovali len štyroch ľudí
Následkom horúčav žiarska nemocnica v ostatných dňoch nezaznamenala výrazné zvýšenie príjmu kolabujúcich pacientov. Informoval o tom sekretariát jej riaditeľa Rastislava Kubáňa.
„V tejto súvislosti evidujeme štyri hospitalizácie pacientov, čo nie je nič mimoriadne,“ uviedol. Je však možné, že podobných prípadov je viac. Nemocnica ale o nich prehľad nemá.
„V prípade zhoršenia zdravotného stavu navštívia ľudia všeobecných lekárov. Tí nepatria pod našu organizáciu Nemocnice a polikliniky, n. o. Ide o súkromných lekárov, ktorým prenajímame priestory v budove polikliniky,“ vysvetlil.
Nie každý hneď volá záchranku
Časté výjazdy za kolabujúcimi pacientmi nemali ani lekári žiarskej záchranky.
„Od 20. augusta evidujeme z dôvodu dehydratácie či prehriatia štyri prípady,“ povedal službukonajúci lekár. „Je to asi tým, že nie každý hneď volá záchranku. Niekto možno aj odpadne, ale postupne sa mu polepší a viac to nerieši,“ myslí si.
Ľuďom radí predchádzať nevoľnostiam klasickými zásadami. „Nemali by cez deň chodiť na slnko, musia piť veľa tekutín, pred sladkými nápojmi treba uprednostniť vodu či minerálku. Najmä starší ľudia musia dbať na to, aby pili častejšie. Aj keď nepociťujú smäd,“ podotkol. „Na pitný režim tých najmenších by zase mali dohliadať rodičia,“ zdôraznil.
„Ak sa niekto viac potí, zákonite stráca viac vody. Takže pozor si musia dávať aj ľudia so zvýšenou potivosťou a tí, čo pracujú priamo na slnku. Takí robotníci by mali denne vypiť aj päť litrov vody.“
Pre horúčavy niektorým úradníkom skrátili pracovnú dobu
V špeciálnom režime fungoval počas minulého týždňa žiarsky obvodný úrad, mestskí úradníci v Žarnovici zase mohli prísť do práce skôr. Žiarsky a kremnický magistrát pracovali bezo zmien.
ŽIAR NAD HRONOM. Od pondelka do piatku skrátil svoje úradné hodiny Obvodný úrad v Žiari nad Hronom.
„V kanceláriách v takzvanom Bielom dome boli neprimerane vysoké teploty. Klimatizácia je len v jednej miestnosti a teplo sála aj z obrovského betónového námestia pred budovou. Ľudí sme tak púšťali domov už o 13. hodine,“ potvrdil prednosta úradu Igor Korbela s tým, že za každý odbor bol v bežnom pracovnom čase verejnosti k dispozícii jeden pracovník, akási stála služba.
V Žarnovici majú pomôcť fólie na oknách
Rovnaký pracovný čas ako po iné dni mali zamestnanci žarnovického mestského úradu. „Pracovná doba sa im neskrátila, ale ak chceli, mohli prísť do práce už o šiestej ráno a popoludní skôr odísť,“ povedala prednostka úradu Judita Džadoňová.
Vysoké horúčavy však podľa jej slov trápili úradníkov menej ako v predchádzajúce roky. „Vlani sme totiž na okná nalepili špeciálne fólie, ktoré čiastočne pohlcujú slnečné svetlo a teplo. Myslím si, že to určite aspoň trochu pomohlo,“ zhodnotila.
Horúčavy aj v "Bielom dome". Kým pracovníci obvodného úradu končili skôr, mestskí úradníci odchádzali z práce v štandardnom čase. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Úradníci sídlia v stredovekej radnici z kameňa
V normálnom režime pracovali zamestnanci žiarskeho magistrátu. „Úradné hodiny sme pre počasie nijako neupravovali,“ potvrdil hovorca mesta Žiar nad Hronom Martin Baláž.
Štandardne fungovala aj kremnická radnica. Kamenná stredoveká budova, ktorá vznikla spojením meštianskych domov zo 14. storočia, je podľa tlačového tajomníka Kremnice Silvera Jurtinusa príjemným pracovným prostredím práve v lete.
(iva)
Žiarsky teplotný rekord ostal nepokorený
V minulom týždni namerali v Žiari niečo cez 35 stupňov Celzia. Miestny rekord z roku 2007 je však o viac ako tri stupne vyšší.
ŽIAR NAD HRONOM. Kým vlaňajší august na Slovensku bol podľa odborníkov nadpriemerný z hľadiska zrážok, tohtoročný označujú za netypicky teplý. Napriek tomu známy žiarsky rekord z roku 2007, keď v meste namerali 38,7 stupňa Celzia, nepadol.
Potvrdil to správca žiarskej meteorologickej stanice a spolupracovník Slovenského hydrometeorologického ústavu Ján Wolf, ktorý sa pozorovaniu a meraniu teplôt venuje od roku 1988.
„Podobné počasie ako tento rok sme zaznamenali aj v roku 1992, keď sme v Žiari namerali 35,6 stupňa. Na niečo cez 35 stupňov sa teplota vyšplhala aj tento štvrtok,“ informoval.
Meteorologická stanica v Žiari nad Hronom. Meraniu teplôt sa od roku 1988 venuje Ján Wolf. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Víkendové ochladenie
Horúčavy pripisuje extrémnym teplotám na hranici päťdesiatich stupňov, ktoré sa vyskytli v severnej Afrike. Odtiaľ sa potom nadpriemerne teplé počasie dostalo aj do Európy.
„Nie všetky rekordy, o ktorých informujú médiá, sú však relevantné. Merať by sa totiž nemalo na priamom slnku, ale v tieni. Najpresnejšie výsledky dosahujú merania v bielej meteorologickej búdke dva metre nad zemou na zatrávnenom pozemku,“ upozornil na riziko odchýlok.
Už na uplynulý víkend predpovedal Wolf dôsledky prichádzajúceho studeného frontu v podobe dažďa, čo sa v noci zo soboty na nedeľu vo viacerých častiach regiónu potvrdilo. Po víkende by sa podľa jeho slov malo počasie postupne dostávať pod tridsať stupňov.
Čaká nás zrejme pekná jeseň
Horúčavy uplynulého týždňa však môžu predznamenávať aj teplé babie leto.
„Štatisticky je dokázané, že po abnormálne teplom auguste, bývajú september a október teplejšie. Vinári sa môžu tešiť, že bude dosť slnka,“ naznačil.
Jeho slová potvrdzujú aj ľudové pranostiky: „Aký Bartolomej (24. august), taká celá jeseň.“ alebo „Vavro, Bartolomej dobre prorokujú, keď sú jasní, peknú jeseň nám sľubujú.“
(iva)