Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Kam za kultúrou

Koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga, si môžete vypočuť v Kremnici. V Novej Bani je tento víkend jarmok.

V Žarnovici si môžete pozrieť koncert skupiny Fragile.V Žarnovici si môžete pozrieť koncert skupiny Fragile. (Zdroj: ARCHÍV FRAGILE)

Koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga, si môžete vypočuť v Kremnici. V Žarnovici vystúpi skupina Fragile, v Novej Bani je cez víkend jarmok.

ŽIAR NAD HRONOM

KINO HRON

Czech made man

20. a 21. septembra o 19.00 hod. – ( komédia/skutočný príbeh ČR, 85 min., česká verzia, MP od 15 rokov) - nová česká komédia Jana Budařa a skutočný príbeh jedného „vychcaného“ biznismena, ktorý vám ukáže, ako zarobiť milióny bez práce, s noblesou a nadhľadom, ako ostať na žive a byť stále ťažko v pohode. Život kráľa internetových domén, ktorý skoro pochopí, že spoľahnúť sa musí jedine sám na seba. „Totáčom“ 80-tych rokov sa ako tak pretlčie, prelomový November prežije – medzi bláznami v liečebni a po revolúcii sa už rozbehne v plnej paráde. Hrajú: Jan Budař, Martin Pisařík, Kateřina Brožová, Katarína Hasprová, Petr Čtrvtníček. Vstupné je 2,30 €.

SkryťVypnúť reklamu

Šmolkovia

23. – 25. septembra o 17.00 hod. – (animovaná rodinná komédia, Belgicko, 90 min., slovenský dabing, MP) - Šmolkovia sa v novom filme dostanú až do New Yorku. Ani tu však nie sú v bezpečí pred zlým čarodejníkom Gargamelom, ktorý im opäť nedá pokoj. Keď sa ich aj tento raz snaží dostať z dedinky preč, Šmolkovia sa zo svojho malého čarovného sveta prenesú do úplne neznámeho sveta – tohto nášho. Ocitnú sa uprostred newyorského Central parku a musia nájsť cestu späť do svojej dedinky, skôr ako ich Gargamel vystopuje. Vstupné je 2,50 €.

KREMNICA

KINO AKROPOLA

Smrť v Benátkach

20. septembra o 19.00 hod. – (psychologický, Tal./Fr., 1971, 127 min., české titulky, MP od 12 rokov) - rovnomenný Viscontiho prepis novely Thomasa Manna Smrť v Benátkach býva často označovaný ako príklad kongeniálnej filmovej adaptácie literárneho diela. Režisér síce zmenil profesiu hlavného hrdinu Gustava von Aschenbacha zo spisovateľa na skladateľa a tiež akcentoval motívy naznačujúce jeho homofílne sklony k efébskemu chlapcovi Tadziovi, inak sa však, pokiaľ možno, pridŕžal textu. Vychádzal pritom z tézy, že spisovateľ uplatnil v diele autobiografické prvky, ale tiež inšpiráciu postavou známeho skladateľa Gustava Mahlera. Film je však najmä úvahou na tému krásy a umenia, ale tiež úvahou o úpadku individuality a spoločnosti. Vstupné je 2,20 €, s poukazom FK 1,50 €.

SkryťVypnúť reklamu

NOVÁ BAŇA

KINO VATRA

Cigán

24. septembra o 19.00 hod. – (dráma SR/ČR, 107 min., MP od 12 rokov) - príbeh rómskeho chlapca Adama, ktorý sa po smrti otca pokúša prekročiť hranice rómskej osady a snaží sa zlepšiť život svojich súrodencov. Vstupné je 2,20 €.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

KINO AKADEMIK

Muži v nádeji

21. septembra o 18.30 hod. – (komédia, ČR/SR, 115 min., MP od 15 rokov) - šarmantný bonviván Rudolf (Bolek Polívka) úspešne uplatňuje svoju divokú teóriu o účinku nevery v každodennej praxi. A to s elánom, ktorý je u čerstvého šesťdesiatnika až závideniahodný. O to viac ale nechápe naivitu svojho neznesiteľne korektného zaťa Ondreja (Jiří Macháček), ktorý pre neustále svedomité vykonávanie povinností nevníma, ako nebezpečne sa jeho žena Alica (Petra Hřebíčková) začína nudiť. Milujúci otec a priateľský svokor Rudolf preto ponúkne zaťovi niekoľko osvedčených rád, ako vniesť do monotónneho manželstva potrebné vzrušenie. Tak sa z nudného „slušáka“ Ondreja vďaka romániku s krásnou Šarlotou (Eva Kerekes) skutočne stáva sebavedomý pán tvorstva, obletovaný milenkou a obdivovaný vlastnou manželkou. Situácia je síce krásna, ale dlhodobo neudržateľná. Už len preto, že skutočným pánom tvorstva sú pochopiteľne ženy. Vstupné je 2,30 €.

