ŽIAR NAD HRONOM. Po letných prázdninách sa deti vrátili do škôl. Začiatok vyučovania v tých žiarskych zostal napriek možnosti posunúť ho až na deviatu hodinu nezmenený.
Najviac prváčikov je na Dvojke
Základnú školu na Ulici M. R. Štefánika navštevuje v tomto školskom roku 548 žiakov. Z toho majú 77 prvákov rozdelených do štyroch tried a 52 deviatakov.
„Tento rok sme s počtom žiakov prvýkrát výrazne neklesli. Vlani sme ich mali len o štyroch viac,“ informovala riaditeľka Monika Dobrotová.
Vyhláška ministerstva školstva umožňuje základným školám prispôsobiť si začiatok vyučovania na čas medzi 7. a 9. hodinou ráno. V Žiari ju však ani jedna škola nevyužila.
„Nepociťujeme potrebu posunúť to. Rodičia sú nastavení tak, že dieťa vypravia do školy o pol ôsmej. Z ich strany sme zatiaľ takúto požiadavku ani nemali,“ povedala Dobrotová. „Celkovo to nepovažujeme za šťastné riešenie. Celý prvý stupeň by aj tak musel zostávať v družine,“ zdôvodnila.
Kapacitne sú plní
Tri triedy so 62 prvákmi má základná škola na Ulici Dr. Janského. Takzvanú Jednotku navštevuje 558 žiakov, deviatakov majú 58.
„Kapacitne ani nie sme schopní otvoriť viac tried,“ povedala Oľga Berkešová, zástupkyňa riaditeľa školy pre prvý stupeň.
Možnosť posunu začiatku vyučovania nevyužili z jednoduchého dôvodu. „Takto nám to vyhovuje. Máme tu aj deti dochádzajúce z okolitých dedín. Prvú hodinu stíhajú práve na čas, ktorým sme začínali aj predtým,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľa pre druhý stupeň Nataša Solnicová. „Začínať po ôsmej by pre nás bolo neskoro. Máme totiž aj športové triedy, ktoré zvyknú končiť až deviatou hodinou. Vyučovanie by sa natiahlo a žiaci by mali problém s autobusmi,“ vysvetlila. Pôvodný čas vraj vyhovuje aj rodičom.
Individuálny prístup
V tomto školskom roku otvorila základná škola na Jilemnického ulici dve prvácke triedy po 18 žiakov. Deviatakov majú 32, celkovo školu navštevuje 288 detí.
„Napriek tomu, že počet žiakov nám klesol, vidíme v tom aj pozitíva,“ hovorí riaditeľ Marian Majzlík. „Keď ich je v triedach menej, majú väčšiu šancu na individuálny prístup,“ vysvetlil.
Požiadavku na posun vyučovania nemali ani oni. Jediný podnet v tomto smere vraj riaditeľ evidoval len zo strany svojej dcéry, takisto žiačky „Štvorky“.
„Praktickosť posunutia v tomto školskom roku neprichádza do úvahy,“ povedal Majzlík. „Vo väčších mestách, kde mnohým rodičom stačí prísť do práce na deviatu hodinu, to má svoje opodstatnenie,“ myslí si. „Neskorší začiatok je možno dobrý aj z hľadiska psychohygieny. Keďže sme ale športovou školou, niektoré pohybové aktivity máme zavčasu ráno v rámci nultých hodín. Pre športovcov je to tak najefektívnejšie.“
Cirkevná má aj škôlkarov
Dve prvácke triedy má cirkevná, teda základná škola Štefana Moysesa. „V jednej máme 21 žiakov, v druhej 19. Deviatakov je 35,“ povedal Jozef Vanka, zástupca riaditeľky pre druhý stupeň. Zároveň upresnil celkový počet detí, ktoré do tejto školy chodia. „Je ich 331, z toho osem navštevuje špeciálnu školu,“ podotkol s tým, že majú aj škôlku, v ktorej je 40 detí.
„O posune začiatku vyučovania sme sa rozprávali, ale u nás to nie je možné. Sme totiž školou aj pre deti z okolia, nielen zo Žiaru. Preto sme odkázaní na autobusy,“ vysvetlil. „Poobedňajšie vyučovanie nie je vhodné ani z pohľadu psychológov,“ dodal.