Pondelok, 11. december, 2017 | Meniny má Hilda

Biela stopa: Hurajtovi na Skalke chýbala konkurencia

Jeden z najznámejších diaľkových behov si pripísal už svoj 39. ročník. V sobotu sa bežalo voľnou, v nedeľu klasickou technikou.

Na trati jednoznačne dominovali Pavol Hurajt a Matej Kazár.(Zdroj: TASR/DUŠAN HEIN)

SKALKA. Na tratiach odbehnutých voľnou technikou sa darilo Kazárovi, Procházkovej, Hurajtovi a Moravcovej. Klasika najviac vyhovovala Šretrovi a opäť Procházkovej.

Dominovali biatlonisti

Vyšší záujem pretekárov bol o 25-kilometrovú trať. Voľným štýlom si po víťazstvo pohodlne prišiel biatlonový reprezentant Slovenska Matej Kazár. Súboj o druhé miesto predviedli Martin Polach a Artur Gergard. Napínavý finiš zvládol lepšie Čech Martin Polach, štartujúci za klub Jablonca nad Nisou. Z domácich pretekárov sa najviac darilo Erikovi Urgelovi, ktorý takmer celý pretek „ťahal“ štvorčlennú skupinu. Do cieľa dobehol na piatom mieste. Klasickou technikou odbehol 25-kilometrový okruh najrýchlejšie Čech Radek Šretr. Z Kremničanov skončil najlepšie Michal Polačko na 5. mieste pred jeho tímovým kolegom Davidom Brünom.

Procházková zaznamenala double

V ženskej kategórii na 25 km – voľný spôsob mali diváci možnosť sledovať napínavý záver. Len o deväť desatín sekundy predstihla reprezentantka Alena Procházková krajanku Janu Gerekovú. Z domácich pretekárok sa najviac darilo Nine Halačovej, ktorá skončila šiesta. Klasickú trať zvládla po sobotňajšom triumfe najlepšie opäť Alena Procházková. Zaznamenala tak druhé víťazstvo. Pretekárka klubu Slávia Ekonóm Banská Bystrica jasne dominovala, keď druhá Češka Klára Moravcová zaostala takmer o päť minút. Tretiu priečku si vybojovala ďalšia česká pretekárka Adéla Boudíková.

Napínavý záver na 25-kilometrovej trati zvládla lepšie Alena Procházková. FOTO: TASR/DUŠAN HEIN

Na dlhšej trati zdolal Pavol Hurajt svojho reprezentačného a oddielového kolegu Dušana Šimočka. Bronz si vybojoval domáci Kremničan Martin Kapšo. V kategórii žien triumfovala Češka Klára Moravcová pred bývalou česko-slovenskou reprezentantkou v behu na lyžiach dnes už 57-ročnou Blankou Paul. Najlepšou Slovenkou bola Andrea Hrúzová z Nitry na 3. mieste.

Bajčičák nenastúpil

Obhajca vlaňajšieho prvenstva na dlhšej trati Martin Bajčičák sa na štart nepostavil. Skúsený slovenský reprezentant v týchto dňoch ešte finišuje s vysokohorskou prípravou v Obertilliachu.

"Dnešné preteky som absolvoval tesne pred odchodom na preteky Svetového pohára, ktoré budú na budúci týždeň v Osle a Lahti. Neboli až také ťažké, lebo tu chýbala silná konkurencia. Na 35. kilometri v dlhom náročnom stúpaní som unikol Šimočkovi a vytvoril si dvojminútový náskok, ktorý som si potom udržiaval. Vyhrať tieto preteky bol môj zámer," povedal Hurajt.

„Počas trate som si šetril sily, pretože som vedel, že záver bude ťažký. Takmer počas celého preteku som ťahal „štvorčlenný vláčik“, ktorý sa mi nakoniec podarilo aj vyhrať,“ povedal Erik Urgela.

Erik Urgela - na 25-kilometrovej trati najrýchlejší Kremničan. FOTO: IVAN MRIŠKA

"Prvú polovicu trate sa mi išlo dobre. V druhej časti som „vytvrdol“, snažil som sa však udržať tempo. Darilo sa mi to, zhruba 5 kilometrov pred cieľom ma ale zastihla kríza. Prekonal som ju len vďaka tomu, že ma ťahala psychika. Biela Stopa je jeden z najťažších diaľkových behov v okruhu svetového pohára, ktorú som kedy bežal," povedal Martin Kapšo.

Kremnický bežec na lyžiach Martin Kapšo skončil na 45-kilometrovej trati tretí. FOTO: TASR/DUŠAN HEIN

„Išlo sa mi dobre, pretek bol výbornou prípravou pred majstrovstvami sveta. Z výsledkom som spokojný,“ povedal Michal Polačko.

1. Neďaleko Mŕtveho ramena našli žiarski rybári stopy medveďa (+FOTO) 647
  2. Mestá vynovili vianočnú výzdobu, pribudli girlandy, ryby aj prenajatý anjel (+FOTO) 369
  3. Hasiči smerovali k požiaru chaty, uchránili majetok za desiatky tisícov eur 218
  4. V centre Žiaru sa začali vianočné trhy 157
  5. FOTO: Banská Štiavnica ožila vianočnými trhmi v priestoroch múzea aj v klube 135
  6. Vstupné v žiarskom kine sa zvýši. Prevádzkovateľ tvrdí, že s modernizáciou sály to nesúvisí 117
  7. Každý holub má svoj čip. Pri súťažiach používa chovateľ takzvanú vdovskú metódu 68