Sviatky, ktoré sú pre mnohých obdobím oživovania tradícií, malých aj veľkých radostí v kruhu rodiny. S otázkou Čo majú na Vianociach najradšej a ako ich strávia? sme sa obrátili na osobnosti späté s naším regiónom.
Lenka Ferenčíková, speváčka z Kremnice
- Na Vianociach mám najradšej pokoj a pohodu, aj keď je pravdou, že prípravy sa u nás zastavia až pár minút pred štedrovečernou večerou. Mám rada spoločnú modlitbu, keď stojíme okolo dreveného stola, a sem-tam sa niekto zasmeje. Mám pocit, ako by sme tak večerali každý deň, a pritom je to jedinečné. Sviatky budem tráviť doma s rodinou. Tento rok je výnimočný, lebo sme sa rozrástli o malého, dokonalého človiečika. Do rodiny sa nám tak vrátilo detstvo, detstvo Vianoc.
Marian Číž, riaditeľ Múzea vo Svätom Antone
- Narodenie Ježiška - to sú tie najkrajšie sviatky v roku. Všetci ľudia sa mi zdajú vtedy lepší ako inokedy. Od malička až dodnes máme zelený stromček z hory, staviame betlehem, na večeru jeme kapustnicu z doma naloženej kapusty, kapra, opekance, oblátky s medom, robíme hriatô. Snažíme sa zachovávať všetky zvyky, ako sme ich zažili so starkou a starkým. Tešíme sa na darčeky, tešíme sa keď je sneh a ulice a domy sú pekne, no nie prehnane, vyzdobené. Ale asi najkrajšie sú chvíle po polnočnej omši - keď sa spieva Tichá noc a my vychádzame z kostola von na sniežik.
Štedrý deň strávim doma s rodinou. Popoludní vždy navštívim i svoje pracovisko, svätoantonský kaštieľ. Na prvý sviatok sa stretneme pri stromčeku u starkého, môjho ocka, kam príde aj sestra s rodinou. Na Štefana navštívime svokrovcov.
Nina Spurná, hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici
- V duchu hesla „všetci dospelí boli deťmi, ale máloktorý z nich si na to pamätá“ sa nesú každoročne aj moje Vianoce. Vždy sa teším na vôňu ihličia, dobré jedlo, mnoho klasických rozprávok a samozrejme očakávanie, čo nám Ježiško nadelí. Mám rada ten predvianočný zhon, keď človek nič nestíha a nakoniec príde úľava, keď si v kruhu najbližších môžem vychutnať spokojnosť a lásku, zábavu a smiech.
Vianoce budem tráviť s mojimi najbližšími a v spomienkach aj s tými, ktorí nás navždy opustili.
Adam Walczuk, správca farnosti v Hronskom Beňadiku
- Na Vianociach mám najradšej, keď je kostol plný ľudí. Samozrejme, ako dieťa som sa tiež tešil na darčeky. V Poľsku, odkiaľ pochádzam, ich Mikuláš prináša nielen 6. decembra, ale aj pod stromček. A keďže sa volám Adam, aj na meniny. Keď som začal pôsobiť na Slovensku ako kaplán v Leviciach, po prvýkrát som sa stretol s kombináciou oblátka, med a cesnak. Bol som z toho taký prekvapený, že aj príhovor pri polnočnej svätej omši som začal slovami: „Drahí bratia a sestry, musím vám povedať, že dnes som prvýkrát jedol med s cesnakom a dá sa to...“ V Poľsku pred štedrou večerou otec rodiny berie do rúk bielu oblátku, takú ako hostia na svätej omši, iba v tvare štvorca, a členom rodiny hovorí priania. Každý si z oblátky odlomí kúsok a takto sa všetci delia. Želajú si pritom to najlepšie, je tam čas aj na ospravedlnenie sa.
Keď sa pozeráme na dnešný svet, vidíme veľa ľudskej biedy a zla. Potrebujeme odpustenie, to, že nás ktosi pritúli a dá nám pocit bezpečia. A toto sú Vianoce, teda Božie narodenie. Ježiš prichádza na svet ako každý z nás, ako malé dieťa. Ba čo viac, rodí sa v chudobnej maštali, v biede a prináša nám nádej. Aby sme boli pre seba ľuďmi a nie vlkmi.
