ŽIAR NAD HRONOM. Treskúce mrazy v ostatných dňoch mnohých presvedčili, že v takomto počasí je lepšie zostať doma. Rôzne povinnosti nás však nútia vyjsť von a odolávať teplotám, ktoré klesajú hlboko pod nulu. V takomto prípade treba dbať najmä na teplé oblečenie.
Ochranné krémy
Ako sa vyhnúť omrzlinám a ostatným problémom súvisiacich s aktuálnym počasím nám priblížil lekár Štefan Palúch.
„Odhalenú by sme mali mať čo najmenšiu časť tela ako napríklad tvár. Nemali by sme zabúdať na šál, rukavice a čiapky,“ upozorňuje.
„Je dobre, ak si citlivejší ľudia dajú šál aj cez ústa, aby priamo nemuseli dýchať ľadový vzduch,“ vysvetlil.
„Tvárová časť by mala byť natretá ochranným krémom, ktorý ale nesmie obsahovať glycerín. Je v ňom totiž voda a mohlo by to zamrznúť,“ povedal.
O výraznom chlade a nebezpečných teplotách sa podľa neho dá hovoriť vtedy, keď klesnú pod pätnásť stupňov Celzia.
„Samozrejme, keď je to dvadsať a menej, ohrozenie je ešte vyššie. Ľudia by sa vonku mali zdržiavať čo najmenej, aby zbytočne netrávili čas v ľadovom prostredí,“ vysvetlil.
Zdravý vzduch
Dlhodobejšie vystavovanie sa na mraze Palúch neodporúča.
„Skôr by sme mali zostávať vo vnútri,“ podotkol so slovami, že najviac takéto počasie ohrozuje starších ľudí.
„Ale aj tých, ktorí majú postihnuté cievy, pretože tam je to nedokrvenie dosť výrazné. Preto je u nich aj vyššie riziko vzniku omrzlín,“ povedal.
„Samozrejme, nie je dobré ani to, keď človek vôbec nevychádza von a celý čas je zatvorený vo vnútri. Keď je dostatočne oblečený a hýbe sa, prechádzky sú vhodné,“ pokračuje. „Vplyvom nízkych teplôt je vzduch veľmi zdravý. Výskyt mikroorganizmov, ktoré sú všade okolo nás, je vtedy podstatne nižší ako keď je teplo či vlhko.“
V minulosti sa počas extrémnych mrazov stretol s prípadmi podchladenia.
„Väčšinou k nemu dochádza u ľudí, ktorí niekde vonku zaspali, alebo spadnú a bez pomoci sa nevedia postaviť. Skôr však v takýchto prípadoch ide o bezdomovcov,“ dodal.