SVÄTÝ ANTON. V obci spustili prvý ročník podujatia, ktorým sa chcú vracať k svojim tradíciám.
„Inšpirovali sme sa Brazíliou. Tam dlhé roky uchovávajú svoje tradície napríklad školami samby. My sme sa teda rozhodli zorganizovať Školu Hajnalu,“ povedala Anna Kuzmová z kultúrnej komisie vo Svätom Antone.
Ísť hejnom
Fašiangový sprievod vo Svätom Antone volajú Hajnal. „Toto slovo je zo staroslovienčiny a znamená ísť hejnom, teda spolu,“ vysvetlila Kuzmová.
„Škola Hajnalu je o fašiangoch a maskách, ktoré s deťmi vyrábame v tvorivých dielňach v našej základnej škole. Kostýmy nám zošívajú v klube seniorov,“ podotkla s tým, že podujatie potrvá do 29. decembra.
„Pokračovať bude koncom januára prípravou pouličného divadla a školou tanca. Obrie bábky sa objavia 18. februára na čele nášho fašiangového sprievodu, ktorým Škola Hajnalu vyvrcholí,“ pripomenula. „Tam sa už odohrá aj pouličné divadlo v podobe koledovačiek, žonglovania a ohňovej šou. Nebude chýbať ani ľudový tanec,“ vymenovala, čo všetko v sprievode ľudia uvidia.
Otvoria tri dvory
Na pouličné divadlo si k spolupráci prizvali poľského režiséra Andrzeja Sojku. „Je na to špecializovaný,“ podotkla.
„Tí, čo sa zúčastnia školy tanca, si nacvičia spoločnú choreografiu, ktorú tiež predvedú v rámci fašiangového sprievodu.“
Prvý ročník Školy Hajnalu sa uskutočňuje s podporou ministerstva kultúry a SPP v rámci projektu dedičstvo regiónov.
„Zapojiť sa môže každý, nemusí ísť len o ľudí z našej obce,“ povedala. Zároveň pripomenula, že prezentácia tvorby sa uskutoční 18. februára v rámci fašiangového sprievodu Svätoantonský Hajnal 2012. V tento deň otvoria v dedine aj jednotlivé dvory so svätoantonskými špecialitami. Pampúchový dvor nájdu návštevníci v Antonskom mlyne, krapňový (fánkový) dvor v Starom hostinci a zabíjačkový dvor pri kultúrnom dome.