ŽIAR NAD HRONOM. Hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Peter Hajnala informoval o zvýšení cestovného.
„Náš kraj má najväčšiu rozlohu, najviac komunikácií a najmenšiu hustotu obyvateľov. Financie zo štátneho rozpočtu ani zďaleka nestačia na krytie strát spojov, ktorými cestujú ľudia do práce, k lekárovi, deti do školy. Župa musí dopravcom stratu zaplatiť,“ zdôvodnil.
Čipová karta zdarma
„Ak nechceme obmedzovať ľudí pri ceste za povinnosťami či k lekárovi, aj napriek negatívnemu vývoju cien nafty a ostatných nákladov, jedným z nevyhnutných riešení je zvýšenie cestovného,“ povedal.
Pôvodný návrh hovoril o zvýšení o 15 percent pre všetky kategórie. Cestovné sa však nakoniec bude zvyšovať od januára 2012 o 10 percent.
„Existuje ale cesta, ako sa vyšším cenám vyhnúť. Tí, ktorí jazdia prímestskými linkami a platia dopravnou kartou, nepocítia žiadne zvyšovanie,“ tvrdí.
„Tým, ktorí kartu nemajú a cestovné platia v hotovosti, vyšlo vedenie kraja v spolupráci so Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) v ústrety. Noví žiadatelia o dopravnú kartu si ju môžu od 1. januára do 28. februára vybaviť na predajných miestach dopravcov SAD v akciovej cene,“ pokračoval. „Cestujúci zaplatí len manipulačný poplatok jedno euro, dopravnú kartu dostane zdarma,“ dodal.
Aktualizujú svoju tarifu
„BBSK je objednávateľom prímestskej dopravy na území celého kraja,“ hovorí Marek Modranský zo SAD Zvolen. „Na prímestských linkách teda reguluje aj ceny cestovného,“ pokračoval. „Keďže našu tarifu musíme aktualizovať, kraj sa rozhodol cestovné zvýšiť o desať percent,“ potvrdil. „Ale len pri platbe v hotovosti,“ podotkol. Zároveň pripomenul, že pôvodne sa ceny mali zdvihnúť o 15 percent.
„Župan však zvážil ekonomické podmienky obyvateľov v kraji, pre ktorých by to už nemuselo byť únosné,“ tvrdí.
„Ak sa chce zvýšeniu cestovného niekto vyhnúť, stačí, keď si vybaví čipovú kartu. Môže potom jazdiť za pôvodnú cenu, tak ako v tomto roku,“ vysvetlil.
Noví žiadatelia si podľa Modranského môžu dopravné karty kúpiť vo všetkých pobočkách SAD.
„V kraji máme sedem závodov, zakúpiť si ju môžu v niektorom z nich, teda aj v Žiari. Niekde, napríklad v Brezne a Banskej Bystrici, je to mimo SAD-ky, preto máme v týchto mestách zriadené dopravné kancelárie.“
SAD uvažuje aj nad zvýšením cestovného diaľkových autobusov.
„Chceme sa zaoberať jednotlivými linkami, ale vzhľadom na prepravné potreby ľudí a trh ako taký sa budeme snažiť len o mierne, kozmetické úpravy. Určite nepôjde o zvyšovanie nad úroveň okolo päť percent,“ povedal.
V súvislosti s diaľkovými autobusmi vysvetlil, že ide o komerčnú dopravu, ktorú nikto nefinancuje.
„Na jej prevádzku si každý dopravca musí zarobiť sám. Preto si aj reguluje ceny. Každá linka ich môže mať iné. Záleží to aj od toho, či ide o diaľkovú, alebo medzinárodnú linku. Alebo ide o inú SAD-ku, ktorá nemusí mať také isté ceny ako zvolenská,“ dodal.