N. BAŇA - HRABINY. Nevyužitý priestor v okolí rodinných domov sa rozhodol Štefan Šály so svojimi susedmi premeniť na detské ihrisko.
„Chceli sme, aby sa najmenší mali kde hrať,“ podotkol.
Kolotoč mal ísť do šrotu
Lavičku, z dreva vyrezaného koníka či hojdacieho barančeka inštalovali Hrabinčania svojpomocne, na vlastné náklady.
„Robili sme to postupne, trvalo to asi tri roky. Stretávali sme sa vždy po práci, kto mal ako čas,“ vysvetlil rezbár. „Drevo som si zohnal sám. Pracoval som s tým, čo bolo. Niečo je zo slivky, niečo z duba,“ hovorí.
„Malý kolotoč sme získali od mesta, keď ho chceli vyradiť do šrotu. Predtým stál na sídlisku, no zničili ho vandali. My sme to opravili, trošku vylepšili, osadili a kolotoč znova slúži deťom,“ povedal.
Súdržná partia susedov
Dôkazom toho, že na Hrabinách žije súdržná partia susedov je aj neďaleký kopec nazývaný Skalka. Je to priestor na kultúrno-spoločenské podujatia, ale aj na oddych počas turistiky.
„Spoločne sme tam vybudovali posedenie, pódium, na ktorom hráva hudba a kozub,“ vymenoval. „Niektorí ľudia nám tam napriek tabuľke so zákazom kládli na rôznych miestach oheň. V lese je to nebezpečné, preto sme tam radšej vymurovali ohnisko,“ vysvetlil.
Prácu rezbára vidno aj v oddychovej zóne na kopci Skalka.
Nepredajné diela
Rezbárstvu sa Štefan Šály venuje zhruba dvadsať rokov a získal už nejedno ocenenie.
„Môj otec tiež vyrezával, ale veľmi skoro umrel, takže v tomto smere ma nestihol veľa naučiť. Odtiaľto však pochádza známy rezbár Ladislav Polc a keď som potreboval poradiť, navštívil som ho. Dá sa povedať, že to bol môj učiteľ,“ povedal.
Vyrezáva sochy rôznych veľkostí, pričom u neho dominujú motívy baníctva. Vo svojej zbierke má diela, ktoré sú nepredajné. „Nevzdal by som sa ich za žiadnu cenu,“ tvrdí.
Medzi jeho srdcovky patrí napríklad drevený obraz s veľkonočnými motívmi ukrižovania. Špeciálne na ňom je, že sa dá otvoriť a následne sa pred zrakmi objaví vianočný betlehem.