Samospráva argumentuje zákonom.
ŽIAR NAD HRONOM. Nedávno prijaté všeobecne záväzné nariadenie mesta ukladá žiarskym podnikateľom, ktorých prevádzky sa nachádzajú v záplavovom území rieky Hron, novú povinnosť. Magistrát vytypoval osem spoločností, ktorých sa týka.
„Títo podnikatelia musia každý rok vždy do konca júla mestu predložiť vlastné aktualizované povodňové plány záchranných prác, ktoré sa následne priložia k tomu mestskému,“ informoval Ján Žiak zo žiarskeho mestského úradu.
Svoj výber konzultovala radnica s vodohospodármi. Ako podklad jej pri ňom podľa Žiaka slúžili údaje o záplavovej čiare z povodne z 20. júla 2011.
V prípade, že firmy nedoručia mestu dokumentáciu načas, hrozí im pokuta až do 1700 eur.
Podnikatelia: Papiere nám nepomôžu
Oslovili sme zástupcov dvoch z ôsmich spoločností, ktorých sa nové nariadenie dotkne. Obaja ho vnímajú ako absurditu a zbytočnosť, ktorá pri veľkej vode nijako nepomôže.
„Moja skúsenosť je taká, že keď nás v roku 2009 zaliala voda, museli sme si pomôcť sami. A teraz nás chcú pod hrozbou pokuty zavaliť zbytočnými papierovačkami, ktoré nemajú žiadny efekt,“ zareagoval Marek Petor, spolumajiteľ autobazáru PEBA auto na Ulici SNP.
Obáva sa aj nákladov navyše. „Neviem, komu budem musieť koľko vyplácať za vypracovanie takéto plánu, ale zrejme si ho nemôžem urobiť len tak na kolene.“
Pridáva sa k nemu aj Ľudovít Urblík, konateľ spoločnosti URSTA – import, export, sídliacej rovnako na Ulici SNP. „Je to úplne choré. Ide predsa o náš majetok a keďže sme v blízkosti Hrona, počítame s rizikom. Okrem toho pri povodniach pred dvoma rokmi sa tu neukázal nikto z mesta, ani z povodňovej komisie,“ povedal.
„Nech už takéto nariadenia vymýšľa štát alebo mesto, sú absurdné,“ myslí si.
Poukázal aj na skutočnosť, že žiarske firmy platia dosť vysoké dane na to, aby im mesto hrozilo podobnými pokutami.
Mesto argumentuje, že povinnosť vodou ohrozených prevádzok mať aktualizované povodňové plány nie je jeho výmyslom.
„Postupujeme podľa zákona z roku 2010. Podľa neho nám Obvodný úrad v Žiari nad Hronom bez týchto príloh neschváli ani náš, mestský, plán,“ tvrdí.
Úrady volajú po prevencii
Obvodný úrad v Žiari nad Hronom vyzval obce a mestá, ktoré ešte obdobné nariadenie ako Žiar neprijali, aby tak urobili.
„Vyplýva to z platnej legislatívy,“ informoval Jaroslav Holzer, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia úradu.
„Obce tak zaviažu konkrétnych podnikateľov, aby si spravili monitoring situácie a vytvorili si plán záchranných prác, čím splnia jednu z podmienok ochrany svojich zamestnancov a majetku. Je to predovšetkým o prevencii,“ tvrdí.
V povodňových plánoch ohrozených firiem by mal byť podľa Holzera jasne zadefinovaný postup v kritickej situácii a určení za ochranu zodpovední pracovníci. Nemal by v ňom chýbať ani zoznam kontaktov na členov obvodného krízového štábu a záchranné zložky.
Dôležitejším ako doposiaľ sa podľa neho stáva aj prísnejšie posudzovanie zámerov výstavby v záplavových územiach.
„Obce by nemali vydávať stavebné povolenia na takéto objekty. Táto logika platila síce už aj v minulosti, no prehliadalo sa to, keďže opakujúce sa záplavy sú v širšom meradle najmä fenoménom posledných rokov,“ dodal.