Históriu židovskej náboženskej obce v Banskej Štiavnici, najmä počas obdobia druhej svetovej vojny, má poodhaliť nová publikácia.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. V najbližšej dobe by sa mala medzi ľudí dostať kniha mapujúca dejiny židovskej komunity v Banskej Štiavnici.
„Myšlienka napísať a zostaviť takúto publikáciu vznikla v čase, keď sme pred niekoľkými rokmi robili so študentmi výskum archívnych materiálov na túto tému a nachádzali rôzne útržkovité informácie,“ spomenie Beáta Nemcová, ktorá organizuje viacero aktivít v súvislosti s oživením tejto časti histórie mesta.
Hľadanie v archívoch aj v spomienkach
Kniha s populárno-náučným charakterom by v sebe mala spájať historické fakty, ale aj ľudské príbehy a spomienky pamätníkov.
Kolektív autorov tvoria historici, ktorí sa venujú dejinám náboženskej židovskej obce, ale aj Štiavničania židovského pôvodu, ktorí prispeli fotografiami zo svojich súkromných zbierok.
Nemcová pripomína, že od udalostí druhej svetovej vojny uplynuli desiatky rokov, zverejnenie niektorých informácií je však stále problematické.
„Situácia nielen v Banskej Štiavnici je taká, že mnohí si toto obdobie pamätajú, ale nechcú, aby to bolo publikované. Nie každý chápe, že nejde o to ubližovať, ale o to, aby sa spomienky a svedectvá zachovali pre ďalšie generácie. Bohužiaľ, niektorí si stále nedokážu priznať tú históriu, ktorej priamou súčasťou sami boli,“ opisuje atmosféru, v ktorej podobné diela vznikajú.
Už teraz tuší, že zverejnením zoznamu ľudí, ktorí arizovali majetok židovských spoluobčanov, si autori zrejme vytvoria aj nepriateľov.
Dúfa, že postupne sa tí, čo si túto dobu pamätajú, oslobodia od obmedzení, ktoré im bránia hovoriť.
„Chceli by sme knihu graficky a dizajnovo upraviť tak, aby sa tam dali dokladať stránky, v prípade, že by niekto nadobudol presvedčenie, že sa chce so spomienkami podeliť a prestane to preňho byť nepríjemné a zahanbujúce,“ vysvetľuje.
Vydanie knihy podporilo ministerstvo kultúry aj banskoštiavnická samospráva.
Na cintorín prichádza stále viac návštevníkov
Hoci pred vojnou, v roku 1938, žilo v Banskej Štiavnici viac ako 560 židovských obyvateľov, dnes ich možno spočítať na prstoch jednej ruky.
„Aj tí, ktorí prežili a vrátili sa z koncentračných táborov, opustili mesto a väčšina z nich aj krajinu. Dnes už prakticky židovská náboženská obec v meste neexistuje,“ konštatuje aktivistka.
Beáta Nemcová sa téme dejín židovskej náboženskej obce začala venovať so študentmi miestneho gymnázia v roku 2004.
„Na začiatku to bolo hľadanie príbehov a archívnych materiálov, neskôr sa k tomu pridružil projekt Stratení susedia a postupná rekonštrukcia židovského cintorína. Dnes už naše aktivity presahujú hranice regiónu, zameriavame sa predovšetkým na prevenciu antisemitizmu a prezentáciu tém s ním súvisiacich v školách,“ upresňuje.
Domnieva sa, že predsudky prameniace z nevedomosti možno odbúrať. Aj keď v uplynulej dobe zaznamenali na banskoštiavnickom židovskom cintoríne viaceré útoky vandalov, vidí aj pozitívny posun.
„Na hroby častejšie prichádzajú pozostalí, ktorí tam majú pochovaných svojich príbuzných, ale aj stále viac ľudí nežidovského pôvodu, čo ma teší oveľa viac.“