IHRÁČ. Studničky, veterné mlyny, prístrešky na kukanádoby, ale aj lavičky po celej dedine či desiatky vtáčích kŕmidiel. To je len stručná bilancia toho, čo vzišlo z rúk Ihráčana Jána Struhára.
Turisti, cyklisti, ale aj motoristi si môžu „popásť oči“ na jeho diele, ktoré je vystavené priamo pri ceste, oproti majstrovmu domu.
„Na rade“ je Ján Nepomucký
„Mnohí sa tu zastavujú, niektorí aj chvíľu posedia,“ hovorí šikovný rezbár.
„Kedysi som tu mal naukladanú kopu dreva, no celej dedine to prekážalo,“ povedal položartom. „Tak som sa rozhodol, že to zútulním.“
„Kútik“ s drevenou studničkou, mlynom a posedením začal vyrábať pred štyrmi rokmi.
„Robím to z dlhej chvíle,“ podotkol. „Predtým som choval dve kravy, dvoch bujakov, teľa, ovce, svine. Potom mi však ochorela žena a hospodárstva som sa musel vzdať,“ vysvetlil so slovami, že starostlivosť o zvieratá je časovo náročná. Zrazu mal však času viac ako predtým.
„Tak som začal pracovať na tomto,“ ukazuje na zátišie, kde by mala v blízkej dobe pribudnúť aj drevená soška svätého Jána Nepomuckého.
„Najskôr však musím zohnať materiál. Keby som ho mal, soška by tu už stála,“ tvrdí.
V lete skrášľujú jeho dielo všetky možné farby. „Už onedlho, s príchodom jari, tu zakvitnú rôzne kvety obklopené zeleňou. Je na to nádherný pohľad.“
Onedlho tomuto miestu pridajú na kráse pestré farby kvetov.
Veterný mlyn zhotovil Ján Struhár aj pre svojho syna. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Syn má Bratislavský hrad
Jeho veterné mlyny nájdete aj pred inými domami. „Jeden má napríklad moja sestra. A tuto vedľa je ďalší, ten som urobil pre syna,“ ukazuje na susedný pozemok, kde je miniatúrny mlyn ohraničený skalkami.
„Môj otec ich kedysi zo záhrady vynášal a my sme ich tam nanosili späť. Keby to videl, asi by sa nepotešil,“ vtipkuje.
Zručnosť po ňom zdedil aj jeho syn, pred ktorého domom má svoje miesto napodobnenina Bratislavského hradu. Žiaľ, tú sme nevideli.
„Sám ho vyrobil. Na zimu však hrad radšej uskladnil, aby ho uchránil pred mrazom a snehom,“ vysvetlil.
Neprehliadnuteľné sú aj vtáčie kŕmidlá, ktorých je len v okolí domu Jána Struhára hneď niekoľko.
„Prilákam sem viac vtáčikov ako ornitológ Miro Saniga,“ povedal so smiechom.
Celkovo má na svojom „konte“ asi štyridsať vlastnoručne vyrobených kŕmidiel.
„Sú v Lutile, Šášovskom Podhradí, Prochoti, Trnavej Hore, Kľačanoch,“ vymenoval len niektoré miesta regiónu, kde po ňom možno nájsť „stopu“ v tejto podobe.
Vyhotovil aj desiatky vtáčích kŕmidiel. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