ŽIAR NAD HRONOM. Zvyšovanie platov lekárov a sestier schválené zákonmi robí zdravotníckym zariadeniam problémy. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a zástupcovia neštátnych nemocníc vyzývajú na riešenie tejto situácie.
Chcú paušálne platby
Prvé zvýšenie platov lekárov uskutočnili nemocnice prevažne z vlastných zdrojov. Možnosť ďalšieho takéhoto navyšovania jej riaditelia nevidia reálne. Podľa nich by to znamenalo vážne ohrozenie ďalšieho poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vo väčšine prípadov to vraj bude viesť k ukončeniu činnosti z dôvodu nemožnosti dodržať ustanovenia zákonov, alebo k hľadaniu neštandardných riešení.
„Upozorňujeme na možnosť zníženia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre obyvateľstvo v dôsledku možného rušenia oddelení, respektíve celých zdravotníckych zariadení v územnej pôsobnosti BBSK, ako aj s tým súvisiaceho hroziaceho hromadného prepúšťania zamestnancov,“ uviedli vo výzve.
„Vzhľadom na fakt, že sme doteraz nedostali návrhy zmlúv zo strán jednotlivých poisťovní, už nie je možné štandardným zmluvným spôsobom zabezpečiť navýšenie finančných prostriedkov k výplatnému termínu v mesiaci máj,“ pokračujú. Zároveň vyzývajú poisťovne a kompetentné orgány k riešeniu.
„Prípravou a predložením jednotlivých dodatkov, ktoré majú pomerne, podľa zastúpenia poisťovní v konkrétnych regiónoch, v plnej miere pokrývať zvýšený náklad nemocníc na mzdy lekárov, sestier a pôrodných asistentiek formou paušálnej platby.“
Akútna situácia
„Riaditelia a zástupcovia zdravotníckych zariadení použili zo svojich peňazí na mzdy 60-percentný balík. Po prijatí zákona o navýšení platov lekárov a zdravotných sestier tento balík narastie o 25 až 35 percent,“ povedal banskobystrický župan Vladimír Maňka. Podľa neho im tak ostane len 10 až 15 percent na lieky, zdravotnícke materiály, energie a potraviny.
„Môže sa stať, že prestanú platiť odvody do zdravotných a sociálnych poisťovní a budú porušovať zákony. Alebo začnú rušiť jednotlivé oddelenia či celé zdravotné zariadenia,“ pripomenul.
„Chceli sme vyslať signál, že situácia je akútna a treba ju okamžite riešiť,“ dodal.
Nemocnice a polikliniky, nezisková organizácia poskytujúca služby v žiarskej, banskoštiavnickej a rimavskosobotskej nemocnici, potrebuje na zachovanie súčasného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti mesačné navýšenie o 270-tisíc eur. Informoval o tom jej štatutárny zástupca Peter Gnida.
„Ďalšie navýšenia, ktoré prídu 1. apríla a 1. júla, nám situáciu veľmi skomplikujú,“ povedal.
„Je to neúnosné. Bude nám to robiť okolo 85 percent z príjmu zo zdravotných poisťovní. Na prevádzkové náklady nám tak z celkového objemu peňazí zostane len 15 percent. Doteraz sme to mali nastavené na 60 percent,“ vysvetlil.
„Ak nedôjde k nejakej systémovej zmene, môže sa stať, že v priebehu štyroch až šiestich mesiacov dôjde ku kolapsu všetkých nemocníc,“ dodal.
Mesačné navýšenie potrebujú napríklad aj nemocnice v Lučenci (170-tisíc eur), Revúcej (61-tisíc) a vo Veľkom Krtíši (40-tisíc eur).