Skupina rodičov chce v meste základnú školu, ktorá by ponúkala alternatívu vzdelávania oproti trom existujúcim. Mestská rada nesúhlasí. Obáva sa, že mesto na ňu bude musieť prispievať z vlastnej kasy.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. S iniciatívou za založenie súkromnej základnej školy Jašterica prišlo banskoštiavničké občianske združenie Bakomi.
Princípy tradičnej školy im nevyhovujú
Skupina rodičov chce pre svoje deti vzdelávanie a výchovu, aké podľa ich názoru neposkytuje ani jedna z troch existujúcich škôl v meste.
„Chceme, aby sa deti učili zmysluplnejšie, aby to nebolo iba memorovanie a zhromažďovanie prázdnych vedomostí, ktoré v živote veľmi nevyužijú,“ povedala Lýdia Vencelová zo združenia Bakomi.
V škole by sa mali zameriavať na aktívne zážitkové učenie a rozvoj komunikačných schopností detí.
„A to nielen v materčine, ale aj v cudzích jazykoch. Zahraniční lektori by u nich mali rozvíjať komunikáciu, tak aby vyšli zo školy s funkčnou znalosťou cudzieho jazyka.“
Vo výchove chcú klásť dôraz na vyvážený rešpektom naplnený vzťah medzi učiteľmi a žiakmi a na budovanie vzťahu k prírode.
„Učitelia by mali byť autoritami, no deťom by zároveň mali poskytnúť slobodu a priestor na vlastnú aktivitu a vlastný názor.“
Novú školu by chcelo združenia otvoriť v septembri budúceho roka v priestoroch penziónu neďaleko Trojičného námestia, kde v minulosti sídlil učiteľský ústav.
Financovať ďalšiu školu nechcú
S iniciatívou nesúhlasí banskoštiavnická mestská rada. Tá argumentuje, že súčasné tri školy pre Banskú Štiavnicu postačujú, dokonca dopyt kapacitne presahujú.
Rade sa nepáči ani skutočnosť, že ak by škola ako samostatný právny subjekt vznikla, muselo by ju mesto podporovať z mestského rozpočtu. „Súčasti školy, ako školský klub detí a školská jedáleň, sú financované z podielových daní. Súčasná situácia v oblasti výnosu podielových daní vedie mestá v celoslovenskom meradle skôr k vyraďovaniu, alebo spájaniu škôl a školských zariadení,“ odôvodňuje rada svoj postoj.
Kritizuje aj priestory, v ktorých má škola sídliť. V penzióne sa podľa nej môžu stretávať zákazníci rekreačného zariadenia so školákmi. Chýba jej v ňom aj telocvičňa.
Iniciátori novej školy výhrady mestskej rady odmietajú. „Právnu subjektivitu chceme aj kvôli komunikácii so sponzormi a aby sme mohli žiadať o granty.“
Myslia si, že rozšírenie možností výberu pre rodičov a prirodzená konkurencia môžu viesť ku skvalitneniu všetkých banskoštiavnických škôl.
Rozhodne ministerstvo školstva
Primátorka mesta Nadežda Babiaková (SMER-SD, ĽS-HZDS a SNS) napriek výhradám poslancov napokon zámer odsúhlasila.
„Ja im súhlas podpíšem a je vecou ministerstva školstva, ako rozhodne. Každý má právo na vzdelanie, to zaručuje ústava,“ odôvodnila svoje konanie.
O tom, či škola vznikne, definitívne rozhodne až Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Budúci zriaďovateľ však musí splniť podmienky, ktoré pre zaradenie školy do školskej siete vyžaduje zákon. Posudzujú sa pritom učebné plány, učebné osnovy, ale aj vhodnosť priestorov, kde má škola sídliť.
„Ministerstvo môže rozhodnúť v súlade, ale aj v nesúlade so stanoviskom obce,“ odpovedali na otázku, do akej miery zaváži postoj samosprávy, z odboru masmediálnej politiky ministerstva.