Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou

Koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga, si môžete vypočuť v Kremnici. V Novej Bani je tento víkend jarmok.

V Žarnovici si môžete pozrieť koncert skupiny Fragile.V Žarnovici si môžete pozrieť koncert skupiny Fragile. (Zdroj: ARCHÍV FRAGILE)

Koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga, si môžete vypočuť v Kremnici. V Žarnovici vystúpi skupina Fragile, v Novej Bani je cez víkend jarmok.

ŽIAR NAD HRONOM

KINO HRON

Czech made man

20. a 21. septembra o 19.00 hod. – ( komédia/skutočný príbeh ČR, 85 min., česká verzia, MP od 15 rokov) - nová česká komédia Jana Budařa a skutočný príbeh jedného „vychcaného“ biznismena, ktorý vám ukáže, ako zarobiť milióny bez práce, s noblesou a nadhľadom, ako ostať na žive a byť stále ťažko v pohode. Život kráľa internetových domén, ktorý skoro pochopí, že spoľahnúť sa musí jedine sám na seba. „Totáčom“ 80-tych rokov sa ako tak pretlčie, prelomový November prežije – medzi bláznami v liečebni a po revolúcii sa už rozbehne v plnej paráde. Hrajú: Jan Budař, Martin Pisařík, Kateřina Brožová, Katarína Hasprová, Petr Čtrvtníček. Vstupné je 2,30 €.

Skryť Vypnúť reklamu

Šmolkovia

23. – 25. septembra o 17.00 hod. – (animovaná rodinná komédia, Belgicko, 90 min., slovenský dabing, MP) - Šmolkovia sa v novom filme dostanú až do New Yorku. Ani tu však nie sú v bezpečí pred zlým čarodejníkom Gargamelom, ktorý im opäť nedá pokoj. Keď sa ich aj tento raz snaží dostať z dedinky preč, Šmolkovia sa zo svojho malého čarovného sveta prenesú do úplne neznámeho sveta – tohto nášho. Ocitnú sa uprostred newyorského Central parku a musia nájsť cestu späť do svojej dedinky, skôr ako ich Gargamel vystopuje. Vstupné je 2,50 €.

KREMNICA

KINO AKROPOLA

Smrť v Benátkach

20. septembra o 19.00 hod. – (psychologický, Tal./Fr., 1971, 127 min., české titulky, MP od 12 rokov) - rovnomenný Viscontiho prepis novely Thomasa Manna Smrť v Benátkach býva často označovaný ako príklad kongeniálnej filmovej adaptácie literárneho diela. Režisér síce zmenil profesiu hlavného hrdinu Gustava von Aschenbacha zo spisovateľa na skladateľa a tiež akcentoval motívy naznačujúce jeho homofílne sklony k efébskemu chlapcovi Tadziovi, inak sa však, pokiaľ možno, pridŕžal textu. Vychádzal pritom z tézy, že spisovateľ uplatnil v diele autobiografické prvky, ale tiež inšpiráciu postavou známeho skladateľa Gustava Mahlera. Film je však najmä úvahou na tému krásy a umenia, ale tiež úvahou o úpadku individuality a spoločnosti. Vstupné je 2,20 €, s poukazom FK 1,50 €.

Skryť Vypnúť reklamu

NOVÁ BAŇA

KINO VATRA

Cigán

24. septembra o 19.00 hod. – (dráma SR/ČR, 107 min., MP od 12 rokov) - príbeh rómskeho chlapca Adama, ktorý sa po smrti otca pokúša prekročiť hranice rómskej osady a snaží sa zlepšiť život svojich súrodencov. Vstupné je 2,20 €.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

