Do krypty v Kostole Povýšenia sv. Kríža v Žiari nad Hronom sa každoročne niekoľko dní po Dušičkách chodia veriaci modliť k hrobu Štefana Moysesa. Frekventované je aj miesto posledného odpočinku biskupa Rudolfa Baláža v Nevoľnom.
ŽIAR NAD HRONOM. Krypta, ktorá sa nachádza pod severnou vežou Kostola Povýšenia sv. Kríža, bola určená na pochovávanie biskupov Banskobystrickej diecézy. Postavili ju v roku 1808 a sú v nej uložené telesné pozostatky šiestich biskupov. Pochádzali z troch národov, troch jazykov, troch storočí a z rôznych stavov.
V krypte našli miesto posledného odpočinku František Berchtold, Gabriel de Nitra Zerdahely, Jozef Belánsky, Karol Rimely, Marián Blaha a Štefan Moyses. Tento banskobystrický biskup a prvý predseda Matice slovenskej sídlil v žiarskom kaštieli, kde žil a pôsobil 18 rokov. Zomrel 5. júla 1869, no k jeho hrobu dodnes prichádzajú veriaci a rôzne významné osobnosti.
Návštevy z Chorvátska
„Krypta je v tomto dušičkovom období sprístupnená po každej svätej omši aspoň nejakých 20 minút. Aby sa tam ľudia mohli pomodliť,“ informoval dekan Miroslav Hlaváčik. „Je ale možné dostať sa tam aj mimo tohto času. Záujemcom ju sprístupňuje pani Božena Mikulčíková, ktorú tým poveril miestny odbor Matice slovenskej,“ povedal.
„Keď sa ohlásia návštevy, alebo exkurzie, my im to tu otvoríme a porozprávame niečo o histórii,“ hovorí Božena Mikulčíková.
O tom, že do krypty už vstúpilo veľké množstvo ľudí, svedčí pamätná kniha.
„Je tu od roku 1990. Ľudia do nej zapisujú svoje mená, ale aj postrehy,“ pokračovala. „Mali sme tu viaceré významné osobnosti, napríklad bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča a neraz aj biskupa Rudolfa Baláža,“ povedala. „Prichádzajú sem aj ľudia zo zahraničia, najmä z Chorvátska, kde Štefan Moyses istý čas pôsobil,“ podotkla. „Zatiaľ posledná najväčšia návšteva tu bola pri príležitosti 160. výročia jeho príchodu do Svätého Kríža, teda súčasného Žiaru nad Hronom.“
Momentálne v krypte každý deň horí svieca. „V tomto období sa tu totiž robia pobožnosti za dušičky. Osem dní po tomto sviatku sa sem veriaci zvyknú chodiť modliť,“ vysvetlila.
Štefan Moyses je pochovaný na tomto mieste. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Frekventovaný cintorín
Často navštevovaný je aj hrob v júli zosnulého banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža, ktorý je pochovaný v rodnej obci Nevoľné.
„Je tu dosť veľká frekvencia rôznych značiek autobusov. Tie privážajú ľudí, ktorí sa za biskupa prichádzajú pomodliť,“ povedal starosta Nevoľného Štefan Henžel.
Hrob biskupa Rudolfa Baláža. V Nevoľnom ho navštevujú veriaci z celého Slovenska. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
„Teraz, na Dušičky, tu bol aj administrátor diecézy Marián Bublinec. S kňazmi tam robili nejaké obrady,“ pokračoval. „Videl som tu tiež zhruba tridsať mladých seminaristov. Takže záujem o túto významnú osobnosť je naozaj veľký,“ podotkol.
Biskupov hrob nezvyknú vynechať počas návštev cintorína ani ľudia z obce.
„Keď idú zapáliť sviečku za svojho príbuzného, pristavia sa aj pri biskupovi,“ dodal.