KREMNICA. V týchto dňoch možno v takzvanom Bellovom dome v centre Kremnice navštíviť výstavu ovocia, zeleniny a kvetov Kremnické jablko 2011.
Vystavujú viac ako stovku plodov
Do súťaže, ktorá má dlhoročnú tradíciu, sa tento rok zapojilo štyridsať pestovateľov z regiónu.
„Návštevníci si môžu pozrieť 180 exponátov. Z ovocia prevládajú jablká a hrušky rôznych odrôd, nájdu sa však aj menej tradičné plody ako mišpule či dule. Zo zeleniny tu máme najviac exemplárov zemiakov a tekvíc,“ povedal predseda kremnickej pobočky Slovenského zväzu záhradkárov Jozef Lichtner.
Špeciálnou kategóriou sú aranžmány, na ktorých tvorbe sa podieľali aj žiaci Špeciálnej základnej školy internátnej v Kremnici či obyvatelia miestneho domova dôchodcov.
Výstavu ovocia, zeleniny a kvetov si možno pozrieť do piatku v Bellovom dome v centre Kremnice.
Súťažia aj domáce destiláty
Už po tretíkrát bojovali o priazeň poroty aj domáce alkoholické nápoje. Našli sa medzi nimi ríbezľové víno, jemné likéry pre dámy, ale aj tvrdšie destiláty pre pánov.
Do kremnickej pálenice ľudia podľa predsedu záhradkárskeho zväzu najčastejšie nosia slivky, jablká a hrušky.
„Na výrobu likérov, ktoré tu máme, dochutených šťavou z višní, lesných jahôd, plodov moruše, či z čučoriedok, je podľa môjho názoru najvhodnejšia jablkovica, ktorá má neutrálnu chuť a ostatné prísady nepreráža,“ vysvetlil.
Porota ochutnala aj destiláty podľa rodinných receptúr záhradkárov.
Najväčšie neznamená najlepšie
Aj keď porota zložená z dlhoročných pestovateľov posudzuje najmä vlastnosti plodov a to, či zodpovedajú charakteristike konkrétnej odrody, pravidelne sa na výstave objavuje aj niekoľko zaujímavostí.
Tentokrát je to napríklad tekvica druhu Goliaš, ktorá svojimi rozmermi púta pozornosť hneď pri vstupe do výstavných priestorov.
„Nemerali a nevážili sme ju, no má približne štyridsať kíl. Nenapichali sme ju botulínom, vyrástla na našom kompostovisku,“ pousmial sa nad zelinovým "Goliášom" Jozef Lichtner.
„Najväčšie však neznamená najlepšie,“ dodal s tým, že v súťažnej prehliadke rozhodujú schopnosti a skúsenosti záhradkárov.
Nevylúčil však, že v budúcich ročníkoch Kremnického jablka pribudne aj samostatná kategória rarít a kuriozít.
Takýto "Goliáš" sa urodil na kompostovisku v záhradke Lichtnerovcov. FOTO: (51)
Tradičná „koštovka“ kapusty
Od roku 1965 sa záhradkárčeniu venuje Mária Valušková, ktorá vypestovala ozdobnú variantu kapusty.
Postačila jej na to priesada od dcéry. Z tohto druhu síce kapustnicu nenavarí, odporúča ho však ako svadobnú kyticu či dar pre oslávencov.
„Predávajú ho aj v kvetinárstvach,“ potvrdila.
Okrem nezvyčajných „kvetov“ sa Mária môže pochváliť aj úrodou tradičnej kapusty. Zahanbiť sa nedá ani v jej príprave. „Vypestujeme si ju vo vlastnej záhradke a naložíme do súdka, aby bolo dosť pre celú rodinu.“
S priateľmi a so susedmi potom domácu špecialitu ochutnávajú pri každoročnej „koštovke“ v klube dôchodcov. „Každý donesie pohár kapusty podľa vlastného receptu. Niekto do nej dáva len soľ a rascu, iný pridáva korenie, jablká, či chren,“ spomenula viacero spôsobov ochucovania.
Výstavu si možno pozrieť do piatku. Na konci týždňa sa o 15.30 uskutoční aj slávnostné vyhodnotenie súťaže.