KINO AKADEMIK

Muži v nádeji

21. septembra o 18.30 hod. – (komédia, ČR/SR, 115 min., MP od 15 rokov) - šarmantný bonviván Rudolf (Bolek Polívka) úspešne uplatňuje svoju divokú teóriu o účinku nevery v každodennej praxi. A to s elánom, ktorý je u čerstvého šesťdesiatnika až závideniahodný. O to viac ale nechápe naivitu svojho neznesiteľne korektného zaťa Ondreja (Jiří Macháček), ktorý pre neustále svedomité vykonávanie povinností nevníma, ako nebezpečne sa jeho žena Alica (Petra Hřebíčková) začína nudiť. Milujúci otec a priateľský svokor Rudolf preto ponúkne zaťovi niekoľko osvedčených rád, ako vniesť do monotónneho manželstva potrebné vzrušenie. Tak sa z nudného „slušáka“ Ondreja vďaka romániku s krásnou Šarlotou (Eva Kerekes) skutočne stáva sebavedomý pán tvorstva, obletovaný milenkou a obdivovaný vlastnou manželkou. Situácia je síce krásna, ale dlhodobo neudržateľná. Už len preto, že skutočným pánom tvorstva sú pochopiteľne ženy. Vstupné je 2,30 €.

Skryť Vypnúť reklamu

Lidice

24. septembra o 18.30 hod. – (vojnová dráma, ČR/SR, 126 min., MP od 15 rokov) - príbeh sa odohráva v 30. a 40. rokoch minulého storočia, tvoria ho dve hlavné línie. Prvá sleduje niekoľko vybratých obyvateľov Lidíc a končí sa vyplienením obce. Druhá sa odohráva vo väzení, kde sa ocitá František Šíma - Lidičan, ktorý nechtiac zabil svojho syna. Kým si odpykáva trest, netuší, čo sa deje v jeho dedine a aký osud ju napokon postihol. Keď sa vráti, všetko je už zničené a jeho blízki sú ktovie kde. Zámienkou na vyplienenie Lidíc sa pritom stal bezvýznamný list mladíka a Nemci domysleli scenár tak, aby mohli zaútočiť. Mužov postrieľali, ženy umierali v koncentrákoch, deti splynovali. Prežila len hŕstka Lidičanov. Vstupné je 2,30 €.

Na vlásku

25. septembra o 15.00 hod. – (animovaný, USA, 101 min., MP) - princezná Rapunzel trávi celý život vo veži, lebo svet vonku je údajne nebezpečný. Stane sa z nej kráska s dlhými vlasmi, s ktorými vie stvárať rôzne bláznivé triky. K veži sa jedného dňa blíži zlodej Flynn, ktorému najprv Rapunzel uchmatne tašku. Potom sa dohodnú, že ju vyslobodí a zoberie do sveta – ona mu na oplátku vráti tašku (problém je, že v nej je koruna, ktorú Flynn šlohol na zámku). A tak sa vydávajú na cestu naprieč krajinou, pričom zažijú rôzne dobrodružstvá. Vstupné je 2,30 €.

ŽIAR NAD HRONOM

POZVÁNKY

Dni otvorených dverí

Metodické dni pre folkloristov v Pohronskom osvetovom stredisku v Žiari nad Hronom sa konajú 19. až 23. septembra od 9. do 15. hod.

Tanečná škola Associallz Dance Crew

Pozýva na nábor nových členov 21. a 23. septembra o 17.00 hod. do mestského kultúrneho centra. Lektorovať budú Bios a Boris v tanečnom žánri Breakdance. Príďte na nábor a dozviete sa všetky informácie.

Žijeme divadlom

Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom pozýva na workshop pre vedúcich a členov amatérskych divadelných súborov, ktorý sa uskutoční 24. septembra o 10.00 hod. Náplňou workshopu sú základy hereckej práce a práca s textom. Lektorom je skúsený režisér a herec ochotníckeho divadla Eduard Šebian. Stravu a dopravu si hradia účastníci. Účastnícky poplatok je 3 €.

KREMNICA

POZVÁNKY

Delikátny koncert edelsberger dilong

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici pozýva na koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga. Hrá Essential trio – Zuzana Fodorová – spev, Eva Kollárová – klavír, Denisa Kuviková – saxofón, Juraj Kirka – perkusie. Poéziu recituje Ivana Kováčová - členka bábkového divadla v Banskej Bystrici. Koncert sa uskutoční 23. septembra o 17.30 hod. na nádvorí expozície Líce a rub peňazí, Štefánikovo námestie v Kremnici. Vstup na koncert je voľný. Expozícia Líce a rub peňazí bude otvorená do 19.00 hod.

