ŽIAR NAD HRONOM. S ministrom zdravotníctva diskutovali v žiarskej nemocnici riaditeľ Rastislav Kubáň a piati lekári z rôznych odvetví.
Riešenie je v novom zákone
„Hovorili sme najmä o riešení situácie okolo lekárskej služby prvej pomoci (LSPP). Konkrétne sme v tejto súvislosti rozoberali postupovanie u detských lekárov a stomatológov v regióne,“ povedal Uhliarik. „Riešenie je v novom zákone. Ak ho poslanci schvália, LSPP sa bude od marca budúceho roka poskytovať od desiatej hodiny do rána. Lekár bude na zavolanie chodiť k pacientom domov,“ vysvetlil.
„Minister sa intenzívne zaujímal o prevádzku, ako sa nám darí a s akými problémami bojujeme,“ povedal riaditeľ žiarskej nemocnice Rastislav Kubáň. „Väčšinou sme hovorili o poskytovaní prvej pomoci, teda LSPP,“ potvrdil hlavnú tému rozhovorov. „Viaceré podnety v súvislosti s prevádzkou mal aj riaditeľ Psychiatrickej nemocnice profesora Matulaya,“ dodal.
Skorá diagnostika
Do Pastoračného centra pri Kostole Sedembolestnej Panny Márie prišiel minister medzi hendikepované deti a ich rodičov.
„Cítim z nich obrovskú inšpiráciu. Sám mám päť detí a viem, aká náročná je starostlivosť o ne. Keď má niekto určitú formu hendikepu, jeho rodičia to majú oveľa náročnejšie. Takéto stretnutia ma napĺňajú vnútornou silou.“ Pripomenul, že v blízkej budúcnosti sa chcú zaoberať zlepšením podmienok hendikepovaných ľudí.
„Do konca tohto roka musia mať všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, vrátane lekárov, vybudovaný bezbariérový prístup. Ďalšou výhodou pre zdravotne ťažko postihnutých je, že keď na doplatkoch na lieky zaplatia za štvrťrok viac ako 30 eur, zvyšok im vráti zdravotná poisťovňa,“ povedal.
„Dozvedel som sa tu o probléme autistov a ich diagnostiky. Čím neskôr sa začne ich liečba, tým horšie pre rodinu a deti samotné,“ pokračoval Uhliarik. „Takže s diagnostikou by sme mali robiť niečo viac,“ podotkol. „V tomto regióne sú traja detskí psychiatri. Asi nie je reálne, aby sa venovali len takýmto deťom. Ale môžeme ich motivovať nejakými edukačnými aktivitami, aby si všimli skoré príznaky.“
Minister medzi deťmi špeciálnej triedy Základnej školy Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom.
Pomôcky si vyrába sama
Na stretnutie do pastoračného centra prišli deti z občianskych združení Mosty, Okáčik, ale aj osem žiakov zo žiarskej cirkevnej základnej školy.
„Len ráno som sa dozvedela, že je tu organizované stretnutie s ministrom zdravotníctva a že má záujem pomôcť deťom s postihnutím,“ hovorí Eva Jóbová, triedna učiteľka špeciálnej triedy v cirkevnej škole. „Keby som to vedela skôr, pozvala by som ho k nám. Aby videl naše priestorové vybavenie a materiálne podmienky. Z časových dôvodov to však nestíha,“ povedala.
„Deti potrebujú polohovateľné kreslá. Majú výborných rodičov, ktorí pomôžu aj finančne, ale to nemôže pokryť všetko,“ vysvetlila. V triede má žiakov s autizmom, Downovým syndrómom, ADHD (porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou) či detskou mozgovou obrnou. „Každý vyžaduje svoj spôsob výučby a priestorové vybavenie. Mnohé pomôcky si vyrábam sama, doslova na kolene,“ uzavrela.