SkryťVypnúť reklamu

Lidice

24. septembra o 18.30 hod. – (vojnová dráma, ČR/SR, 126 min., MP od 15 rokov) - príbeh sa odohráva v 30. a 40. rokoch minulého storočia, tvoria ho dve hlavné línie. Prvá sleduje niekoľko vybratých obyvateľov Lidíc a končí sa vyplienením obce. Druhá sa odohráva vo väzení, kde sa ocitá František Šíma - Lidičan, ktorý nechtiac zabil svojho syna. Kým si odpykáva trest, netuší, čo sa deje v jeho dedine a aký osud ju napokon postihol. Keď sa vráti, všetko je už zničené a jeho blízki sú ktovie kde. Zámienkou na vyplienenie Lidíc sa pritom stal bezvýznamný list mladíka a Nemci domysleli scenár tak, aby mohli zaútočiť. Mužov postrieľali, ženy umierali v koncentrákoch, deti splynovali. Prežila len hŕstka Lidičanov. Vstupné je 2,30 €.

Na vlásku

25. septembra o 15.00 hod. – (animovaný, USA, 101 min., MP) - princezná Rapunzel trávi celý život vo veži, lebo svet vonku je údajne nebezpečný. Stane sa z nej kráska s dlhými vlasmi, s ktorými vie stvárať rôzne bláznivé triky. K veži sa jedného dňa blíži zlodej Flynn, ktorému najprv Rapunzel uchmatne tašku. Potom sa dohodnú, že ju vyslobodí a zoberie do sveta – ona mu na oplátku vráti tašku (problém je, že v nej je koruna, ktorú Flynn šlohol na zámku). A tak sa vydávajú na cestu naprieč krajinou, pričom zažijú rôzne dobrodružstvá. Vstupné je 2,30 €.

ŽIAR NAD HRONOM

POZVÁNKY

Dni otvorených dverí

Metodické dni pre folkloristov v Pohronskom osvetovom stredisku v Žiari nad Hronom sa konajú 19. až 23. septembra od 9. do 15. hod.

Tanečná škola Associallz Dance Crew

Pozýva na nábor nových členov 21. a 23. septembra o 17.00 hod. do mestského kultúrneho centra. Lektorovať budú Bios a Boris v tanečnom žánri Breakdance. Príďte na nábor a dozviete sa všetky informácie.

Žijeme divadlom

Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom pozýva na workshop pre vedúcich a členov amatérskych divadelných súborov, ktorý sa uskutoční 24. septembra o 10.00 hod. Náplňou workshopu sú základy hereckej práce a práca s textom. Lektorom je skúsený režisér a herec ochotníckeho divadla Eduard Šebian. Stravu a dopravu si hradia účastníci. Účastnícky poplatok je 3 €.

KREMNICA

POZVÁNKY

Delikátny koncert edelsberger dilong

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici pozýva na koncert pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, na ktorom odznejú skladby Tomáša Edelsbergera a poézia Rudolfa Dilonga. Hrá Essential trio – Zuzana Fodorová – spev, Eva Kollárová – klavír, Denisa Kuviková – saxofón, Juraj Kirka – perkusie. Poéziu recituje Ivana Kováčová - členka bábkového divadla v Banskej Bystrici. Koncert sa uskutoční 23. septembra o 17.30 hod. na nádvorí expozície Líce a rub peňazí, Štefánikovo námestie v Kremnici. Vstup na koncert je voľný. Expozícia Líce a rub peňazí bude otvorená do 19.00 hod.

Koncert pre deti

V kine Akropola sa 23. septembra o 17.00 hod. predstavia Mária Podhradská a Richard Čanaky. Vstupné od 1 roka je 3 €, predpredaj v informačnom centre.