Kňazi sviatky Narodenia Pána trávia v kostoloch pri svätých omšiach spolu so svojimi farníkmi. V mojom prípade sa nedá po obede odbehnúť domov k rodičom, keďže sú vzdialení zhruba osemsto kilometrov. Všetkým prajem požehnané sviatky Božieho narodenia.
Miroslav Michalech, televízny športový redaktor z Kremnice
- Milujem na nich práve to, čo ich robí naj sviatkom roka. Rodina je opäť spolu, k tomu stromček, vôňa ihličia, darčeky, sviatočné dobroty v poradí – oblátky s medom, prípitok, kapustnica, v Kremnici sme potom tradične nasledovali makové opekance, v Bratislave už nie, kapor so zemiakovým šalátom, medovníčky... Kúzlo Vianoc ako z rozprávky zažívam po tretí raz – najprv ako dieťa v Kremnici, potom v Bratislave s dvomi deťmi, ktoré sú teraz už dospelé a v súčasnosti s trojročným Lukasom, s ktorým chodíme k babke a dedovi do Žiliny. Tam býva aj sneh a v rodinnom dome sú to tie pravé Vianoce.
Hneď po druhom vianočnom sviatku sa vraciame do Bratislavy a tam máme druhý raz Štedrý večer s deťmi, ktoré sa vrátia zo zahraničia. Sviatkov si tak užijem neúrekom.
Katarína Gillerová, spisovateľka s koreňmi v Žiari nad Hronom
- Tajomnú atmosféru Štedrého večera, ktorá duchovne spája nielen ľudí v rodine, ale aj v mnohých krajinách na svete. Obdarúvame sa navzájom a tešíme sa z toho. Nehrozím sa vianočných príprav, pretože si ich dokážem zorganizovať tak, že si všetko pripravím deň dopredu a na Štedrý deň iba vypražím rybu. Preto si tento deň vychutnávam pri klasických rozprávkach, ktoré si nenechám ani tentoraz v televízii ujsť. Každý rok pečiem bábovku, plnené košíčky a ešte dva druhy koláčov. S kamarátkami si napečené potom vymieňame, a tak každá z nás má aj osem druhov rôznych zákuskov. Doma máme veľa krásnych svietnikov, v ktorých zapálené sviečky práve na Štedrý deň nádherne umocnia sviatočnú atmosféru.
Každý rok trávim časť vianočných sviatkov aj v Bratislave, aj v Žiari. Teším sa na leňošenie pri knihách, na túry do prírody, na stretnutie s rodinou. Všetci sa stretávame práve v Žiari u maminy, tak ako každý rok, na druhý sviatok vianočný. Najradšej si spomínam na Vianoce môjho detstva. Na to, že vždy bol sneh a Vianoce sme prežívali dvojmo – u mojich starých rodičov, aj doma. Preto sa do Žiaru vždy rada vraciam.
Jozef Osvald, štiavnický Nácko
- Vianočné sviatky musia začínať Mikulášom. Už celé roky chodievam robiť čerta. Pokračuje to Luciou, nasledujú Štedrý deň, prvý a druhý sviatok vianočný. Samozrejmá vec, musíme sa tešiť aj na Nový rok. Popriať si veľa zdravia navzájom, to je dôležité. Nie peniaze a všelijaké dary. Najradšej mám stretnutia s rodinou, posedieť si s nimi, podebatovať a užiť si tak všetko pekné, čo vianočné sviatky ponúkajú. Bez polnočnej svätej omše si ich neviem predstaviť, to rozhodne patrí k tomu. Večeru máme klasickú, slovenskú. Nesmie chýbať kapor, kapustnica, oblátky, med. Okrem toho, na Vianoce musí byť sneh, veď ako by to bolo bez neho?
V ostatných rokoch, ako starneme, trávime tieto sviatky u syna, teda s ním, nevestou a vnúčatami.
Robo Mikla, spevák zo Žiaru nad Hronom
- Ja Vianoce nemám rád. Jediné, čo je na tom fakt fyzicky fajn je kopa jedla, veget pred telkou a ničnerobenie. Inak nič. A že narodenie pána Ježiša, kostol a tak? No tak to je tiež fajn. No v tomto škaredom svete strácam vieru v to, že to ľudia myslia a cítia vážne, skôr tam chodia z povinnosti. Tieto sviatky asi strávim v Bardejove, s pár priateľmi.