Miesto posledného odpočinku najznámejšieho výrobcu hlinených fajok na Slovensku Karola Zachara zaradili v Banskej Štiavnici medzi pamiatkovo chránené hroby.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. O zaradenie hrobu, v ktorom je pochovaný známy banskoštiavnický rodák Karol Zachar, medzi pamätihodnosti mesta požiadali jeho príbuzní.
„Mestskí poslanci návrh schválili, a tak sa stal trojhrob, kde na cintoríne Frauenberg odpočíva spoločne s manželkou a jej sestrou, pamiatkovo chráneným,“ potvrdzuje správca banskoštiavnických pohrebísk Miroslav Peťko.
Značka preslávená po celom svete
Karol Zachar bol zakladateľom najznámejšej a zároveň poslednej dielne na výrobu hlinených fajok, takzvaných štiavničiek, na Slovensku.
Štiavničky si svojou kvalitou získali dobré meno po celom svete. „Vyvážali ich do Nemecka, Talianska, Belgicka, Ruska, Anglicka, Egypta, Indie, na Kubu, do Mexika i do USA. Prezentovali ich na mnohých svetových výstavách, kde získali najvyššie ocenenia,“ píše v odbornom posudku Eva Lovásová zo Slovenského banského múzea.
Fajky zo Zacharovej dielne mali rôzne farby a tvary a výroba sa postupne prispôsobovala požiadavkám trhu.
„Typické boli valcovité, hranolovité, často s mušľovitým alebo diskovitým dnom, figurálne, na prednej strane hlavičky s reliéfom Banskej Štiavnice či baníckeho motívu,“ dodáva Lovásová.
Fajky výrobca označoval svojou značkou, ktorá potvrdzovala ich originálnosť. Svojho zakladateľa, ktorý umrel v roku 1925, prežila dielňa o 24 rokov, keď definitívne zanikla.
Fajkárska dielňa, ktorá odhaľuje históriu a technológiu výroby štiavničiek, tvorí jednu z expozícií Slovenského banského múzea v banskoštiavnickom Starom zámku.
Platne a náhrobok prebrúsia
Budúci rok stav hrobu fajkárskeho majstra zmonitorujú.
„Zistíme či potrebuje menšiu opravu alebo väčšiu rekonštrukciu. Pravdepodobne však len prebrúsime základy, platne a náhrobok zanesené machom. Pôvodnou metódou obnovíme aj nápisy s menami zosnulých,“ upresňuje správca mestských pohrebísk.
V Banskej Štiavnici, ktorá má pätnásť cintorínov, sa mesto v súčasnosti stará o 47 pamiatkovo chránených hrobov a ďalších 29 vojnových, k starostlivosti o ktoré ho zaväzuje zákon.
Starostlivosť o trojhrob prešla z príbuzných na mesto.
Náklady na údržbu znáša mesto
Pre zaradenie do zoznamu chránených hrobov musí konkrétne miesto posledného odpočinku spĺňať viacero podmienok.
„Mesto ich ochranou prejavuje úctu osobnostiam regionálneho, národného či svetového významu. Rovnako chráni hroby umeleckej či architektonickej hodnoty,“ vysvetľuje Peťko.
O každom z nich vedie správa mestských pohrebísk podrobnú dokumentáciu. Náklady na pravidelnú údržbu a opravy znáša mesto.
Medzi najznámejšie z týchto pamätihodností patria hrob Sládkovičovej lásky Maríny - Márie Pischlovej, hrobka rodiny Kachelmanovcov, ktorí vlastnili zlievareň a strojáreň vo Vyhniach, či hroby mešťanostov a starostov baníckeho mesta.
Náhrobok v tvare knihy naznačuje, kde pochovali spisovateľa Jozefa Horáka a len niekoľko metrov od neho spočinul v zemi frauenbergského cintorína maliar Jozefa Kollár.
Vence so stuhami vždy zdobia hrob profesora slávnej banskej akadémie Antala Kerpelyho, ktorého spomienku si na miestny evanjelický cintorín chodia pravidelne pripomínať študenti z maďarského mesta Šopron, kam sa škola z Banskej Štiavnice presťahovala.
Zlodej si odniesol bronzovú hlavu maliara
Vandali a zlodeji sa nevyhýbajú ani hrobom významných osobností. Pred niekoľkými rokmi ukradli z frauenbergského cintorína bronzovú bustu banskoštiavnického maliara Jozefa Kollára.
„Polícia ju síce vypátrala v zberných surovinách, no nainštalovať späť sa už nedala, keďže bola rozpílená na dvanásť kusov,“ spomína správca mestských pohrebísk v Banskej Štiavnici Miroslav Peťko.
Po rokoch podobizeň autora mnohých pohľadov na historické mesto na pôvodnom podstavci stále chýba.
Správca cintorínov si pamätá aj viacero prípadov, keď sa neznámi ľudia ulakomili na kovové oplôtky hrobov, ktoré podobne ako Kollárova busta skončili v železnom šrote.
„Z evanjelického cintorína dokonca ktosi ukradol liatinový pomník významnej priemyselníckej rodiny Kachelmanovcov,“ pripomína osud ďalšieho z náhrobkov historickej hodnoty.
(iva)