ŽARNOVICA. K hradu v Revištskom Podzámčí v žarnovickej mestskej časti sa vlastnícky nikto nehlási. Je síce na zozname kultúrnych pamiatok, ale nie je zapísaný v katastri. Pozemok, na ktorom sa jeho ruiny nachádzajú, patrí štátnym lesom. Združenie na záchranu hradu Revište ich požiadalo o prenájom, alebo odkúpenie. Následne by mohlo žiadať o granty, osloviť ministerstvo kultúry, aj sponzorov.
Náročný proces
„Hlavným problémom desiatok týchto zrúcanín, okrem asi dvoch, je to, že nie sú zapísané na listoch vlastníctva. De iure neexistujú, takže po právnej stránke tam nič nie je,“ povedal hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek. „Aby sme s tým mohli niečo robiť, v prvom rade by sme to museli dostať na list vlastníctva. To znamená zamerať pozemok, vytýčiť hranice stavby, ohodnotiť ju, urobiť základné nákresy a dať návrh na vklad, pričom by jej pridelili súpisné číslo. Stavba by sa tak zlegalizovala,“ vysvetlil s tým, že kým to nie je vysporiadané, nemôžu nič robiť. „Celý ten proces ale stojí strašné peniaze,“ podotkol. „Okrem toho, na tomto území ide väčšinou o lesnú pôdu, s ktorou sa zo zákona nesmie robiť nič iné, len pestovať les,“ spomenul ďalšiu prekážku. „Takže lesná pôda by sa cez úrady musela vyňať na iné účely. Nasledovalo by ďalšie vybavovanie stavebných dokumentov. Je to finančne a časovo veľmi náročné,“ pripomenul. Lesy SR by s tým podľa neho mohli niečo robiť len v prípade, ak by tento pozemok prenajali, alebo previedli. „O to by sa ale mala starať organizácia na to určená a malo by to spadať pod ministerstvo kultúry,“ povedal.
Patová situácia
Ministerstvo kultúry, Lesy SR a ministerstvo pôdohospodárstva podľa slov Vlastimila Rezeka vytvorili pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá problematikou hradných zrúcanín.
„Hľadá sa právne čisté riešenie, aby tento proces mohol prebehnúť. S tým, že následne by sa to previedlo na obce,“ hovorí Rezek. „Na druhej strane, v súlade so zákonom o štátnom podniku, to nemôžeme predať za korunu, teda pod odhadovú hodnotu. Tam sme zase v patovej situácii, lebo žiadna obec za to nedá milióny eur,“ tvrdí s tým, že lesy na údržbu hradov peniaze nemajú. „Preto by sme ich najradšej previedli na iné subjekty, ktoré na to majú časové aj finančné možnosti.“
Absolútne nelogické
„Štátne lesy to majú vo vlastníctve roky a nič s tým nerobili. Keď už je to v havarijnom stave, neudržiavané, chceli by to previesť na mestá a obce. Zdá sa mi to absolútne nelogické,“ povedal žarnovický primátor Kamil Danko.
„Štát to mal riešiť vtedy, keď tento hrad zaradili do nehnuteľností kultúrnych pamiatok,“ myslí si. Vie si však predstaviť spoluprácu so Združením na záchranu hradu Revište.
„Podporujeme rôzne verejne prospešné aktivity, zmluvne poskytujeme dotácie na presne stanovený účel, teda na nejaké nevyhnutné výdavky. Ale dať nám do majetku hrad v takomto kritickom stave, to si neviem predstaviť. Pri tom napätom rozpočte na bežné výdavky, ktoré dnes máme v originálnych kompetenciách, by sme to jednoducho nezvládli. Formou pomoci a spolupráce s občianskym združením áno,“ dodal.