ŽIAR NAD HRONOM. S prípravou filmu o bylinkárstve začala Petra Geletová vlani v máji.
„Natáčala som na troch miestach. V Banskej Štiavnici, Žiari nad Hronom a v okolí Košíc,“ povedala.
Príbeh babičky a vnučky
Vo filme sa snažila zachytiť tradíciu bylinkárstva, ktorá sa stáročiami odovzdávala z generácie na generáciu.
„Dramaturgia sa počas tvorby stále vyvíjala. Nakoniec sa jeho dominantou stal príbeh pani Magdy Tomčíkovej a jej vnučky Petry Kyjovskej z Banskej Štiavnice,“ pokračovala. Jej cieľom bolo zachytiť proces ako babička odovzdáva svoje poznanie milovanej vnučke.
„V tomto príbehu nachádzam paralelu môjho vzťahu so starou mamou, ktorá sa takisto venovala bylinkárstvu. Od mojich štyroch rokov ma s veľkou trpezlivosťou učila spoznávať svet rastlín,“ vysvetlila. „Tento film som natočila na jej pamiatku.“
Pokoj a radosť zo života
„Za každou chorobou stojí naša myšlienka, ktorej potrebujeme porozumieť,“ tvrdí. „To je aj hlavnou myšlienkou filmu,“ podotkla.
„Choroba nám vytvára priestor, aby sme mohli lepšie porozumieť sebe a následne si doplniť do života presne to, čo potrebujeme,“ hovorí.
Svoj druhý dokumentárny film plánuje poslať na rôzne festivaly ako je Envirofilm či Cineama.
„Diváci ma budú môcť vidieť aj na rôznych miestach na Slovensku. Prevažne v čajovniach, kde budem robiť prednášky s premietaním filmu,“ povedala s tým, že dévedéčko Bylinkárstvo obsahuje bonusy s overenými receptúrami a fotogalériou byliniek.
„Ako starí učenci hovorievali, že poznanie nás oslobodzuje, tak aj ja som sa snažila týmto filmom priniesť divákom pokoj a radosť zo života,“ dodala.
Autor: ešte