ŽIAR NAD HRONOM. Veľké parkovisko pred obchodným domom Tesco je útočiskom ľudí bez domova. Frekventovaná lokalita je zdrojom ich možného zárobku. Mnohým však ich prítomnosť prekáža, najmä vtedy, keď si od nich bez problémov pýtajú peniaze.
Vyzliekli sa do naha
„Je to otravné a nepríjemné,“ hovorí Zuzana, ktorá s nákupom smerovala k svojmu autu. „Nestalo sa mi prvýkrát, že ma tu zastavil žobrajúci bezdomovec. Pýtal si peniaze, vraj na rožok. Pritom bol zjavne pod vplyvom alkoholu,“ povedala.
„Mňa tu raz oslovil jeden mladý Róm a ponúkal mi časopis Nota Bene. Mal v rukách len jeden kus a jasne som videla, že ide o staršie, už poriadne ošumelé číslo. Tak som sa ho opýtala, či sa ako predajca má čím preukázať. Začal sa ospravedlňovať, že ma chcel oklamať, ale vraj je hladný a inú možnosť zárobku na jedlo nemá,“ opisuje stretnutie s bezdomovcom Mária. „Počas rozhovoru s ním pri nás zastavilo auto, ktorého šofér mi cez otvorené okno prízvukoval, aby som tomu človeku nič nedala. Jemu adresoval slová, aby už konečne prestal obťažovať slušných ľudí. Vzápätí odišiel.“
O niečo nepríjemnejšiu skúsenosť má Maťo.
„Na parkovisku som si našiel auto poznačené obsahom niekoho žalúdka,“ šokuje. „Poriadne ma to vytočilo. Rovno odtiaľ som išiel do autoumývarne,“ spomenie situáciu spred pár týždňov. „Netvrdím, že to urobili bezdomovci, lebo nikoho som pri tom nevidel. Človek to s nimi ale automaticky spojí, ja jednoznačne. Veď koľkokrát idem z Tesca s plným košíkom a nemôžem si ho v pokoji vyložiť do auta. Natlačia sa na mňa a vypytujú päťdesiat centov, alebo jedno euro.“ V zásade vraj proti nim nič nemá. „Ak sú triezvi, nech si tam vysedávajú. Keď ale vyžobrú peniaze a nakúpia si víno, je to katastrofa.“
Rôzne „zážitky“ s bezdomovcami majú viacerí. „Ja som tam raz videl dvoch, ktorí sa kompletne vyzliekli. Vôbec ich pritom netrápilo, že okolo chodia matky s malými deťmi,“ povedal Peter.
„Raz tu s nimi niečo riešili štátni policajti. Len čo od nich odišli, podgurážení bezdomovci vykonali malú potrebu na očiach všetkých. Vymočili sa na zábradlie, ktoré vedie popri ceste k parkovisku. Naštvalo ma to,“ povedala Oľga.
Maťo ukazuje miesto na svojom aute, ktoré mu pred hypermarketom niekto "označkoval" obsahom svojho žalúdka. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Citlivý problém
„Ja nie som bezdomovec, naozaj,“ povedal zanedbaný muž, ktorý práve chodil pomedzi autá a pýtal si peniaze. „Som tu len piaty deň. Stratil som peňaženku, preto teraz žobrem. Ale na budúci týždeň dostanem dôchodok a skončím s tým,“ tvrdil. „Strašne sa hanbím, veď ma tu pozná veľa ľudí, ale nemám inú možnosť,“ dodal. Okoloidúca pani nám však povedala, že na parkovisku pred Tescom nie je žiadnym nováčikom. „Vídam ho tu pravidelne,“ podotkla.
„Uvedomujeme si, že problematika ľudí bez príbytkov predstavuje citlivý spoločenský problém, ktorý sa nie vždy dá jednoducho a rázne riešiť,“ informovala hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová. „Vieme, že zákazníci, ktorí k nám prichádzajú, sa môžu k správaniu bezdomovcov stavať kriticky. Niekedy možno ide len o ich prítomnosť v bezprostrednom okolí obchodu, ktorú všeobecne vnímajú nepriaznivo a už sa očakáva konkrétne riešenie,“ pokračovala. „Spoločnosť Tesco je otvorenou, ale aj spoločensky zodpovednou firmou. Dlhodobo rozvíja svoje aktivity s miestnymi komunitami v lokalitách, kde pôsobí a snaží sa tieto aspekty riešiť veľmi citlivo a ľudsky. Zároveň hľadáme adekvátne alternatívy kontaktujúc sa s kompetentnými orgánmi a príslušnými inštitúciami v meste,“ uviedla.
„Problém bezdomovcov pred žiarskym hypermarketom je najmä v tom, že žobrú peniaze. Ale aj v ich hlučnosti, najčastejšie pod vplyvom alkoholu a jeho požívaním na verejnosti,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Petra Vašková.
„Väčšinou sú riešení napomenutím za priestupky proti verejnému poriadku a porušeniu všeobecne záväzného nariadenia mesta Žiar nad Hronom, ktoré zakazuje požívanie alkoholu na verejnosti,“ vysvetlila. „Ku skutku, ktorý by bol kvalifikovaný ako trestný čin, napríklad výtržníctvo, zatiaľ nedošlo,“ informovala. „Každý deň vykonávame v súčinnosti s mestskou políciou pravidelné kontroly. O pozornosť venovanú tomuto problému sme požiadali aj vedúceho bezpečnostnej služby hypermarketu,“ dodala Vašková.
Náčelník žiarskej mestskej polície, Vladimír Mališ, denné hliadkovanie potvrdil. „Chodíme tam aj bez toho, aby nás niekto zavolal. Bezdomovcov väčšinou napomenieme, prípadne im môžeme zakázať vstup na určité miesta. Museli by však porušiť zákon,“ povedal.