ŽIAR NAD HRONOM. Ešte vlani v septembri podal žiarsky primátor Ivan Černaj (nezávislý) trestné oznámenie pre podozrenie z rozkrádania peňazí určených na riešenie takzvaného rómskeho problému.
Dôvodom jeho kroku boli slová štátnej tajomníčky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucie Nicholsonovej. Tá sa mala vyjadriť, že zdroje z Európskeho sociálneho fondu určené pre projekty zamerané na obyvateľov rómskych osád skončili v rukách súkromných podnikateľov. Malo ísť pritom o desiatky miliónov eur, ktorých použitie je sporné.
Prokuratúra zbiera materiály
Okresná prokuratúra v Žiari nad Hronom po niekoľkých týždňoch posunula Černajove podanie Úradu špeciálnej prokuratúry.
„Išlo totiž o podozrenie z trestného činu poškodzovania záujmov európskych spoločenstiev,“ vysvetľuje hovorca prokuratúry Ivan Vozár.
Vyšetrovanie je však aj po niekoľkých mesiacoch iba na začiatku a nemá zatiaľ žiadne konkrétne výsledky.
„Momentálne boli vyžiadané podkladové materiály z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Po zabezpečení všetkých potrebných materiálov, bude rozhodnuté o ďalšom postupe,“ píše vo vyjadrení hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.
Žiarsky primátor chystá konferenciu
Černaj predpokladá, že vyšetrovanie skončí neúspechom. „Neverím, že by niečo skutočne vyšetrili a dokázali. Z mojej strany išlo skôr o gesto. O ukázanie na to, čo sa v spoločnosti deje,“ zdôvodňuje trestné oznámenie žiarsky primátor.
Ešte 28. februára chce v Žiari nad Hronom zorganizovať konferenciu nepolitickej iniciatívy Zobuďme sa!, ktorú založil minulý rok a ku ktorej sa podľa jeho slov pridalo už asi štyristo primátorov a starostov.
Prostredníctvom iniciatívy chce Černaj v mene samospráv vytvárať tlak na štátne orgány, aby sa seriózne začali zaoberať nelegálnymi rómskymi osadami.
V Žiari nad Hronom žije v podobnej lokalite Pod Kortínou v provizórnych podmienkach viac ako 360 ľudí, vrátane desiatok detí.