Koncert pre deti

V kine Akropola sa 23. septembra o 17.00 hod. predstavia Mária Podhradská a Richard Čanaky. Vstupné od 1 roka je 3 €, predpredaj v informačnom centre.

ŽARNOVICA

POZVÁNKY

Dni podporujúce alternatívnu prepravu

Mestský úrad v Žarnovici v spolupráci so Základnou školou na Ulici Fraňa Kráľa, Centrom voľného času v Žarnovici a MTBiker Hodruša-Hámre pozývajú v rámci celoeurópskej iniciatívy Európsky týždeň mobility, ktorý potrvá do 22. septembra na Dni podporujúce alternatívnu dopravu. Program: Pondelok 19. septembra od 9. do 17.00 hod. – športové aktivity a súťaže pre deti (okolie nového detského ihriska), čistenie cyklotrasy v lokalite Pod Hrbom, prezentácia činnosti a plánovaných akcií športových klubov a oddielov (od 14 do 17.00 hod., areál basketbalového ihriska pri základnej škole Fraňa Kráľa - 1. stupeň), burza bicyklov, kolobežiek, kolieskových korčúľ, skateboardov (od 14 do 17.00 hod., areál basketbalového ihriska pri základnej škole Fraňa Kráľa - 1. stupeň). Štvrtok 22. septembra - Medzinárodný deň bez áut (uprednostnite bicykel a chôdzu pešo).

Koncert: Fragile

V Kultúrnom dome v Žarnovici sa 21. septembra o 19.00 hod. predstaví hudobná formácia, ktorá sa venuje interpretácii známych svetových rock, pop, jazz hitov v zaujímavých a cappella aranžmánoch, teda spev bez hudobných nástrojov. Vstupné je 7 eur, možnosť použiť kultúrne poukazy.

Hudobný putovný festival

Najväčšie hviezdy slovenskej inštrumentálnej scény so svetoznámym švédskym bubeníkom Johanom Svenssonom a prvá dáma slovenského jazzu – Adriena Bartošová s kapelou vystúpia 23. septembra o 19.00 hod. v Cukrárni Lucerna. Vstupné je 7 eur.

NOVÁ BAŇA

POZVÁNKA

Novobanský jarmok

Jubilejný dvadsiaty ročník sa uskutoční 23. a 24. septembra. V jarmočnom programe každý nájde to svoje. V sobotu ho svojím vystúpením obohatí aj víťaz druhej série Superstar Peter Cmorik so svojou kapelou.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

POZVÁNKA

Cestička lásky

Po stopách Sládkoviča a Maríny v Banskej Štiavnici 21. septembra o 8.00 hod. Miesto konania - lýceum, Marínin dom, evanjelický kostol, cintorín.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 562
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 850
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 656
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 289
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 393
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 381
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 293
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 309
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 299
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 484
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Šéf Slovalco Milan Veselý kritizuje štát za komunikáciu o celoplošnom testovaní

Firemný sektor sa informácie k celoplošnému testovaniu dozvedá na poslednú chvíľu a bez predchádzajúcej konzultácie.

Hlavnou surovinou pri výrobe hliníka je elektrická energia. Slovalco rokuje o jej nových cenách od roku 2014.

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici bude mať novú riaditeľku

Do výberového konania sa prihlásilo sedem uchádzačov.

Ilustračné foto.

V Novej Bani budú testovať v exteriéri, pripravených je päť miest

Samospráva už má k dispozícii takmer štyri desiatky dobrovoľníkov.

Odberné miesto na nový koronavírus.

V obci osadili merače, chcú tak zvýšiť bezpečnosť

Získali dotáciu vo výške sedem tisíc eur.

Nové merače.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?