ŽIAR NAD HRONOM. Termínom, do ktorého sa Žiarčania mohli o potravinovú pomoc uchádzať, bol 8. júl, radnica však do zoznamov zapisovala ľudí aj po ňom.
Termín stále nepoznajú
„V súčasnosti evidujeme približne päťsto záujemcov, nových žiadateľov však už neprijímame. Nevieme totiž, koľkých z nich by sme mohli uspokojiť,“ informuje o aktuálnej situácii hovorca mesta Martin Baláž.
Radnica už síce pripravila skladovacie priestory v mestskom kultúrnom centre, podľa Baláža však stále nemá informácie o tom, kedy by balíky múky a cestovín mali do mesta doraziť.
„Komunikácia s Potravinovou bankou Slovenska a celý systém zlyháva,“ tvrdí hovorca mesta.
Mnohé úlohy ostali na samosprávach
Za problémový označilo systém aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„Pripravenosť bola veľmi zlá a mnohé úlohy, napríklad evidencia ľudí v hmotnej núdzi, ostali na samosprávach,“ tvrdí Božena Kováčová, predsedníčka sekcia sociálnych vecí, zdravotníctva a marginalizovaných komunít Rady ZMOS a starostka Janovej Lehoty. Dve humanitárne organizácie, ktoré majú systém na starosti, podľa jej slov nezvládajú zabezpečiť dodávku potravín mestám a obciam načas.
„My sme v žiarskom okrese zareagovali ako jedna z prvých obcí, no keby sme si neboli zabezpečili vlastné auto na dovoz potravín zo skladu v Prievidzi, nemali by sme ich ani dnes,“ hovorí Kováčová.
Rozdali tony potravín
V Janovej Lehote rozdali 117 ľuďom 2340 kilogramov hladkej múky a rovnaké množstvo cestovín už 11. augusta.
„Potravinová banka Slovenska nás síce zaradila do poradovníka na začiatku júla, no to ešte nič neznamenalo. Najskôr nám povedali, že potraviny prídu v polovici júla, potom na konci júla, neskôr, že v auguste a napokon, že až koncom septembra,“ spomenie starostka obce dôvod, prečo sa rozhodli konať sami.
O vyjadrenie sme požiadali aj zástupcu Potravinovej banky Slovenska, do uzávierky nám však neodpovedal.
Pomoc v podobe múky a cestovín
Múku a cestoviny distribuuje potravinová banka so šiestimi partnerskými organizáciami. Zo šiestich skladov ich rozvážajú po Slovensku.
Adresátmi pomoci sú poberatelia dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke, či spoločne posudzovaná osoba, dôchodcovia s penziou do 305 eur, ľudia na hranici životného minima, detské domovy, domovy dôchodcov a sociálnych služieb, profesionálne rodiny a opustené matky s deťmi.
Maximálny limit pre jednu osobu je 20 kíl pšeničnej hladkej múky a rovnaké množstvo bezvaječných cestovín.