ŽARNOVICA

POZVÁNKY

Dni podporujúce alternatívnu prepravu

Mestský úrad v Žarnovici v spolupráci so Základnou školou na Ulici Fraňa Kráľa, Centrom voľného času v Žarnovici a MTBiker Hodruša-Hámre pozývajú v rámci celoeurópskej iniciatívy Európsky týždeň mobility, ktorý potrvá do 22. septembra na Dni podporujúce alternatívnu dopravu. Program: Pondelok 19. septembra od 9. do 17.00 hod. – športové aktivity a súťaže pre deti (okolie nového detského ihriska), čistenie cyklotrasy v lokalite Pod Hrbom, prezentácia činnosti a plánovaných akcií športových klubov a oddielov (od 14 do 17.00 hod., areál basketbalového ihriska pri základnej škole Fraňa Kráľa - 1. stupeň), burza bicyklov, kolobežiek, kolieskových korčúľ, skateboardov (od 14 do 17.00 hod., areál basketbalového ihriska pri základnej škole Fraňa Kráľa - 1. stupeň). Štvrtok 22. septembra - Medzinárodný deň bez áut (uprednostnite bicykel a chôdzu pešo).

Koncert: Fragile

V Kultúrnom dome v Žarnovici sa 21. septembra o 19.00 hod. predstaví hudobná formácia, ktorá sa venuje interpretácii známych svetových rock, pop, jazz hitov v zaujímavých a cappella aranžmánoch, teda spev bez hudobných nástrojov. Vstupné je 7 eur, možnosť použiť kultúrne poukazy.

Hudobný putovný festival

Najväčšie hviezdy slovenskej inštrumentálnej scény so svetoznámym švédskym bubeníkom Johanom Svenssonom a prvá dáma slovenského jazzu – Adriena Bartošová s kapelou vystúpia 23. septembra o 19.00 hod. v Cukrárni Lucerna. Vstupné je 7 eur.

NOVÁ BAŇA

POZVÁNKA

Novobanský jarmok

Jubilejný dvadsiaty ročník sa uskutoční 23. a 24. septembra. V jarmočnom programe každý nájde to svoje. V sobotu ho svojím vystúpením obohatí aj víťaz druhej série Superstar Peter Cmorik so svojou kapelou.

BANSKÁ ŠTIAVNICA

POZVÁNKA

Cestička lásky

Po stopách Sládkoviča a Maríny v Banskej Štiavnici 21. septembra o 8.00 hod. Miesto konania - lýceum, Marínin dom, evanjelický kostol, cintorín.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 5. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 6. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 2. Ďalší ekologický krok BILLA
 3. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 4. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 230
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 9 970
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 368
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 7 368
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 963
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 769
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 657
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 162

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 2. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 3. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 4. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 5. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 6. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 7. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 8. Kristína Jakubičková: Kráľovná zdravých raňajok
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 445
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 765
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 5 103
 4. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 4 876
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 023
 6. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 936
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 664
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 130
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Model je dominantou novej galérie, ktorá vznikla v tesnom susedstve betlehemu.


TASR 22. jún

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


17. jún
Obnovená panoráma na náučnom chodníku Milana Kapustu.

Obnovu stihli ešte pred sezónou.


21. jún

Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


17. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Záhorie má podľa klimatológa najvyššiu pravdepodobnosť vzniku tornád.


10 h

Ďalší duchovný, ktorý pôsobil v tej istej oravskej farnosti, na svoj trest čaká.


28. jún

Priehradu ešte len napúšťajú po rozsiahlej rekonštrukcii. Je mimo prevádzky.


28. jún

Všetky metódy plašenia zlyhali.


a 1 ďalší 27. jún

Blogy SME

 1. Soňa Bulbeck: Ale aj tak sú všetci iba amatéri v šklbaní...
 2. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne?
 3. Juraj Halička: Zamerané na sivý zákal
 4. Andrij Pylypenko: Trvalo zatvorené
 5. Ján Raclavský: Slepí kresťanskí bojovníci
 6. Štefan Vidlár: Pštrosy v písku
 7. Tomáš Jacko: Mala by sa prezidentka stretávať s extrémistami?
 8. Kristína Jakubičková: Kráľovná zdravých raňajok
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 445
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 6 765
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 5 103
 4. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 4 876
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 023
 6. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 3 936
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 664
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 130
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu