Aj mestám v regióne ich obyvatelia zaplatia na daniach viac ako vlani. Predstavitelia samospráv hovoria o nutnosti zmien.
ŽIAR NAD HRONOM. V Novej Bani si obyvatelia priplatia za odpad, narástli aj dane z nehnuteľností.
Vyššie náklady zaplatia obyvatelia
„Daň z pozemkov sa zvýšila o 25 percent, dane zo stavieb a bytov o 12,5 percenta, daň za priemyselné stavby a objekty slúžiace na podnikanie o 10 percent,“ zhrnul zmeny primátor Ján Havran (Smer-SD, ĽS-HZDS).
Kým vlani Novobančan zaplatil ročný poplatok za odpad 16,97 eura, tento rok to bude až 20,01 eura.
Príjmy mestského rozpočtu by sa tak oproti predchádzajúcemu obdobiu mali zvýšiť o 72-tisíc eur.
K vyššiemu zaťaženiu domácností mesto podľa Havranových slov pristúpiť muselo.
„Od nového roku nám pribudla povinnosť dofinancovať autobusovú dopravu v meste v objeme zhruba 30-tisíc eur,“ spomenul jednu z príčin. Vyhnúť by sa novobanská samospráva mala ponovom aj doplácaniu za likvidáciu a zvoz komunálneho odpadu.
Havran tvrdí, že aj bez týchto zmien by Nová Baňa dokázala hospodáriť vyrovnane, mesto by však muselo obmedziť iné služby.
„Museli by sme menej svietiť, menej kosiť, neopravovať cesty a podobne.“
Štátom odhadovaným príjmom v Kremnici neveria
V Žarnovici sa zmeny dotknú niektorých ročných sadzieb za pozemky, ktoré budú vyššie, ale napríklad aj dane za nebytové priestory.
Samospráva očakáva od kroku približne štvorpercentné zvýšenie príjmov.
„Inak by sme neboli schopní zabezpečiť výkon samosprávnych kompetencií,“ vysvetlil Kamil Danko (Smer-SD, KDH, SNS, ĽS-HZDS a KSS).
V priemere asi 27-percentné zvyšovanie daní a poplatkov pripravila samospráva Kremničanom.
„Miestne dane sa nezvyšovali od roku 2005, čo nebol úplne štandardný stav. V podstate sme zohľadnili len infláciu za niekoľko rokov,“ povedala primátorka Zuzana Balážová (nezávislá).
So zostavovaním rozpočtu podľa Balážovej mestskí úradníci problém nemali. „Počkali sme si na schválenie štátneho. Mestský je momentálne postavený ako prebytkový, máme však vážne obavy, že príjem z podielových daní, ktorý avizuje štát, sa nenaplní a my tak budeme musieť náš rozpočet znižovať na strane príjmov,“ komentovala predpokladaný vývoj.
Priplatia si aj banskoštiavnickí psičkari
Hlbšie budú musieť do vreciek siahnuť aj Banskoštiavničania. Viac o 7 eur, až 40 ročne, zaplatia na dani majitelia psov, ktorí chovajú domácich miláčikov v byte.
Poplatok za odpad sa zvýšil z 20,98 na 23,05 eura, bezo zmien neostali ani dane z nehnuteľností. O desať percent stúpla daň zo stavieb aj z bytov. „Pri priemernej rozlohe bytu 70 metrov štvorcových občan uhradí 9,10 eura, kým v roku 2011 uhradil 8,12 eura,“ uviedla Kamila Lievajová, vedúca ekonomického oddelenia radnice.
Zmeny by Banskej Štiavnici mali podľa Lievajovej priniesť do rozpočtu desiatky tisíc eur. „Na základe zvýšenia dane z nehnuteľností mesto očakáva zvýšený príjem o približne 34 200 eur. Zízkané prostriedky použije na opravu miestnych komunikácií, na spolufinancovanie projektov získaných z rôznych zdrojov a ako rezervu na odstránenie prípadných havarijných stavov miestnych komunikácií a oporných múrov,“ konkretizovala a dodala, že príjem z poplatkov za odpad sa zvýši o asi 24-tisíc.
„Tieto použijeme len na odpadové hospodárstvo a na spolufinancovanie europrojektu na vybudovanie systému separovaného zberu v meste.“
Väčšina sadzieb sa podľa slov ekonómky nemenila sedem rokov. Za dôvod postupu samosprávy označila nedostatok peňazí prichádzajúcich od štátu.
Žiar ostatné mestá predbehol o rok
Žiadnych veľkých noviniek v daňovom systéme mesta sa podľa jeho hovorcu Martina Baláža nemusia obávať v Žiari nad Hronom.
„U nás máme väčšie zmeny už za sebou. Ešte na konci roka 2010 schválili žiarski poslanci viac ako dvadsaťpercentné zvýšenie dane z priestorov slúžiacich na podnikateľské účely,“ povedal.
Rozhodnutie, ktoré vtedy vyvolalo veľkú kritiku zo strany miestnych podnikateľov, príjmom mesta podľa Baláža pomohlo.