Tradíciu bohato zdobených štítov sa v Prenčove snažia oživiť. Obec motívy použila pri prestavbe autobusových zastávok, spontánne sa k nim vracajú aj chalupári.
PRENČOV. Ak sa prejdete Prenčovom, jednou z obcí banskoštiavnického regiónu, určite si všimnete zvláštne ornamenty na štítoch tamojších domov.
Za ich tradíciou, špecifickou pre Horný Hont, stoja podľa slov starostky Prenčova Aleny Ciglanovej, šikovní rezbári, stolári a kolári, ktorí sa v obci rozmohli koncom 18. a začiatkom 19. storočia.
„Zo začiatku sa ich zručnosť prejavovala na vyrezávaných dverách či okenných portáloch. Keď tunajší obyvatelia postupne prechádzali od slamených k dreveným strechám, rozšírili sa aj vyrezávané štíty,“ ozrejmila vznik lokálnej zvláštnosti.
Štítov postupne ubúdalo
Aj dnes možno nájsť v obci desiatky štítov zachytávajúcich najmä slovanské motívy ako slnko, strom života či lipový list. Zvyk sa z Prenčova rozšíril aj do susedných obcí, v širšom okolí však už prevládli neskôr zaužívané jednoduché tvary kríža a kalicha.
Pri etnografickom výskume v 80. rokoch zaznamenali v Prenčove asi päťdesiat zachovaných vyrezávaných štítov, postupne sa však pod vplyvom prestavieb domov začali vytrácať.
„Chceli sme túto situáciu zmeniť. Motívy sme preto pred časom preniesli aj do drobnej obecnej architektúry, konkrétne na prístrešky autobusových zastávok. No som rada, že si tento prvok pri rekonštrukciách osvojujú aj chalupári,“ povedala Ciglanová.
K motívom sa vracia obec aj chalupári.
Žiadny voľný dom
Obec v rámci územného plánu prijala regulatívy, ktoré vytyčujú nehnuteľnosti s historickou hodnotou.
„Snažíme sa nových majiteľov domov nabádať, aby pri ich obnove zachovávali pôvodný ráz ľudovej architektúry,“ vysvetlila starostka.
O chalupy v Prenčove je veľký záujem. Svedčí o tom skutočnosť, že dnes nemajú v obci jediný voľný dom.
„Záujem je veľký. Máme tu veľa chalupárov z Bratislavy, Banskej Bystrice, ale aj s južného Slovenska,“ potvrdila Ciglanová.
Strom života a iné ornamenty sa na prenčovských domoch objavujú už viac ako sto rokov.